Kellemetlen szagú hüvelyi folyás: ezek állhatnak a hátterében
Intim kérdés, de sokakat érint: nem ciki a hüvelyi folyás, tudd meg az okát!
A hüvelyi folyás időről időre sok nőnél igen zavaró problémákat okoz, és rendszerint valamilyen fertőzésre hívja fel a figyelmet.
A panasz gyakran kellemetlen szagokkal is jár, még tovább rontva a beteg közérzetét. Hogy mi minden okozhat bűzös hüvelyi folyást, azt dr. Hetényi Gábortól, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászától tudtuk meg.
Röviden a hüvelyi folyásról
A hüvelyben egészséges körülmények közt is van némi váladék, mely a menstruációs ciklus során folyamatosan változik - ovuláció táján például megnő a mennyisége, és áttetszővé válik. A hüvelyben lévő mirigyek által termelt váladék szerepe a hüvely falának nedvesen tartása, a kórokozókkal szembeni védekezés, valamint a hüvely egészségének megőrzése. Probléma meglétére az adhat gyanút, ha a folyás mennyisége megnő, szaga és állaga is megváltozik, és mindezt viszketés, csípő, égő érzés is kísérheti. Ilyen esetekben célszerű mihamarabb orvoshoz fordulni, ugyanis az elhanyagolt fertőzés súlyosabb gondokat is generálhat - petefészek-gyulladás, meddőség, terhesség során vetélés, koraszülés.
Mi okozhatja a kellemetlen szagokat?
A normál hüvelyváladék szagtalan vagy enyhén savanykás szagú, így gyakran a kellemetlen szagok hívják fel a figyelmet a problémára. Ez általában valamilyen fertőzés, de akár daganat jelenlétére is utalhat - természetesen a nem megfelelő intim higiénia mellett.
A bakteriális fertőzések közül a kellemetlen szagokat leginkább a trichomoniasis okozza, mely tulajdonképp egy igen gyakori, szexuális úton történő fertőzés - bár a közös törölközővel is átvihető. Férfiaknál legtöbbször tünetmentes, ám nőknél a bő, habos, zöldes folyás és a rossz szagok hívják fel rá a figyelmet, amit fájdalmas, csípő vizeletürítés kísérhet. Ezenkívül a panasz hátterében bakteriális gyulladás, chlamyia, gonorrhea vagy E.coli-fertőzés is meghúzódhat, melyeket szintén kezelni szükséges. Érdekesség, hogy, bár a gombás fertőzéseknek is jellemző tünete a hüvelyi váladék megváltozása, ezeket legtöbbször nem kísérik kellemetlen szagok, ám pluszként viszketés jelentkezhet.
Mi minden vezethet fertőzésekhez?
- Nem megfelelő intim higiénia
- Túlzott intim higiénia - gyakori irrigálás
- Antibiotikumos kezelés - következtében elpusztulnak a védelmet nyújtó Lactobacillusok
- Gyakori partnercsere
- Hüvelyben lévő fogamzásgátló eszköz
- Cukorbetegség
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogyan lehet kezelni?
- Az első és legfontosabb lépés a fertőzés típusának megállapítása, amihez lehet igazítani a megfelelő terápiát - mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza. Bár vannak széles spektrumú készítmények, léteznek olyan mikroorganizmusok, melyekre specifikusabb kezeléseket ajánl a szakember. Ezután fontos a hüvelyben lévő Lactobacillusok visszaállítása, amire ma már többféle, vény nélküli készítmény áll a nők rendelkezésére. Természetesen a kezelés ideje alatt a szexuális érintkezés kerülendő, valamint szükség esetén a partner kezelését is elrendelheti az orvos, hogy el lehessen kerülni a visszafertőzést.
Felfázásra teázás
A nőket gyakran érintő felfázás kezelésére számos gyógyszer, antibiotikus kezelés létezik, azonban a gyógyteákkal jelentősen segítheted a gyógyulás folyamatát.
OLVASD EL EZT IS!
- nőgyógyász
- hüvely
Hüvelyi folyás: mennyi a normális, és mit jelez, ha túl sok?
- nőgyógyász
- hüvely