Nemhogy nem fogyaszt, egyenesen hizlal: a zsírégetőnek hitt hormonról új dolgok derültek ki

Korábban úgy gondolták, hogy segíti a fogyást, még fogyókúrás szerek is készültek belőle.

Hormonok és hízás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A növekedési hormon - hGH - az agyban termelődik, az elülső agyalapi mirigy választja ki, többek közt ez a hormon felelős a gyerekek csontjainak fejlődéséért, a testben pedig olyan folyamatokban működik közre, mint a szövetmegújulás, az izomnövekedés, az agyműködés és az anyagcsere. A közelmúltig pedig ide sorolták a zsírraktározást is.

Egy 1990-ben a New England Journal of Medicine-ben megjelent tanulmány azt írta, hogy, amikor tesztalanyokba szintetikus növekedési hormont fecskendeztek, mindenféle étrendbeli vagy mozgásbeli változtatás nélkül 14%-os zsírveszteséget és 8,8%-os izomtömeg-növekedést értek el a résztvevők. Későbbi vizsgálatok ugyan ezt nem erősítették meg, mégis számtalan fogyókúrás szer készült ennek az eredménynek a tudatában - ezek java már megjelenésükkor is illegális volt, persze.

Mit tesz valójában a zsírral a hGH?

A közelmúltban a São Pauló-i Egyetem kutatói a Nature Communications című folyóiratban publikáltak egy áttörő kutatást, mely bebizonyította, hogy a növekedési hormon a diéta vagy koplalás során szerepet játszik az energiaraktározásban.

dieta

Amikor a természetben egy állat hosszú időn át nem jut élelemhez, a teste erre úgy reagál, hogy jobban kezdi raktározni az energiát. Ez azért fontos, mert, ha az élelem nehezen hozzáférhető, az elfogyasztott energiának tovább kell kitartania. És részben ez az oka annak is, hogy az ember olyan könnyen szedi vissza a súlyt diéta után.

Ezért a folyamatért részint a leptin nevű éhséghormon felelős, mely jelzi az agynak, hogy a testnek energia-utánpótlásra van szüksége. Azonban a brazil kutatók azt találták, hogy egy diéta során a leptin szintje csökken, helyette a növekedési hormon, a hGH szintje emelkedik meg a szervezetben.

GH-receptorok, vagyis a növekedési hormon által hordozott ingert felfogó idegvégződések nagy számban találhatóak meg a szövetekben, az izmokban és a növekedésben, anyagcserében szerepet játszó szervekben, de az is kiderült, hogy nemcsak itt, hanem az agyban, a hipotalamuszban is rengeteg GH-receptor található.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A hipotalamusz többek közt olyan folyamatokat irányít a testben, mint az energiahomeosztázis, vagyis az energialeadás és az ételbevitel folyamata. A kutatók azt találták, hogy a GH-receptorok a hipotalamuszban aktiválják ezeket a neuronokat, melyek AgRP hormonokat termelnek, ezek pedig közvetlenül felelősek a megnövekedett étvágyért, és hatásukra jobban raktároz a szervezet. Egy szóval, a megnövekedett GH-szint hasonló hatást vált ki a szervezetben, mint normál körülmények között a leptin. 

Azt érdemes megjegyezni, hogy a növekedési hormon normális energiabevitel és elégséges táplálékbőség mellett nem játszik szerepet az energiaraktározásban, a szintje csak akkor nő meg, amikor nincs elegendő étel, így jelez az agynak, hogy energiahiány állt be a szervezetben, és kezdjen el raktározni. Tehát a korábbi elképzelésekkel szemben a súlytartást és a fogyást nem csak egy, de két hormon is komolyan befolyásolja, ezért nem jártak sikerrel korábban azok a próbálkozások, melyek a leptin hatását próbálták egyedül semlegesíteni.

Hormonnal az érzelmi evés ellen

A különböző hormonok a szervezetben segíthetik vagy éppen hátráltathatják a fogyást. A dopamin nevű boldogsághormon például segíthet leküzdeni az érzelmi evést, és megtartani a leadott súlyt. Mutatjuk, hogyan növelheted a szintjét természetes módszerekkel.

Hormon segít az érzelmi evés leküzdésében: így növelheted a dopaminszintedet természetesen

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images.

Ezt is szeretjük