Milyen betegség bujkál benned?
A lappangó betegségek tüneteit kiválóan megmutatja körmöd és hajad állapota.
A köröm és a haj vészjelzései sokszor nem egyértelműek, ezért érdemes velük megismerkedni és odafigyelni rájuk. Sok apró jelből megtudhatsz olyan információkat, melyekre se a labor, se az ultrahang, se a tüneteid nem mondanak semmit. Ha időben reagálsz tested ezen jelzéseire, komolyabb problémákat előzhetsz meg.
Szaruréteg az ujjak végén
A köröm szerepe az emberi világban kissé átértékelődött, hiszen amíg az állatvilágban – különösen a ragadozók tekintetében – létfontosságú szerep hárul rá, addig nálunk, még a férfiak esetében is, a szépség, jólét, ápoltság egyik szimbólumává vált.
Természetesen az érzékeny idegekkel teli ujjvégek védelme szempontjából nálunk is fontos szerepet kap, különösen például az asztalosok körében, ennek ellenére sokan túlértékelik a körmüket, és mint afféle kultikus bálványt kenegetik, építgetik, ápolgatják.
Ártalmak
A körömágy érzékeny a sérülésre, betegségre és a vitaminhiányra, de a nagy körömcsinosítás, -festés kapcsán beszerezhető mérgezésekre is. A mosogatástól, a házimunkától, a lakktól, a körömlakk-lemosókban lévő vegyi anyagoktól a körömágy tönkremegy, a köröm felpuhul, és az ujjvégek első pillantásra azt sugallják, hogy valamilyen komolyabb baj, vitaminhiány lépett fel a szervezetben. Legáltalánosabb probléma lehet az A-vitamin-hiány: ekkor a köröm töredezetté, fénytelenné válik, csakúgy, mint a festékektől, körömlakk-lemosótól.
Az A-vitamin túladagolható, és a hipervitaminózis miatt valóban súlyos betegségeket, akár vakságot is szerezhetsz, ezért, ha a körmöd töredezett, ne akard rögtön vitaminpótlással gyógyítani, hanem vérkép elkészíttetésével próbáld kideríteni a valódi okokat! Ha a vérképed jó, és még a vitaminhiányt sem lehetett bizonyítani, érdemes elgondolkodni azon, megéri-e a túlzásba vitt kozmetikázás?
Barázdák
A körömlemezek barázdáiból a lezajlott betegségekről informálódhatsz: a köröm közepe táján látható elvékonyodás a két-három hónappal korábbi betegség vagy sérülés megtörténtét jelzi. Ilyenkor sem árt a kivizsgálás, hiszen számos betegség szövődménnyel vagy gócképződéssel jár.
Az egyértelmű körömképletek közé tartozik a vashiány miatti körömlemez-vékonyodás, -repedezettség, -töredezettség, de a törékeny köröm más ásványi anyagok hiányára, döntően mészhiányra is utal. A vashiány miatt a köröm elveszítheti domborúságát is, és a szélek kitüremkedése miatt homorúvá válik. Ezt azért érdemes külön hangsúlyozni, mert a vas is túladagolható, és ha csupán töredezett a körmöd, nem szabad rögtön vaspótlásba kezdened! Sokszor bélférgek, paraziták jelenlétére is utalhat a töredezett – elsősorban a cserépszerűen töredezett köröm. A keresztirányú barázdák, törések már a férgek miatti, vagy tőlük független gyulladásos folyamatok meglétére figyelmeztethetnek.
A szívbetegség hatására éppen ellenkező körömforma alakul ki: a köröm megvastagodik, hossznövekedése is intenzívebbé válik, és kórosan domború alakzatot vesz fel. A színe ilyenkor sötétkékes.
Említést kell tenni az elgombásodó körmökről is, hiszen annak ellenére, hogy ez látszatra külső fertőzés miatt következik be, a gombásodásra fogékonnyá tesz a túlzott cukorfogyasztás és a gyengülő immunrendszer is.
Az apró, fehér pöttyök, csíkok cink-, szelén- és kalciumhiány jeleit tükrözik.
Fejed ékessége
Az ember legfőbb ékessége talán a hajkoronája. Sajnos leginkább éppen ezt teszik próbára a környezeti ártalmak, a szmogos, koszos levegő, no és a „szándékos” rongálás, például a hajfestés, dauerolás, túlzásba vitt kezelés, mosás, szárítás.
A haj normális növekedése lassú – napi fél milliméter – és egyenletes. Az ennél gyorsabb növekedés a szervezet diszharmonikus állapotára, vitaminhiányra vagy -többletre utal.
A hajszálak tövében levő faggyúmirigy tevékenységétől függ a haj zsírossága, ruganyossága és fényessége. A faggyúmirigy a genetikai, alkati sajátosságoknak megfelelő optimális állapotban szeretné tartani a hajszálakat. Ha nem ismered az alkatodat, illetve nem veszed tudomásul, hogy kissé zsírosabb vagy szárazabb haj rendeltetett számodra, és megpróbálsz vegyszerekkel, kozmetikumokkal az egészséges állapot ellen tenni, felborítod tested egészséges működési mechanizmusát. Az ősz haj is természetes, egészséges jelenség; vajon érdemes-e rákkeltő vegyszerekkel színessé és beteggé tenni?
A különböző hajkezelések nemcsak tönkreteszik a hajszálakat, és mérgezik a fejbőrt, de elfedik a haj-vészjelzéseket is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A fáradtságon, kimerültségen, vitamin- és ásványianyag-hiányon túl gyengülő immunrendszerre, betegségre, mérgezésre is figyelmeztethet a töredezett, tompa színű, elvékonyodott, tartás nélküli, összeesett hajkorona - ilyenkor a szervezetben lévő küzdelem miatt a mirigyek nem képesek megfelelően zsírozni, táplálni a hajszálakat.
Hajhullás esetében valamilyen gyulladásos betegségre, gócra, gombásodásra, vas- vagy más ásványhiányra, bőrbajra, ekcémára, a pajzsmirigyműködés zavarára gyanakodhatsz, de akár a stresszre is. Ezért feltétlenül járj utána a hajhullás, töredezettség, fakóság okának. A teljes vérkép alapján általában tökéletesen eldönthető, valós vagy hamis volt-e hajad vészjelzése.
Ha szeretnél még több egészséggel kapcsolatos cikket olvasni, valamint érdekel, hogy tested a különböző elváltozásokkal mit üzen neked, akkor látogass el az InforMed oldalára!
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- grépfrút
A 4 legjobb természetes immunerősítő az influenzaszezonra
- tanulás
- táplálkozás