5 éven belül működő májat nyomtathatnak az orvosok: Wossala Rozina feltárta, hogyan változhat a jövőben az egészségügy

Az orvostudomány fejlődése és az egyre inkább fókuszba kerülő életmódbeli változtatások közelebb hozzák a hosszú és egészséges élet lehetőségét.

Jövő egészségügye
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Wossala Rozina, az MVM Future Talks nagykövete, legújabb dokumentumfilmjében a hosszú élet, azaz a „longevity” témakörét járja körül. A filmben azt vizsgálja, hogyan képes a technológia fejlődése és a természetes módszerek, esetleg ezek ötvözése lassítani az öregedést és javítani az életminőséget. Wossala Rozina számára a téma személyes is:

- Most töltöttem be a 40-et, és az elmúlt években kiemelt figyelmet szenteltem az egészségem megőrzésére - mondta el lapunknak.

A jövő egészségügye

A dokumentumfilm rávilágít arra, hogy olyan innovációk, mint a 3D-s szervnyomtatás, akár már öt éven belül lehetővé tehetik működő emberi májak előállítását, nyomtatását. Ezzel párhuzamosan a modern tudomány, például a mikrobiom-, metabolomika- vagy génkutatás, arra irányul, hogy a belső egyensúly fenntartásával megelőzhetővé váljon számos betegség kialakulása. Wossala Rozina saját tapasztalatait is megosztotta.

Wossala Rozina

- A mikrobiom-vizsgálat során kiderült, hogy bizonyos jótékony baktériumok egyáltalán nem voltak jelen a szervezetemben. Nagyon fontos volt észrevenni, hogy ha nem fogyaszt tejet az ember, vagy úgy dönt, hogy ezt minimalizálja valamilyen intolerancia vagy egyéni döntés után, akkor ezeket a baktériumokat érdemes visszatáplálni másként. Tehát nagyon fontos nem mesterségesen tartósított, fermentált ételeket fogyasztani, például házi kovászos uborkát, savanyú káposztát és más savanyított dolgokat - hangsúlyozta.

- Ez nekem egy nagyon nagy tanulság volt. De volt egy másik fontos felismerésem is: valamiért rákattantam abban az időszakban a rozskenyérre, és rengeteg rozskenyeret ettem, de kiderült, hogy ez probléma lehet, mert a rozsban lévő baktériumok olyan mértékben el tudnak szaporodni, hogy már túl nagy területet foglalnak el a mikrobiomban. Nagyon változatos étrendet kell követni - tette hozzá.

A film foglalkozik az adaptogén gombákkal is, amelyek a test igényeihez alkalmazkodva támogatják az egészséget. Ez igaz más adaptogén szerekre, például a szibériai ginszengre is.

- Ezek a gombák képesek felmérni, hogy hol van szüksége a szervezetnek a legnagyobb segítségre - osztotta meg tapasztalatait.

- Az oroszlánsörény-gomba hihetetlenül hasznosnak bizonyult számomra a tanulási időszakokban. Fokozza a memóriát és a koncentrációt, éppen ezért niacinnal (B3-vitaminnal) kombinálom, hogy még hatékonyabb legyen. A pecsétviaszgomba pedig az immunrendszer és az általános egészség fenntartásában játszik nagy szerepet, míg a cordyceps a sportolásban nyújt támogatást, növelve a tüdő oxigénfelvevő képességét és javítva az állóképességet - mondta. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a minőség kulcsfontosságú, hiszen sokat számít, hogy milyen forrásból vásároljuk ezeket, mert a piacon sokféle termék elérhető.

Jövő egészségügye 5
Fotó: RichLegg / Getty Images Hungary

A biohacking, vagyis a test tudatos manipulálása és optimalizálása szintén központi téma a filmben. Wossala Rozina azonban hangsúlyozza, hogy az alapok rendbetétele nélkül ezek a módszerek kevésbé hatékonyak.

- Én azt gondolom, hogy először az ember nézzen körbe az életében, és mérje fel azt, hogy mennyit alszik, hogyan eszik, hogyan mozog, és milyen stressznek van kitéve. És ez a stressz lehet érzelmi alapú, lehet családon belüli, és lehet munkahelyi is. Először ezeket a stresszforrásokat kell megvizsgálni, mert annak nem látom értelmét, hogy ebben a természetes rendjéből kifordított életben egy túlstresszelt, rosszul táplált, kialvatlan szervezetet elkezdünk mindenféle mesterséges eszközzel megpróbálunk újra stabilizálni. Ha ezek rendben vannak, akkor lehet továbblépni - vallja. Szerinte a kiegyensúlyozott életmód, a megfelelő alvás, a rendszeres mozgás és a stresszkezelés az elsődlegesek.

- Sokkal fontosabb az, hogy az alapok jók legyenek, jó legyen a táplálkozás, aludjunk minimum 7-8 órát, próbáljunk meg legalább hetente kétszer-háromszor kimenni sétálni a természetbe. Fontos a munka-magánélet balansz, a nyugodt otthoni környezet, az egészséges emberi kapcsolatok, a kiegyensúlyozott lelkiállapot, és különösen fontos a sport, legalább heti három-négy-öt alkalommal.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A technológiai fejlődés kapcsán pedig felmerült a mesterséges intelligencia szerepe az egészségügyben.

- Ha én bízom annyira magamban, hogy képes vagyok felülbírálni, elhinni, vagy elfogadni azt, amit az AI mond, akkor én azt gondolom, hogy az AI az egy elképesztő segítség lesz az orvoslásban az elkövetkezendő években. A kérdés az, hogy mi ezt szeretnénk-e. Szeretnénk-e egy elöregedő társadalmat, szeretnénk-e 140 évig élni? - teszi fel a kérdést, rámutatva a technológiai fejlődés társadalmi és etikai vonatkozásaira. 

A természethez való visszatérés fontosságát is kiemelte.

- Energia létezik, és hogy a biokémiai folyamatok energetikailag végbemennek a földbe, az vitathatatlan, különben nem forogna a Föld, nem lenne apály és dagály, nem lenne ott a Hold, ahol van. Ezek a folyamatok hatással vannak ránk is, csak sajnos láthatatlanok, és azzal az életmóddal, amit a modern társadalom előállított, kivontuk magunkat ezen folyamatok nagy részéből. Az, hogy a dokumentumfilmben is hallható, hogy az agykutató, neurológus, tudós azt a tanácsot adja, hogy próbálj meg mezítláb a földön állni napi 10 percet, az szerintem a legcsodálatosabb dolog - mondta, utalva a földdel való kapcsolat gyógyító erejére.

Jövő egészségügye 2
Fotó: Sergey Tinyakov / Getty Images Hungary

A hidegterápiát (melyről bővebben itt olvashatsz) is kiemeli, amelyet rendkívül hatékony eszköznek tart.

- A hidegterápia szerintem egy egészen elképesztően hatékony dolog, akár szaunával egybekötve a jégfürdőt. Egyébként vénatornának is szokták hívni, amikor az ember a szaunát és a jeges fürdőt többször váltogatja, és tornáztatja az ereit, a szívrendszerét. Ezek után el lehet kezdeni hekkelgetni mindenféle dologgal - jegyezte meg.

Wossala Rozina saját életmódjánál is odafigyel az egészségére.

- Egy nagy pohár jódozatlan, természetes sós, citromos vízzel indítom a reggelt, és nem fogyasztok koffeint a nap első másfél órájában. Próbálok először mindig zöldséget enni étkezéskor, és igyekszem napi 10 ezer lépést megtenni - osztotta meg napi rutinját. Rendszeres mozgásában újdonsült kutyusa is támogatja. 

Jövő egészségügye 3
Fotó: yacobchuk / Getty Images Hungary

A jövő orvoslása nemcsak a betegségek kezeléséről fog szólni, hanem arról is, hogyan tudjuk megőrizni testünk és lelkünk harmóniáját a digitális és természetes világ kereszteződésében. Wossala Rozina dokumentumfilmje (ami ide kattintva megtekinthető) arra ösztönöz, hogy tudatosabban éljünk, és hogy törekedjünk az egyensúly megtalálására a technikai vívmányok és a természetes életmód között.

Ez most a 10 legjobb kórház a világon: az orvosi ajánlások és beszámolók szerint készült a rangsor

Most kiderül, hogy jelenleg milyen intézmények tartoznak a világ legjobbjai közé!

Elolvasom

(Cikken belüli képek forrása: Getty Images Hungary, borító- és ajánlóképek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük