Éveket fiatalodhat az agy ettől a 11 szokástól: nagyon jót tesznek a memóriával

Bizonyos szokások megfiatalítják az agyat a Harvard Egyetem kutatói szerint.

Legjobb memóriajavító módszerek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az agy, akárcsak minden más testrész, változik az életkor előrehaladtával, de nemcsak a szerkezete, hanem a működése is. A sokak által rettegett mentális hanyatlás gyakori velejárója az öregedésnek, azonban a kognitív károsodás nem elkerülhetetlen. A Harvard Egyetem kutatói által összeállított módszerek segíthetnek a mentális egészség fenntartásában.

Legjobb memóriajavító módszerek

Mentális torna: kutatások során a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy az elgondolkoztató tevékenységek új kapcsolatokat hoznak létre az idegsejtek között, sőt akár segíthetik az agyat új sejtek kialakításában is, fejlesztve a neuroplaszticitást és felépítve egy olyan funkcionális tartalékot, ami védelmet nyújt a későbbi sejtkárosodás ellen.

Legjobb memória javító módszerek 2
Fotó: Halfpoint Images / Getty Images Hungary

Bármilyen mentálisan stimuláló tevékenység segíthet az agy fejlesztésében. Olvass, vegyél részt kurzusokon, próbálj ki olyan elmegyakorlatokat, mint a keresztrejtvény vagy a szókirakó, esetleg a logikát fejlesztő matematikai fejtörők - utóbbira példát itt találsz. Kísérletezz olyan dolgokkal, amelyek ügyességet és odafigyelést egyaránt igényelnek, mint a rajzolás, a festés és az egyéb kézműves tevékenységek.

Aktív élet: az izmok megdolgoztatása az elmére is pozitívan hat. A rendszeres mozgás növeli azoknak a kis vérereknek a számát, amelyek az oxigénben gazdag vért szállítják az agy olyan területeire, amelyek felelősek a gondolkodásért. A testmozgás serkenti az új idegsejtek fejlődését, és növeli az agysejtek közötti kapcsolatokat (szinapszisok). Ez az agyat hatékonyabbá, plasztikusabbá és alkalmazkodóbbá teszi, ami jobb teljesítményt eredményez. A testmozgás csökkenti a vérnyomást, javítja a koleszterinszintet, segíti a vércukorszint egyensúlyát, és csökkenti a mentális stresszt is, amik ugyancsak támogatják az agy és a szív működését is.

Egészséges étkezés: az egészséges táplálkozás a testnek és az elmének egyaránt jót tesz. Azok az emberek, akik a mediterrán étrendet követik, amely elsősorban friss gyümölcsökből, zöldségekből, omega-3 zsírsavakban bővelkedő halfélékből, olajos magvakból, diófélékből és teljes kiőrlésű gabonákból áll, az összes szükséges makrotápanyagot biztosítják a szervezetük számára. Az egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírok és javarészt növényi fehérjeforrások bevitele jelentősen csökkenti a demencia kialakulásának a kockázatát.

Korábban írtunk arról, hogy milyen fontos az egészséges agyműködéshez az omega-3 zsírsav, ide kattintva többet megtudhatsz erről.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Vérnyomás stabilizálása: a magas vérnyomás negyvenéves kor felett növeli az időskori kognitív hanyatlás kockázatát, ám életmódbeli változtatásokkal kordában lehet tartani. Figyelj a testsúlyodra, mozogj rendszeresen, limitáld az alkoholfogyasztást, csökkentsd a stresszt, és táplálkozz egészségesen, azaz fogyassz minél kevesebb feldolgozott, hozzáadott cukrot és sót tartalmazó élelmiszert.

A vércukorszint kordában tartása: a cukorbetegség a demencia egyik kiemelkedő kockázati tényezője. A vércukorszint kordában tartásával, azaz egészséges táplálkozással és rendszeres testmozgással megelőzhető a kettes típusú diabétesz kialakulása. De ha a vércukorszint ennek ellenére magas, akár gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.

A koleszterinszint javítása: a magas ("rossz") LDL-koleszterin-szint növeli a demencia kockázatát. Mozogj rendszeresen, részesítsd előnyben a többszörösen telítetlen zsírokat, korlátozd a transzzsírok fogyasztását (ezek az élelmiszerek tartalmazzák javarészt), fokozd a rostbevitelt - bizonyos élelmiszerek pedig természetes módon csökkentik a koleszterinszintet, kattints ide a továbbiakért.

Kerüld a dohányzást: a cigaretta minden formája kerülendő. 

Zéró vagy minimális alkoholfogyasztás: az alkohol fogyasztása jelentős kockázati tényező a demencia szempontjából. Nincs ebből olyan ajánlás, mely egészséges mérték lenne, a lehető legminimálisabbra kell csökkenteni.

Pihentető alvás: azok az emberek, akik alváshiányban szenvednek, gyakran kimerültek, fáradtak, általában rosszabbul teljesítenek a kognitív funkciós teszteken. A rossz eredmények nem feltétlenül jelzik az időskori kognitív hanyatlást, de a jó mentális egészség és pihentető alvás kéz a kézben jár. Az általános javallat szerint ez 7-9 óra alvást jelent.

Legjobb memória javító módszerek
Fotó: Drazen_ / Getty Images Hungary

Védd a fejedet: a közepes és súlyos fejsérülések még diagnosztizált agyrázkódás nélkül is növelik a kognitív károsodás kockázatát, érdemes lehet bukósisakot beszerezni.

A társas kapcsolatok ápolása: a szoros társas kapcsolatok csökkentik a demencia kockázatát, és növelik az élettartamot is. A közös időtöltést még emlékezetesebbé lehet tenni társasjátékozással, ami bizonyítottan segít a kapcsolatok elmélyítésében. 

Ezek a módszerek mind-mind segíthetnek a mentális funkciók fenntartásában és az agy egészségének megőrzésében. Az egészséges életmód, a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás és a szociális kapcsolatok fenntartása együttesen gondoskodnak arról, hogy az agy is frissen és aktívan működjön, még idősebb korban is.

Megelőzhető a demencia, ha ezeket eszed - A neurológus szerint ez a leghatékonyabb diéta a betegség ellen

Ezer idős felnőttet figyeltek meg a kutatók kilenc éven keresztül.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük