Halálos, mégis gyógyítható a betegség: 70 ezer érintett is lehet Magyarországon
25 ezer egészségügyi dolgozó hepatitis C-szűrését támogatja az állam.


- Soma lányának esküvői fotója: a 29 éves Hanna különleges menyasszony volt
- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Gyönyörű kis tó Budapesttől egy karnyújtásnyira: homokos stranddal és jó hangulattal vár a Domonyvölgyi-víztározó
- A 48 éves Dobó Kata hupikék fürdőruhában pózolt: karcsú, mint egy modell
Szakemberek, betegszervezetek és kormányzati szereplők egyeztettek a hepatitis C-fertőzés magyarországi felszámolásának előkészítéséről. Az állam 600 millió forintos támogatással járul hozzá 2018-ban az egyik kiemelt rizikócsoport, az egészségügyi dolgozók szűréséhez.
A Vírusos Májbetegek Országos Egyesülete hangsúlyozza, hogy a HCV-fertőzöttek szűrővizsgálattal történő felismerése és hatékony kezelése nem csupán morális kötelezettség, hanem nemzetgazdasági érdek is.
A hepatitis C vírus jellemzői
A hepatitis C vírus - HCV - egy vér úján terjedő fertőzés, mely az elmúlt években egyre komolyabb népegészségügyi problémát jelent világszerte. A WHO adatai szerint jelenleg mintegy 70 millió fertőzött beteg él a világon, Magyarországon pedig akár 70 ezer érintett is lehet. A fertőzés évtizedekig tartó, jellegzetes panaszok nélküli, idült májgyulladás, ami a munkaképességet, az életminőséget, az életkilátásokat rontó és jelentős egészségügyi ráfordítást igénylő súlyos megbetegedéshez vezet.

Halálos, de gyógyítható betegség
A hepatitis C kezelésének egyik legnagyobb nehézsége, hogy a fertőzöttek közel 75%-a nem tud arról, hogy halálos, ugyanakkor gyógyítható betegségben szenved. A HCV elsősorban vér útján terjed, így különösen veszélyeztetettek az egészségügyben dolgozók, a fertőzöttekkel egy háztartásban élők és szexuális partnereik, a HCV-pozitív anyák gyermekei, illetve a büntetés-végrehajtási intézetekben elhelyezettek.
Újfajta terápiás lehetőségek
A felismerés és a kezelés azért is fontos, mert a fertőzött lakosság 78%-át érintheti kevésbé súlyos, 30%-át súlyosabb stádiumú májzsugor, 16%-át a máj daganatos megbetegedése, 7%-uk esetében pedig szükséges májtranszplantációt végrehajtani. Az elmúlt években új lehetőségek nyíltak a HCV terápiájában, így ma már a diagnózist követően gyors, biztonságos és minimális mellékhatásokkal járó kezelés útján érhető el a vírusmentesség. Az áttörést jelentő, szájon át szedhető, direkt ható antivirális szerek 90-100%-ban eredményeznek gyógyulást még az olyan betegek esetében is, akik korábban sikertelen kezelésen estek át.
Elkezdik szűrni az egészségügyi dolgozókat
2018-ban Magyarországon is elindulhat a fertőzés hazai felszámolására kidolgozott hivatalos program, melynek célja, hogy Magyarország 2030-ra HCV-mentes ország legyen. 2018 elején mintegy 25 ezer fokozottan veszélyeztetett egészségügyi dolgozó HCV-szűrését és a legmodernebb terápiával történő kezelését támogatja az állam. A szűrési programok elindítása mellett a lakosság rendszeres, széleskörű tájékoztatása is szükséges a HCV átviteli útjairól, kockázati tényezőiről és a betegség veszélyeiről.