Így égess el rengeteg kalóriát a munkába menet: ezek a legjobb mozgásformák
Nincs időd sportolni? Járj két keréken a munkába! – alternatív közlekedési kisokos
A cikket a Decathlon támogatta.
„Nincs időm sportolni, a gyerek sem tud a sok tanulás mellett.” Gyakran halljuk ezt a mondatot, pedig a mozgás remek módja, ha a munkába, iskolába is két keréken járunk.
Munka, iskola mellett gyakran csak este, hullafáradtan jut eszünkbe, hogy ma is kimaradt a sport. A „majd holnap” kezdetű halogatástól pedig biztosan nem leszünk fittek. Ám összeköthetjük a kellemest a hasznossal, és a dugóban üldögélés vagy a túlzsúfolt tömegközlekedésen való zötykölődés helyett felfedezhetünk néhány alternatív közlekedési eszközt is, amelyek gondoskodnak a rendszeres sportolásról az egész család számára.
Bicikli, a leggyorsabb
Egyre népszerűbb, hogy a felnőttek és gyerekek egyaránt biciklire pattannak hétköznap is, hogy munkába vagy iskolába menjenek. A biciklizés sokszor gyorsabb is, mint a tömegközlekedés, hiszen nem kell várakozni az átszállásra, és elkerülhető vele a városi dugó is. A fővárosban ma már negyedóra gyaloglással mindenhol elérhető biztonságos biciklis útvonal, de a vidéki városokban is bőven találunk ilyeneket.
Miért ajánljuk? Az utcai kerékpározás leginkább a KRESZ-t jól ismerő felnőtteknek való, akik nagyobb távolságokra szeretnének eljutni, és gyerekeknek felnőtt kísérettel akkor, ha az iskolába vezető bicikliút nem az úttesten fut. A kerékpározás szinte minden izmodat átmozgatja és erősíti, az egyik legegészségesebb sport, ráadásul szuper zsírégető is. A keringési rendszerre és tüdő működésére jótékony hatást gyakorol. Több minden függvénye, hogy hány kalóriát égetünk ezzel a mozgásformával, de elmondható, hogy egy harmincas éveiben járó, átlagos testalkatú nő egy félórás bicikliút alatt hozzávetőlegesen 240 kalóriát használ fel.
Amire figyelj! Kerékpárral lakott területen legfeljebb 40 km/óra sebességgel közlekedhetsz. A sisak 40km/óra alatt nem kötelező, de erőteljesen ajánlott, ahogyan a bicikliskesztyű és a térdvédő is. A bringákat fel kell szerelni elöl fehéren, hátul pirosan világító lámpákkal, az első keréknek fényvisszaverővel kell rendelkeznie, a csengő pedig kötelező elem.
Az örök, számos vitát generáló kérdésre, miszerint, lehet-e a járdán biciklizni, a válasz az, hogy alapvetően nem. Persze vannak kivételek: ha az autóút nem alkalmas a biciklizésre, akkor a járdán is lehet tekerni, legfeljebb 10 km/óra sebességgel. Zebrán átkelve és sétálóutcában akkor jársz el szabályosan, ha lepattansz a bicikliről, és áttolod.
Roller, a praktikus
Remek kardió típusú mozgás a hagyományos rollerezés vagyis a kick scooterezés is - kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A roller gyors munkába, suliba jutást tesz lehetővé, ráadásul használhatjuk hibrid módon is: túl nagy távolságok esetén például összecsukhatjuk, és magunkkal vihetjük a tömegközlekedési eszközökre.
Miért ajánljuk? A roller bárkinek jó szívvel ajánlható, aki alap-egyensúlyérzékkel és -koordinációval rendelkezik, és szeretné fejleszteni ezeket. Edzésnek kiváló, átmozgatja a testet, megdolgoztatja a karokat, a láb-, a far- és hasizmokat, fejleszti az állóképességet. Érdemes szem előtt tartani, hogy néha cserélgesd a hajtó- és stabilizálólábat, így nem terheled túl az ízületeket. A rollerezéssel valamivel kevesebb kalóriát égetünk, mint a biciklivel, a már említett harmincas, közepes testalkatú nő hozzávetőlegesen 210 kalóriának mondhat búcsút fél óra rollerezés után.
Amire figyelj! Országszerte sajnos elég sok az úthiba, padka, egyenetlen felület, kátyú, és ezek folyamatos rázkódást okoznak. Ami a KRESZ-szabályait illeti, a hagyományos roller nem minősül járműnek, ezért szabályosan csak a járdán közlekedhetsz vele, de a jobbra tartás szabálya itt is érvényes. Az e-rollerek KRESZ-be emelésére remélhetőleg idén kerül majd sor, de hivatalosan segédmotoros-kerékpárnak kezelik a rendőrök. Ezért járdán nem használhatóak, úttesten pedig érdemes nagyon óvatosan haladni velük, illetve bukósisakot mindenképpen viseljél, ha e-rollerra pattansz.
Gördeszka, a menőség csúcsa
A gördeszkázás egyértelműen életstílus, főleg a kamaszok körében.
Miért ajánljuk? Ha közel laksz az iskoládhoz, munkahelyedhez, lehet, hogy sokkal tovább tartana a bringát a tárolóba helyezni, mint gördeszkával menni, ráadásul praktikus, simán a hónod alá kaphatod, és azon sem kell aggódnod, hogy valaki elköti. A longboard hamar gyorsul, trükközni viszont a hagyományos deszkával jobban lehet suli, esetleg munka után a skate parkokban. A gördeszkázás szinte az egész testet átmozgatja, fejleszti az egyensúlyérzéket és a mozgáskoordinációt, javítja a tartást - ez gyerekeknél különösen fontos. Bónuszként jó hatással van a koncentrációs képességre és a reakciókészségre. Ezek a tanulás szempontjából sem utolsó dolgok. A kalóriákat viszont nem égeti annyira intenzíven, mint például a bicikli. A harmincas, átlagos testalkatú nő körülbelül 120 kalóriát használ fel fél óra gördeszkázással.
Mire figyelj? Bár hagyományos gördeszkával normál gyalogosnak minősülsz, csak éppen gurulsz, vigyázz az emberekre, és tömegben inkább pattanj le róla. Az elektromos gördeszkákat alapvetően a járdán használhatod, a gyalogosok veszélyeztetése nélkül. Ha nincs járda, lakó-pihenő övezetben közlekedhetsz az úttesten is. Ha tömegközeledéssel spórolnád meg a hosszabb utat, csak kézben viheted magaddal, bármilyen csábító is a négyes-hatoson gurulni. Védőfelszerelés - sisak, térdvédő, könyökvédő, zárt cipő - szintén ajánlott.
Görkorcsolya, nem csak egynyári trend
Az elmúlt években már nemcsak egynyári trendként találkozhatunk vele, hanem közlekedési eszközként a hétköznapokban is. Gyakorolni nem árt, mert kis időbe telik megszokni, hogy a lábaid kerekekben végződnek, és magasabb vagy, tehát változik a súlypontod.
Miért ajánljuk? A görkorcsolya örök klasszikus, gyerek- és felnőtthobbisport. Azonban mivel a térdnek mindig kicsit rogyasztva kell lennie, térdproblémák esetén jobb más alternatívát választani. A görkorcsolya a combokat és feneket erősíti, remek alakformáló. A medencénket körülvevő izmok átmozgatása révén pedig fájdalmas derékpanaszainknak is búcsút inthetünk. A görkorcsolya a kalóriafelhasználás szempontjából a gördeszkához hasonló, a már emlegetett harmincas nő 170 kalóriát éget el fél óra ilyen jellegű mozgással.
Mire figyelj? Az egysoros görkorcsolya alkalmasabb nagyobb távok bejárására, gyorsulásra, tehát sokkal inkább számít közlekedési eszköznek, mint a kétsoros, amiben viszont könnyebb táncolni. A görkorcsolyát szintén csak a járdán használhatod, úttestre és bicikliútra se tévedj vele. Amire pedig kiemelten ügyelj: ne felejts el váltócipőt vinni, ha nem két keréken szeretnéd végigtolni a munkanapot!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Olvass tovább: edzés kezdőknek: így vágj bele a mozgásba hosszú kihagyás után
Nem csupán a jó megjelenés miatt fontos: a mozgás egészségügyi állapotodat is befolyásolja.
Edzés kezdőknek: így vágj bele a mozgásba hosszú kihagyás után
Nem csupán a jó megjelenés miatt fontos: a mozgás egészségügyi állapotodat is befolyásolja.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)