Körömgomba, hűvös végtag is jelzi az alsó végtagi érszűkületet: hogyan előzhető meg a baj?
A diabétesz és érbetegségek miatt végzett amputáció elkerülhető lenne.
A lábamputációk száma országonként nagy különbséget mutat, hazánkban azonban az Európai Unióban is az egyik legmagasabb a beavatkozás aránya. A lábamputációra gyakoriság szerint sor kerülhet érbetegség és cukorbetegség, trauma, tumor, gyulladás, végtagfejlődési rendellenességek és egyéb okok miatt.
Az érbetegségek a lábamputációk több mint 80%-áért felelősek. Dr. Kósa Éva, a Trombózis- és Hematológiai Központ angiológusa beszélt az érbetegségek kezeléséről és a lábamputáció megelőzéséről.
A lábamputációk aránya Magyarországon
Magyarországon évente 100 ezer emberből 42 esetben végeznek lábamputációt. Összehasonlítva, Svédországban ez a szám évente 20-35 közötti 100 ezer lakosra nézve. Időseknél, férfiaknál, cukorbeteg, dohányos, érszűkületes betegeknél az arány még sokkal magasabb. Ismert, hogy cukorbetegek esetében a lábamputáció akár 15-ször gyakoribb is lehet.
Cukorbetegségben a helyzetet az is bonyolítja, hogy perifériás verőérbetegség jelenléte nélkül, az úgynevezett diabéteszes láb szindróma talaján is történhet végtagvesztés. A diabéteszes láb szindrómát keringési zavar, csont- és ízületi eltérések és idegkárosodás - neuropathia - alkothatja, és következtében akár egy banális sebből kialakuló fertőzés is rövid időn belül a lábujj vagy a végtag elvesztéséhez vezethet. Egyetértés van abban, hogy a diabétesz miatti felesleges lábamputációk szűrővizsgálattal, a betegek felvilágosításával, a betegség megfelelő kezelésével és a betegek kellő odafigyelésével nagymértékben csökkenthetők.
Érszűkület szűrése - mikor indokolt?
Az érszűkület előfordulása bizonyos állapotok, betegségek során gyakoribb, így ezek fennállásakor rendszeres szűrés javasolt, akár tünetmentesen is. Ilyen állapot például az idős kor, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a dohányzás, a magas koleszterinszint, valamilyen szív- és érrendszeri betegség - főleg stroke, szívinfarktus -, valamint az is, ha a családban előfordult már érszűkület. Különösen nagy kockázatot jelent, ha a felsoroltak közül egyszerre több is fennáll. Az érszűkület típusos tünetei esetén minden esetben fontos, hogy az illető orvoshoz forduljon.
Alsó végtagi érszűkület tünetei, jelei:
- hűvös, sápadt végtag vagy bőrpirosság,
- töredezett körmök, körömgomba, hiányzó szőrzet,
- súlyos tünetek - seb, fekély, elfeketedés a lábujjakon, sarkon,
- járáskor a lábszár, comb vagy farpofa területén jelentkező fájdalom vagy zsibbadás, mely megálláskor múlik.
A perifériás verőérbetegséget a boka-kar index meghatározásával igazolják. A vizsgálat a karokon és a lábakon elvégzett vérnyomásmérésekből áll. Az index és a klinikai tünetek alapján megállapítható a betegség súlyossága. Amputáció veszélye a súlyos, már nyugalomban is fájdalmat okozó sebek, fekélyek, szövetelhalás esetén áll fenn. E tünetek jelenlétekor a végtag keringése kritikusan alacsony. Ezen tünetek esetén a szakorvosi vizsgálat nem tűr halasztást. Sajnos nagyon sokszor a betegek a háziorvosuk felé sem jelzik ezeket a panaszokat, és otthon, különböző krémekkel kezelve a már liluló, feketedő lábujjaikat, várják a gyógyulást. A késlekedés helyrehozhatatlan károkat okozhat, és a végtag elvesztéséhez is vezethet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kezdetben semmilyen tünetet nem okoz
Dr. Kósa Éva, a Trombózis- és Hematológiai Központ angiológusának elmondása szerint az amputációk számának csökkentéséhez több úton is el kell indulni. Kiemelt jelentőségű az ismert kockázati tényezők korai felismerése, kezelése - ez hosszú távú megelőzést jelent. Az érszűkület szűrésével és megfelelő kezelésével középtávon csökkenthető az amputációk száma. Súlyos érszűkületes tünetek és cukorbeteg fekélyes láb esetén fontos a korai orvoshoz fordulás és a szakszerű orvosi kezelés - ekkor az épp fennálló amputáció veszélye hárítható el. Az amputációk elkerülése nemcsak egyéni, családi, de össztársadalmi szinten is kiemelkedő jelentőségű és fontosságú.
A legjobb mozgásformák cukorbetegeknek
A következő képeken megmutatjuk, hogy inzulinproblémák - cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia - esetén mely mozgásformák ajánlottak.
Jó hatással vannak a vércukorszintre: 10 mozgásforma, ami cukorbetegséggel és inzulinrezisztenciával is ajánlott
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- láb
A cukorbetegség alig ismert tünete: a lábat kell figyelni
- fűszer
- cukorbetegség