Felborul tőle az éhséghormon termelése: ezért ne válaszd a koplalást
Ha koplalással fogyókúrázol, minden vissza fog jönni, és még az egészségedet is tönkreteszed.
A legtöbb ember azonnal szeretne megszabadulni a túlsúlyától, legyen az 5 vagy 50 kiló, mert a hosszú hónapokon át tartó odafigyelés, a lassú, előre eltervezett fogyás strapásnak, végeláthatatlannak tűnik, és könnyű bedőlni a gyors sikert ígérő, ultraszigorú diétáknak.
Pedig a fogyás ideális mértéke fél-egy kiló hetente, és amelyik diéta ennél gyorsabb sikert ígér, ott gyanakodni kell, ugyanis az ennél gyorsabb fogyás szinte mindig csapdákat rejt magában, például kutatások igazolják, hogy a rapid diétákkal fogyó emberek több mint kétharmada nagyobb súlyt szed vissza egy éven belül, mint amennyit leadtak, de a jojózás csak egyike a kellemetlen következményeknek.
Ezért nem éri meg a koplalás
Egy egészséges fogyókúra során napi 500 kalóriánál többel nem szabad csökkenteni az energiabevitelt, ez ugyanis elég a heti fél kilós fogyáshoz. Viszont ha radikálisan lecsökkenti az ember a kalóriabevitelt, azzal lelassulhat az anyagcseréje.
Az anyagcsere lassulása a szervezet természetes reakciója az éhezésre. Ugyanis tartalékolni kezd azért, hogy elkerülje az éhenhalást - akkor is, ha ez messze nem fenyegeti a diétázót. Ilyenkor zsírból is jobban raktároz. Egy közelmúltban készített kutatás például azt találta, hogy a Nagy fogyás című, Magyarországon is futó diétashow résztvevői közül annak lassult le a legjobban az anyagcseréje, aki a legtöbb kilót adta le a műsor rövid időtartama alatt.
Az alacsony kalóriatartalmú diéták hatására csökken a leptin, vagyis a teltségérzethormon szintje is a szervezetben. Ez a hormon többek között azért felelős, hogy az ember elkerülje az éhezést, így amint úgy érzékeli az agy, hogy nem kap elég ételt a test, a leptintermelés visszaesik, hogy a teltségérzet hiányával ösztönözzön evésre. Ezzel az a probléma, hogy hosszú távon falási rohamokat, az ételhez való beteges viszonyt, ételfüggőséget is eredményezhet.
A harmadik és egyben utolsó nagy hátulütője a gyors fogyásnak, hogy az ember nemcsak a zsírszövetből, hanem az izomszövetből is veszít, mert az izom több energiát tárol, mint a zsír. Ez egyébként akkor is így van, ha lassabb a súlyvesztés, ezért fontos fogyókúra közben megtoldani a kardiót erősítő edzéssel és fehérjedús táplálkozással. Ha viszont extrém koplalásba kezd valaki, az izomveszteség veszélye még inkább fennáll, hiszen a gyors fogyás a megszorított energiabevitelnek köszönhetően több izmot emészthet fel. Főleg, ha a szigorú diétához nem társul mozgás.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Reggeli fogyókúrás szokások
Már egy-egy apró változás is elég hozzá, hogy jó irányba billentse el a fogyókúra mérlegét. Az alábbi reggeli szokások mind hozzásegítenek ahhoz, hogy egészségesebben, tartósabban szabadulhass meg az extra kilóktól.
8 reggeli szokás, ami nagyban segíti a fogyást: bárki könnyen bevezetheti őket
Nézegess képeket!
ElolvasomA képek forrása: Getty Images, Pixabay.com
OLVASD EL EZT IS!
- fogyókúra
- egészséges étkezés
Ha így jutalmazod magad, nem fogsz lefogyni: káros berögződésekhez vezethet
- fogyókúra
- egészséges étkezés