Ezek a hormonok okozzák az éhségérzetet - Így szabályozd őket

Betartod a diétát, mégsem fogysz? Ezek a hormonok állhatnak a sikertelen fogyókúrád hátterében.

Ezek a hízást okozó hormonok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a súlygyarapodás oka gyakran az egészségtelen életmódból fakad, vannak azonban esetek, amikor a hízás hátterében hormonális zavarok állnak.

Már a hormonrendszer legkisebb változása is elhízást okozhat, érdemes ezért megvizsgálni, mi állhat az esetleges hormonzavarok mögött. 

Hízást okozó hormonok

Éhséghormonok - A leptin és ghrelin

Egy keményebb diéta során valószínűleg biztosan vágytál már arra, hogy bárcsak megszűnne az éhségérzetedet. A leptin a ghrelin és az adiponektin hormonok gyakorlatilag pont ezért felelősek: minél magasabb a leptin-, és minél alacsonyabb a ghrelinszint, annál kevésbé érzed éhesnek magad - a szervezet így szab hormonális gátat az elhízásnak.

GettyImages-530068211
Fotó: Tetra Images / Getty Images Hungary

A túlsúlyos embereknek gyakran háromszor-négyszer magasabb a leptinszintje az átlagos testalkatúakhoz képest. Ennek hátterében a magas kalóriabevitel miatt kialakult leptinrezisztencia áll. Ebben az esetben hiába magas a leptinszint, az agy mégis további táplálékbevitelre kényszeríti a szervezetet.

Az „éhséghormonjaink” szabályozása érdekében elengedhetetlen faktor a megfelelő alvásmennyiség: alváshiány esetében ugyanis a leptin szintje csökken, a ghreliné pedig nő, így ilyenkor az étkezések után még mindig éhesnek érezheted magad. Komolyabb elhízás esetében persze nem elég az alvás, ilyenkor ajánlott laboratóriumi vérvétel során a leptinszint kivizsgálása. 

GettyImages-1460701623
Fotó: skynesher / Getty Images Hungary

A Drakula-hormon - Melatonin

Az elhízás hátterében gyakran a nem megfelelő alvásmennyiség és -minőség is szerepet játszik. A napi ritmus beállításához a sötétben termelődő melatonin felelős. Amikor túl nagy fényben alszol, vagy nappal túl sötétben vagy, a melatoninszint felborul, ami hízáshoz vezet. Ez is az oka annak, hogy télen könnyebben felszöknek a pluszkilók, ilyenkor ugyanis a korai sötétedés miatt több melatonint termel a szervezet. 

Melatoninhoz különböző táplálékkiegészítők szedésével lehet jutni, illetve kisebb mennyiségben megtalálható a gojibogyóban, a mandulában és a cseresznyében is. Segíthet az is, ha alvás előtt besötétíted a szobád, és csökkented a lepihenés előtti képernyőidőt.

A stresszhormon - Kortizol

Amikor stresszelsz valami miatt, a szervezet kortizolt termel. A kortizol rövid távú termelése nem okoz gondot, sőt. A kortizolnak köszönhető például az, amikor az utolsó pillanatban eszedbe jut a válasz egy vizsgán, vagy amikor hirtelen improvizálnod kell egy adott szituációban.

A kortizol gyakori termelése azonban nem egészséges, mivel rontja a hosszú távú memóriát, gyengíti az immunrendszert, és csökkenti az izomtömeget. Természetesen a kortizolszint függ az életmódtól, élethelyzettől és stresszkezelési módszerektől is. A stressztűrő képesség emberenként különböző, de a rendszeres mozgás és a hobbik csökkenthetik a kortizoltermelést. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A női hormon - Ösztrogén

Az ösztrogén az egyik legfőbb női hormon, ami szabályozza a menstruációs ciklust, és lehetővé teszi a teherbe esést. A túlsúlyos nőknek jellemzően magasabb az ösztrogénszintjük. Kísérletek igazolják, hogy az alacsony ösztrogénszint csökkenő mozgásigénnyel és nagyobb étvággyal jár. Az alacsony ösztrogénszint hátterében állhatnak hormonális okok, de jellemző a változó korban és az anorexiás betegeknél is. A megfelelő ösztrogénszint tartásának érdekében a kiegyensúlyozott étkezés és a rendszeres testmozgás elengedhetetlen. 

Pajzsmirigy - A TSH hormon

Az első és talán leggyakoribb hormonális zavar a pajzsmirigyben termelődő TSH hormon alul- vagy túlműködése. Pajzsmirigy-alulműködés esetén tünet lehet a nem indokolt hízás, székrekedés. Az alulműködést okozhatja veleszületett rendellenesség, jódhiány, de lehet bizonyos gyógyszerek mellékhatása, szövődménye is.

Ha hirtelen és indokolatlan súlygyarapodást észlelsz, érdemes egy vérvétel során megnézetni, minden rendben van-e a pajzsmirigyeddel. Amennyiben a T4-, illetve T3-érték alacsony, a TSH-szint pedig magas, fennállhat a pajzsmirigy-alulműködés gyanúja.

Inzulin

Az inzulin szerepet játszik a zsírtartalékok képzésében és fenntartásában, illetve az anyagcsere-szabályozásban is. Az inzulinszint növekedése sem tesz jót a diétának, ugyanis minél több inzulint termel a szervezet, annál nehezebb lesz megszabadulni a kilóktól. A magas inzulinszint hátterében inzulinrezisztencia állhat, amit érdemes kivizsgáltatni, hiszen később cukorbetegséget is okozhat. 

Az inzulinszintet olyan alacsony glikémiásindex-értékű táplálékokkal lehet szabályozni, mint a különféle magvak és a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, a zab vagy a barna rizs.

Így tudhatod meg, hogy magas a kortizolszinted

A kortizol-, azaz stresszhormonszintet több tünet is jelezheti, mégis ritkán vesszük észre, mi áll a háttérben.

Így mutatja a test a magas stresszhormonszintet: hízás és bőrproblémák is jelezhetik a problémát

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük