Az influenzaoltás meglepő hatását tárta fel egy friss kutatás: súlyos betegség ellen is védhet

A stroke leggyakoribb formájának megelőzésében is segíthet az influenzaoltás a tanulmány szerint.

Influenzaoltás a stroke ellen is védhet
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Becslések szerint évente körülbelül 37 ezer ember életét menthetik meg az influenza elleni védőoltások az Európai Unióban.  A vakcina beadását különösen a veszélyeztetett személyeknek, időseknek, krónikus betegséggel élőknek, várandósoknak ajánlják a szakemberek. 

A fertőzés a legyengült immunrendszerrel élők szervezetét igencsak megviselheti, súlyos, akár életveszélyes szövődményekhez is vezethet. Úgy tűnik azonban, hogy nem csak ezek elkerülése miatt lehet érdemes felvenni az oltást: egy nemrégiben napvilágot látott tanulmány szerint a stroke kialakulásának valószínűségét is csökkentheti. 

A stroke ellen is védhet az influenzaoltás

2022 szeptemberében a Neurology című szaklapban jelent meg egy spanyol tanulmány, amely arra a megállapításra jutott, hogy azoknál az érrendszeri kockázattal rendelkező embereknél, akik megkapták az influenza elleni védőoltást, 12 százalékkal alacsonyabb az első stroke kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik nem részesültek az oltásban. A tüdőgyulladás elleni vakcina esetében nem figyeltek meg hasonló hatást. 

A spanyol egészségügyi adatbázisban szereplő 44-99 közötti alanyok adatait elemezték, akiknél kezdetben nem volt jelen iszkémiás stroke vagy rák. 14 évig követték nyomon őket, ez alatt az idő alatt valamivel több mint 14 300 főnél azonosítottak agyi érkatasztrófát. Összehasonlításképp minden stroke-ot kapott személyhez öt azonos korú és nemű embert rendeltek az eredeti mintából. A nyers számok azt mutatták, hogy valamivel több (41,4 százalék) beoltott alany kapott stroke-ot, mint nem beoltott (40,5 százalék), azonban az eredmény megváltozott, amint számba vettek egyéb fontos tényezőket is.

A vakcinát felvevők között több volt az idős, vaszkuláris kockázati tényezővel, például magas vérnyomással vagy emelkedett koleszterinszinttel élő személy. Mindent figyelembe véve a szakemberek a beoltottaknál az iszkémiás stroke alacsonyabb valószínűségét fedezték fel a szív- és érrendszeri rizikóval, illetve a már megállapított érbetegséggel élők körében. 

Hogy pontosan mi áll az oltás és az iszkémiás stroke alacsonyabb kockázatának kapcsolata mögött, jelenleg még nem tisztázott, a kutatók azt feltételezik, hogy a vakcina gyulladáscsökkentő hatása lehet a kulcs, ugyanis a krónikus gyulladás az agyi érkatasztrófa egyre inkább elismert rizikótényezője. Az influenza egyébként szintén hozzájárulhat a stroke kialakulásához, a vizsgálat eredménye viszont azt mutatta, hogy az oltás védőhatása az influenzaszezonon kívül is érvényesült, tehát a kockázat csökkenése nem magyarázható pusztán a fertőzés kivédésével. 

Bár a kutatás nem tárt fel egyértelmű ok-okozati összefüggést, a szerzők hangsúlyozzák, hogy a vakcina a fertőzéssel szembeni védelem mellett plusz érrendszeri előnyökkel is járhat, így még hasznosabb lehet a felvétele. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A stroke leggyakoribb típusa

Az iszkémiás stroke az agyi érkatasztrófa leggyakoribb típusa, jellemzője, hogy egy adott agyterületre elzáródás miatt a kelleténél kevesebb vér áramlik. A betegség valószínűségét egyes életmódbeli tényezők fokozzák, ilyenek például az elhízás, az inaktív életmód, a túlzásba vitt alkoholizálás, a dohányzás, illetve az illegális szerek használata. Egyes kórképek, így a magas vérnyomás, az obstruktív alvási apnoe, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, meglévő szívbetegségek, valamint a családban előforduló stroke és a koronavírus-fertőzés szintén hozzájárulhatnak a kialakulásához. 

Ezt a vércsoportot fenyegeti leginkább a korai stroke

A stroke kockázatát egyes életmódbeli tényezők, illetve népbetegségek jelentősen fokozzák, egy friss kutatás szerint pedig a vércsoport is hatással lehet a probléma kialakulásának valószínűségére. 

Ezt a vércsoportot fenyegeti jobban a korai stroke: a vérrögképződés kockázatával lehet kapcsolatban

A kutatók szerint az érintett vércsoportba tartozóknak különösen oda kell figyelniük az életmódjukra a stroke elkerülésének érdekében.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük