Nehéz légzés, mellkasi szorítás, fulladás érzése: a krónikus légszomj veszélyes lehet
Mindenkivel előfordult már, hogy nehezebben tudott levegőt venni, ám vannak olyan helyzetek, amikor komolyan kell venni az állapotot.
Félelmetes és szorongást keltő érzés, amikor valaki úgy érzi, nem tud annyi levegőt belélegezni, amennyit szeretne.
A légszomjnak több oka is lehet, dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, gasztroenterológus, a Tüdőközpont orvosa ezekről beszél.
Akut vagy krónikus légszomj?
Sokan ismerik a légszomj kellemetlen érzését. Egy intenzív edzés után is lehet kapkodni a levegőt, de egy kiadós lakoma miatt is úgy lehet érezni, hogy a jóllakottságtól képtelenség mély lélegzetet venni. Ilyen esetekben a probléma rendszerint rövid időn belül megszűnik, komolyabb panaszt a hirtelen, látszólag ok nélkül vagy a tartósan fennálló légszomj jelez.
- Az akut légszomj olyan légszomj, amely nagyon hirtelen jelentkezik, és általában sürgős helyzetet jelez, amely gyors orvosi ellátást igényel. A krónikus légszomj olyan légszomj vagy légzési nehézség, amely több hétig vagy hosszabb ideig tart.
Krónikus légszomj tünetei
- Nehéz lélegezni, tudunk levegőt venni, de nem olyan mélyen, ahogy szeretnénk.
- Szorító érzés a mellkasban.
- Fulladásérzés.
- A kellemetlen tünetek miatt szorongás, pánik is jelentkezhet, sápadtság, verejtékezés is társulhat a légszomj mellé.
A légszomjnak sok oka lehet
- A légszomj valamilyen alapbetegség tünete, az esetek többségében a szív és a tüdő rendellenes működéséből ered, de jelezhet például refluxbetegséget, vérszegénységet is, és az elhízottak körében is gyakrabban fordul elő.
- A hirtelen jelentkező légszomj akár tüdőembólia, légúti elzáródás, fulladás vagy életveszélyes allergiás reakció - anafilaxia - tünete is lehet.
- A stressz és a szorongás miatt is lehet úgy érezni, hogy nehéz levegőt venni.
- Alacsony vérnyomás és szívbetegségek is okozhatják.
- Terhesség esetén is jelentkezhet.
- Asztmát, COPD-t, tüdőgyulladást, esetleg tüdődaganatot is jelezhet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Bizonyos helyzetekben a légszomj normális jelenség, ám minden olyan esetet komolyan kell venni, amikor a légszomj hirtelen lép fel, látszólag ok nélkül, vagy olyan helyzetben is jelentkezik, amelyben korábban nem fordult elő.
- Légúti betegséget is jelezhet például, ha eddig gond nélkül futottunk a busz után, vagy lépcsőztünk az irodában lift helyett, egy ideje pedig már ezekben a helyzetekben is fulladunk. Ne halogassuk az orvos felkeresést akkor sem, ha a légszomj mellett láb- vagy bokaduzzanat, ödéma jelentkezik, vagy légúti betegség tünetei - köhögés, láz, hidegrázás - mutatkoznak.
Azonnali orvosi segítséget igényel, ha az alábbi tünetek is jelentkeznek
- Mellkasi fájdalom
- Ájulás
- Hányinger vagy hányás
- Szédülés
- Légszomj, amely hirtelen kezdődik, vagy súlyos
Nemcsak gyönyörűek, de a tüdőt is gyógyítják: képeken 5 hazai barlang, ahova sokszor el kellene látogatni
A magyar gyógybarlangok levegője pollen- és pormentes, a magas pára- és ásványianyag-tartalomnak köszönhetően pedig tisztítja és gyógyítja a tüdőt. Az elérhető barlangokat a légutak egészségéért mindenképpen érdemes sokszor meglátogatni.
Nemcsak gyönyörűek, de a tüdőt is gyógyítják: képeken 5 hazai barlang, ahova sokszor el kellene látogatni
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images Hungary