Övsömör vagy bárányhimlő? Felnőttkorban könnyű összekeverni, nézd meg a képeket!

Megmutatjuk a leggyakoribb kiütéseket.

Kiütések a testen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A különféle kiütésekről nem véletlenül a gyermekbetegségek jutnak rögtön a többség eszébe, az olyan gyakori fertőzések ugyanis, mint például a bárányhimlő, jellemzően gyerekkorban jelentkeznek, ha pedig valaki átesett rajtuk, védettséget szerez.

Ez azonban nem minden esetben igaz, legalábbis nem teljesen, de akkor is megjelenhetnek felnőttkorban, ha valaki nem szerzett immunitást, akár oltás, akár gyerekkori fertőződés által. Bár számos betegség ellen régóta kötelező a védőoltás, a bevezetés előttről sokan maradhattak védettség nélkül.

Már csak azért is érdemes kellő információval rendelkezni az egyes kiütésekkel, fertőzésekkel kapcsolatban, mert felnőttkorban a lefolyás súlyosabb lehet, csakúgy, mint a szövődmények, terhesség ideje alatt pedig nagyon komoly problémát is okozhatnak a baba fejlődésében, elég csak a rubeola hatásaira gondolni.

Övsömör, bárányhimlő, rubeola vagy kanyaró?

Nem mindenki ismerné fel első ránézésre, pontosan milyen kiütésekről van szó, hiszen nagyon sok köztük a hasonlóság, mégis vannak megkülönböztető jegyeik. Nézd meg a képeket, és talán kapsz egy kis segítséget a leggyakoribbakkal kapcsolatban.

A bárányhimlő a leggyakoribb gyermekbetegség, mely azonban az immunitás kialakulásának hiányában akár felnőttkorban is jelentkezhet. A Varicella-zoster vírus által okozott piros foltok, pöttyök jellegzetessége, hogy viszketnek is.
Az övsömör jellemzően felnőttkorban jelentkezik, akkor, ha a bárányhimlő vírusa, a Varicella-zoster vírus megbújt a szervezetben, és újraaktiválódik. A piros foltok hasonlítanak a bárányhimlő pöttyeihez, de jellemzően a törzsön, a test egyik oldalán, összefüggőbben jelentkeznek, és fájdalom előzi meg őket az adott területen.
A rózsahimlőt vagy rubeolát a Rubeola vírus okozza. A kiütések jellemzően különállóak - de idővel össze is folyhatnak -, kiemelkedhetnek a bőrből, színük rózsaszín, és először a fül mögött, majd az arcon jelennek meg, mielőtt elterjednének a testen.
Fotó: wikipedia.org
A kanyarót a Morbilli vírus okozza, kiütéseinek színe sötétvörös, alakjuk szabálytalan, szintén kiemelkedhetnek a bőrfelszínből, nyomásra pedig halványodnak. A kanyarónak gyerekkorban is súlyos szövődményei lehetnek, többek között tüdő- és agyvelőgyulladás.
A skarlát vagy vörheny a Streptococcus pyogenes baktérium, illetve a toxinja miatt alakul ki. Általában a hajlatokban, az alhason és a combok belsején jelentkeznek a kiemelkedő, foltos kiütések. A skarlát, melyhez torok- és mandulaprobléma is társul, felnőttkorban kevésbé jellemző.
A Parvovírus-B19 által okozott lekpehimlő onnan kapta nevét, hogy az arcon kétoldalt, jellegzetes pillangó formában jelenik meg. A test többi részén is elterjedhet azonban, igen változatos megjelenéssel.
A csalánkiütést fontos elkülöníteni előbbi kiütésektől, ugyanis ezt nem vírus vagy baktérium, hanem hisztaminfelszabadulás okozza, gyakran allergiás reakció. A foltok lehetnek duzzadtak, hólyagszerűek is, a test számos részén megjelenhetnek, ami viszkető, égő érzéssel párosul.
Feminashop termékajánló
Ajánló ID:

Képek forrása: wikipedia.org

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük