Sokan azt hiszik, tudnak fogat mosni, pedig lehet, végig rosszul csinálták: súlyos betegségek alakulhatnak ki miatta
Látszólag nem kapcsolódnak hozzá, pedig ezeket a betegségeket a rossz fogak is okozhatják.
A nyár a szabadság, a pihenés és a szabadtéri kikapcsolódás időszaka. A forró hónapokban sem szabad azonban megfeledkezni a fogak ápolásáról. A hőség, a megváltozott étkezési szokások és a szabadidős tevékenységek ugyanis mind hatással lehetnek szájhigiéniára. Ráadásul sokan meg vannak győződve arról, hogy helyesen ápolják a fogaikat. A fogmosás azonban olyan, mint a kerékpározás: alaposan meg kell tanulni.
Hogyan kell fogat mosni elektromos fogkefével?
A statisztikák szerint, bár az elektromos fogkefék piaca növekedni fog, az európai régióban volt a legmagasabb a jelentős szájüregi betegségek előfordulása. A WHO hat régiója közül Európában a legrosszabb az átlag, itt a felnőtt lakosság 50,1 százaléka szenved vagy szenvedett komolyabb szájüregi betegségben. Ez magában foglalja a maradandó fogszuvasodás legmagasabb előfordulását is, ami 2019-ben az európai régió lakosságának 33,6 százalékát, vagyis közel 335 millió esetet jelent. Ez az arány nemcsak a hiányos higiéniának, de a cukorban gazdag ételeknek is köszönhető, amelyekből nyáron hajlamosak vagyunk többet fogyasztani. Mindemellett sokan, bár meg vannak győződve ennek ellenkezőjéről, nincsenek tisztában a helyes fogápolással és fogmosással - sokan a szájvizet is rosszul használják, erről bővebben itt olvashatsz.
- A "Hogyan gondoskodnak a lengyelek helyesen a fogaikról?" című tanulmányban a résztvevők csaknem 55 százaléka jelezte, hogy naponta kétszer mos fogat. Mivel a megkérdezettek közel fele csak a minimumot teljesíti a szájhigiénia terén, nehéz elvárásnak tűnhet, hogy ellenőrizzük magunkat olyan tesztekkel vagy öblítőkkel, amelyek elszínezik a bakteriális plakkot, lehetővé téve a fogakon lévő lágy vagy mineralizálódó bevonat feltérképezését. Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy a fogkő a fogak és a lágyszövetek elhalásának kezdete - jegyzi meg Sylwia Drobik, az Oclean orvos igazgatója.
A nem megfelelő higiénia, vagy annak hiánya ráadásul olyan betegségeket okozhat, amelyek látszólag nem kapcsolódnak a "rossz fogakhoz", mint például a cukorbetegség, szívbetegségek, keringési rendszer betegségei vagy tüdőbetegségek. Nyáron hajlamosabbak az emberek még inkább félvállról venni a fogápolást és a szájhigiéniát, ami a fokozott cukorbevitelnek és az ilyenkor rendszertelenebb életmódnak is köszönhető. Íme, néhány tipp, hogyan lehet karban tartani a fogakat nyáron is.
Rendszeres hidratálás
A nyári melegben könnyen kiszáradhat a szánk, ami csökkenti a nyáltermelést. A nyál fontos szerepet játszik a szájüreg tisztán tartásában és a savak semlegesítésében. Sok folyadékot kell inni - leginkább vizet -, hogy fenntartsuk a megfelelő hidratáltságot, és elősegítsük a nyáltermelést. Arról, hogy pontosan mennyi vizet javasolt inni egy nap, korábban írtunk.
A cukros italok kerülése
A nyári frissítők, mint a limonádé, a jeges tea és a szénsavas üdítők, gyakran tele vannak cukorral, ami hozzájárulhat a fogszuvasodáshoz. Válassz inkább cukormentes italokat, vagy készíts otthon frissítőket minimális cukor hozzáadásával.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Óvatosan a jeges finomságokkal
A fagylalt és a jégkása nyáron különösen népszerű, de a hideg ételek és italok érzékennyé tehetik a fogakat, különösen meglévő fogászati probléma esetén. Igyekezz lassan enni és inni, hogy elkerüld a hirtelen hőmérséklet-változásokat, amelyek irritálhatják a fogzománcot.
Legyen kéznél a fogkefe és a fogkrém
Utazás közben nehezebb tartani magunkat a napi kétszeri fogmosáshoz. Érdemes mindig magunkkal vinni egy utazó fogkefét és kis kiszerelésű fogkrémet, hogy minden étkezés után frissebbé váljon a lehelet, és tisztán tartsuk fogainkat - azonban közvetlenül utána nem szabad fogat mosni, erről korábban írtunk.
Fogyassz könnyű és egészséges ételeket
Nyáron könnyen elcsábíthatnak a gyorsételek és édességek, de érdemes megpróbálni egészségesebb alternatívákat választani. A friss gyümölcsök és zöldségek nemcsak a szervezetnek, hanem a fogaknak is jót tesznek. A ropogós zöldségek, mint a répa és az alma, természetes módon tisztítják a fogakat, és elősegítik az egészséges fogíny fenntartását.
Védd a fogakat sportolás közben
A nyár a szabadtéri sportok és a táborok időszaka is. Aki olyan sportokat űz, vagy csak kipróbálja, ahol fennáll a sérülés veszélye - például biciklizés, gördeszkázás, szörf vagy küzdősportok -, az használjon fogvédőt, hogy megóvja fogait a sérülésektől.
Ne felejtsd el a rendszeres fogorvosi ellenőrzést
Bár a nyár a pihenés ideje, nem szabad elhanyagolni a rendszeres fogorvosi ellenőrzéseket. Aki még nem volt fogorvosnál idén, érdemes időpontot egyeztetni egy ellenőrzésre. A fogorvos segíthet megelőzni a komolyabb problémák kialakulását, és tanácsot adhat a megfelelő szájápolással kapcsolatban.
Használj elektromos fogkefét
Az elektromos fogkefék közül - főként annak, aki hajlamos elkapkodni a fogmosást - érdemes olyat választani, amely AI-alapú technológiát alkalmaz, feltérképezi a szájüreget, és hangutasítást is ad.
- Tekintettel az európaiak szájüregi állapotára, mielőbb érdemes elkezdeni a megfelelő napi szájhigiénia alkalmazását. Ebben segíthet az eszközök fejlett technológiája vagy egy alkalmazás, amelyben például pontokat gyűjtünk minden helyes fogmosásért és szájápolási rutinért. Érdemes kipróbálni más megközelítést a probléma megoldása érdekében, mert a jelenlegi, kizárólag az oktatáson és a következményekkel való fenyegetésen alapuló megközelítés láthatóan nem hozott jelentős változást, és még mindig sokan küzdünk a fogszuvasodással - mondja dr. Anna-Maria Szyperska fogorvos.
Tiktokerek szerint ez eltávolítja a mandulakövet, valójában komoly bajt okozhat: szakértő figyelmeztet a kockázatokra
Senki ne a TikTokból inspirálódjon a mandulakövek otthoni eltávolításához!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- fogorvos
Te is vízzel öblögetsz fogmosás után? Nem szabadna a kutatók szerint
- egészség
- szájszag