Egyetlen csípés is agykárosodást okozhat: már most kullancsveszélyesek a kirándulóhelyek

Mutatjuk, mire figyelj különösen.

nagykep?cikkid=170863&kep=nordic walking-lead
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kullancsok évente legalább 10-12 ezer alkalommal okoznak vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást világszerte, ám sok eset sohasem jut az orvosok tudomására. A betegség ellen nincsen terápia, így szinte lehetetlen az agykárosodás mértékét gyógyszeresen befolyásolni. Hogyan előzheted meg a rettegett betegséget?

Tudnivalók a kullancs által terjesztett agyhártyagyulladásról

Az agyhártyagyulladás első tünetei nagyon hasonlítanak az influenzához. Ez az első fázis, amely lázzal izomfájdalommal, levertséggel jár. Ezután néhány tünetmentes nap következik, melyet a betegség második fázisa követ: magas láz, igen erős fejfájás, aluszékonyság, szédülés, hányás, sőt, néhány esetben eszméletvesztés is bekövetkezhet. Ha ezeket tapasztalod, azonnal fordulj orvoshoz!

A betegséget egyszerűbb megelőzni, mint kezelni. Az alapimmunizálás során három oltásra van szükség, melyeket az elsőhöz képest 1-3, majd 5-12 vagy 9-12 hónap múlva kell beadni. A teljes védelem kialakításához egy oltás nem elegendő. Később ismétlő oltások teszik lehetővé a hosszú távú, magas fokú védelmet. Az oltásokat már a tél végén el kellene kezdeni, hiszen a kullancsok tavasztól aktívak.

A kullancsot emellett fontos, hogy amint felfedezed a bőrödben, távolítsd el, hiszen ezzel is csökkenthető a megfertőződés kockázata.

Papp László, a Füvészkert botanikusa közölte, hogy az elszaporodó kullancsok nemcsak az erdőkben, hanem parkokban, játszótereken, sportpályákon is feltűnnek, így a dús aljnövényzetet kedvelő parazita akár a településeken is kockázatot jelenthet.

Ezt is szeretjük