Puffadt szemkörnyék, száraz bőr: a vesebetegség 9 kezdeti tünete

A krónikus vesebetegség eleinte nem jár specifikus tünetekkel, a fáradékonyság is jelezheti a jelenlétét.

Krónikus vesebetegség tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjainkban sajnos egyre többeket érint a krónikus vesebetegség. Hajlamosít rá többek között a cukorbetegség és a magas vérnyomás, amelyek szintén gyakori kórképek.

Sokan nem is tudják, hogy valami nincs rendben a szervvel, mert az állapot egészen sokáig tünetmentes lehet, illetve nem jár kifejezetten specifikus panaszokkal. Azonban minél később veszik észre az eltérést, annál rosszabb a szervezet számára.

Fokozatosan romló állapot

A vese páros szerv, amely a kiválasztásban, méregtelenítésben játszik kulcsfontosságú szerepet. Felelős többek között az anyagcsere-végtermékek eltávolításáért, illetve a só- és vízháztartás szabályozásáért. A krónikus vesebetegség fokozatosan alakul ki, az idő múlásával a szerv nem tudja jól ellátni a feladatait. Előrehaladott állapotban túl sok folyadék, elektrolit és anyagcsere-végtermék halmozódhat fel a szervezetben. A korai fázisban sokszor tünetmentes lehet, ilyenkor olykor egy laborvizsgálat vagy hasi ultrahang következtében fedezik fel. A hajlamosító tényezők, illetve néhány változás felhívhatja a figyelmet arra, hogy valami nincs rendben.

GettyImages-1139659904
Fotó: Shidlovski / Getty Images Hungary

A cukorbetegség, a családi halmozódás, a magas vérnyomás, az idősebb kor és a visszatérő húgyúti fertőzések is valószínűsíthetik a krónikus vesebetegség jelenlétét. A dohányzás és az elhízás is a rizikófaktorok közé tartozik. 

Nem tűnnek specifikusnak a tünetek

A tünetek lassan jelentkeznek, és nem annyira különlegesek, hogy egyből a vese működésének zavaraira lehessen következtetni belőlük. A vesék alkalmazkodóképessége nagyon jó, kompenzálni tudják az elveszett funkciókat. Érdemes felkeresni a kezelőorvost, amennyiben valakit érintenek a rizikófaktorok, illetve az alábbi változások valamelyikét figyeli meg magán:

  • fáradékonyság és gyengeség,
  • csökkent koncentrációkészség,
  • étvágycsökkenés,
  • alvásproblémák,
  • száraz és viszkető bőr,
  • gyakori vizelési inger,
  • szemkörnyéki puffadtság,
  • duzzadt láb és boka,
  • görcsös izomzat.

Súlyosabb esetben vér jelentkezhet a vizeletben, valamint nehézlégzés is előfordulhat.

GettyImages-626541291
Fotó: Maria Fuchs / Getty Images Hungary

Olykor hányingert, hányást és fogyást tapasztalhat a beteg. Az akut kórképeknél gyakoribb az erős fájdalom, a krónikusnál inkább a tompább jellemző. A betegség következtében fokozódhat a csonttörés, vérszegénység léphet fel, kialakulhatnak szív- és érrendszeri kórképek és terhességi komplikációk is. Az immunrendszer működése is csökkenhet, ami miatt a pácienst jobban veszélyeztetik a fertőzések.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Hogyan előzhető meg?

A megfelelő táplálkozás fontos tényező, ha a megelőzésről van szó. Az egészséges testsúly segít kivédeni a betegséget. A dohányzás elhagyása sok szempontból előnyös lehet, a már meglévő betegségek, például a magas vérnyomás kordában tartása szintén. Talán kevesebben tudják, hogy a vény nélküli fájdalomcsillapítókkal sem árt vigyázni, túlzott szedésük károsíthatja ugyanis a vesét. Az aszpirin, valamint az ibuproféntartalmú orvosságok meghatározott maximális mennyiségénél többet nem szabad szedni. A fenti tünetek észlelésekor pedig ajánlott az orvosi segítség igénybevétele.

Vesebetegeknek tiltott ételek

A helyes étrend rendkívül fontos a szerv egészsége érdekében: genetikai hajlam esetén is érdemes odafigyelni a vesét támogató élelmiszerek bevitelére, szigorú diétával azonban a diagnosztizált betegek állapota is kordában tartható.

Vesebetegeknek tiltottak: 10 egészséges étel, amit mégis szigorúan kerülni kell ilyenkor

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük