Tévhit, hogy egészségtelen a kávé?
Bár állandóan arról hallani, hogy a kávé egészségtelen, senki sem szeretne lemondani róla. Lehet, hogy nem is kell!
Mióta a kávéfogyasztás világszerte elterjedt, rengeteg tény és találgatás kering arról, hogy milyen egészségügyi hatásai is vannak. Ez első kávéházak megjelenése után a nők arról panaszkodtak, hogy az oda járó férjeik teljesítőképessége lényegesen romlott, és mindez a fekete italnak köszönhető.
Ugyanakkor a le nem szűrt kávéról több kutatóintézet állította, hogy női meddőséget okoz. De nézzük csak, mi az igazság: valóban abszolút egészségtelen a kávé?
A kávé rossz
Ház, ez csak nézőpont kérdése. Reggel például de mennyire, hogy jó! Sőt evés után is szükséges, hiszen segíti az emésztést, a dohányosok pedig kifejezetten kívánják a cigarettához. De félretéve az érzelmi kötődést, vajon tényleg annyira egészségtelen, mint állítják az orvosok?
Hasnyálmirigy
Többek között a hasnyálmirigyrákot hozták összefüggésbe a kávéfogyasztással. 1995-1999 között egy több nemzetre kiterjedő kutatás zajlott annak tekintetében, hogy a hasnyálmirigyrák fajtái milyen kapcsolatban állnak a betegek életmódjával. A túlzott és nem szűrt kávé fogyasztása a kutatás szerint elősegítheti az említett daganatos betegség megjelenését. A betegek mintegy 43 százalékánál találtak közvetlen kapcsolatot.
Nők és a kávé
Érdekes, hogy a kávéivás csak a XVII. század második felében terjedt el a nők körében is. Az ezt megelőző időkben csak a férfiak kiváltsága volt, hogy ihattak a varázslatos fekete italból. Így minden olyan statisztika és vizsgálat, mely a női szerveket érintő betegségre terjedt ki, csak késve került nyilvánosságra, illetve gyakorlatba.
Az idők folyamán azonban egyértelművé vált, hogy a terhes nőknek például csak kis mennyiségben szabad kávét inniuk, mert az befolyásolja – csökkenti – a baba súlyát és méretét. Sőt, egy angliai felmérés szerint azok a nők, akik naponta egynél több csészével fogyasztanak nem szűrt kávét, 39 százalékkal kisebb eséllyel esnek csak teherbe, illetve hordanak ki egy gyereket problémamentesen.
Szívbetegségek és gyomor
A kávé és a koszorúér-betegségek szintén közvetlen kapcsolatban állnak egymással. Azok, akik rendszeresen isznak kávét, sajnos számolhatnak a szívkoszorúerük megbetegedésével, de ezen kívül a gyomornak sem a legjobb barátja. Emeli a savszintet, többek között éppen ezért kerülendő azoknak, akiknek gyomor- vagy nyombélfekélyük van.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
De mi ellen jó?
Kedves kávéivók! Azok után, hogy felsoroltunk a kávé negatív hatásai közül néhányat, most elmondjuk azt is, amire viszont kifejezetten jó. Egy bostoni kutatócsoport nagyon komoly felmérést végzett az ügyben, hogy a feketekávé milyen hatással van a vesékre.
530.469 nőt és 244.483 férfit vontak be a vizsgálatba, akikkel élelmiszerfogyasztási gyakorisági kérdőívet töltettek ki, valamint 7-20 éven keresztül követték nyomon az életüket, emellett monitorozták életvitelüket. Az eredmény nagyon érdekes: mindazoknál, akik rendszeresen, de kisebb mennyiségben fogyasztottak szűrt kávét, lényegesen kisebb volt a veserák kialakulásának rizikója.
OLVASD EL EZT IS!
- rákkeltő
- gyógyító táplálékok
A legdurvább rákkeltő, amit mindennap fogyasztasz
- megelőzés
- rákkeltő