9 módszer, mely csökkenti a gyomorégést – Könnyen elmúlnak a kellemetlen tünetek

A gyomorégés nem csak a reflux tünete lehet, és vannak természetes módszerek a megszüntetésére.

Gyomorégés elleni módszerek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyomorégés sokakat érintő probléma, a reflux egyik leggyakoribb tünete, amely nagyon kellemetlenné tudja tenni a hétköznapokat. Szerencsére léteznek természetes megoldások a megszüntetésére.

Gyomorégés elleni módszerek

A gyomorégés amellett, hogy kifejezetten kellemetlen érzés, többféle betegség tünete is lehet. A reflux közismerten az egyik ilyen. Azt valószínűleg sokan nem tudják, hogy ezenkívül olyan komoly problémákat is jelezhet, mint amilyen a szívinfarktus, illetve ha tipikusan étkezés után vagy éjszaka jelentkezik, akkor annak nyelőcső- vagy gyomordaganat is állhat a hátterében, ahogy erről egy korábbi cikkünkben írtunk már.

Többféle természetes módszer is létezik a gyomorégés megszüntetésére, vannak, akik a szódabikarbónára esküsznek, míg másoknak esetleg a gyógynövények jelentik a megoldást. Ha már ezeket kipróbáltad és még mindig nem sikerült megszabadulni a kellemetlen érzéstől, akkor a következő módszerek segíthetnek ebben.

gyomoreges-egeszseg
Fotó: Ian Hooton/science Photo Library / Getty Images Hungary

Egyél kisebb adagokat

Talán nem ismeretlen az a jó tanács, hogy egyél kisebb adagokat. A nagy mennyiségű táplálék bevitele megakadályozhatja a nyelőcső rendes záródását, ami könnyen refluxhoz vezethet. Érdemes tehát több kisebb étkezést beiktatni, mint kevesebb nagyot a nap folyamán. 

Kerüld a késő esti vacsorát

A reflux tüneteit enyhítheti az is, ha kerülöd a lefekvés előtti közvetlen étkezést, inkább kicsit korábban edd meg a vacsorát. Ha ez mégsem sikerül, akkor a párna megemelésével is lehet tenni az ellen, hogy a gyomorsav a nyelőcsőbe kerüljön az alvás során.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Testsúly csökkentése

A fogyás melletti érv lehet az is, hogy a reflux tüneteit az elhízás, különösen a hasi zsír növekedése is fokozza, ugyanis ennek hatására a gyomorra olyan nyomás nehezedik, ami könnyen a reflux kialakulásához vezet. A sok más egészségügyi kockázat mellett már csak ezért is érdemes a testsúlyra figyelni, és ha túlsúllyal küzdesz, akkor megszabadulni tőle.

fogyás-egeszseg
Fotó: Kseniya Ovchinnikova / Getty Images Hungary

Dohányzás és alkohol

A dohányzás és az alkoholfogyasztás szintén növeli a reflux kialakulásának kockázatát és a gyomorégés tüneteinek megjelenését. Mindkettő irritálja a bélrendszert, ezért fontos az, hogy abbahagyd ezeket az egészségre káros szokásokat.

Mozogj rendszeresen

A rendszeres testmozgás nemcsak a fogyást segíti, hanem a reflux tüneteként jelentkező gyomorégés ellen is jó. Egyrészt megerősíti a test összes izmát, másrészt ha nem mozogsz, akkor könnyebben alakul ki székrekedés, aminek következtében kialakulhat a refluxhoz kapcsolódó gyomorégés tünete is.

futás-egeszseg
Fotó: Guido Mieth / Getty Images Hungary

Ételek helyes megválasztása

A gyomorégés tüneteit bizonyos ételek könnyebben kiváltják, de az egyénenként változhat, hogy ki mire érzékenyebb. Általában a következő ételeket érdemes kerülni reflux esetén: fűszeres ételek, koffein, paradicsomtartalmú ételek, citrusfélék, szénsavas üdítők, magas zsírtartalmú ételek, alkoholtartalmú italok.

Fogyassz zöldségeket és gyümölcsöket

A magas rosttartalmú zöldségek és gyümölcsök nagymértékben hozzájárulnak az egészséges bélrendszer fenntartásához, jótékonyan hatnak az emésztésre. A rostok segíthetnek a gyomorsav semlegesítésében is, valamint a magas antioxidáns-tartalmuk miatt a bélrendszer gyulladásos folyamatait is megakadályozhatják, illetve segíthetik a gyógyulást.

zöldsegek-egeszseg
Fotó: Kinga Krzeminska / Getty Images Hungary

Nemcsak a gyümölcsök és a zöldségek tartalmaznak sok rostot, hanem ilyen ételek a következők is: bulgur, árpa, különféle magok, mint amilyen a lenmag vagy a napraforgómag, diófélék és a bab. Ezért érdemes ezeket is rendszeresen fogyasztani.

Mi a helyzet a tejjel?

A tej bizonyos embereknél javítja a reflux tüneteit, másoknál pedig rontja, ezért az a legjobb, ha mindenki magának kísérletezi ki, hogy érdemes-e a gyomorégés tüneteinél a tejivással próbálkoznia. Amennyiben úgy ítéled meg, hogy a tej segít, akkor inkább az alacsonyabb zsírtartalmú tejet válaszd, mert a nagyobb zsírtartalmú tej a tüneteket tovább ronthatja.

tej-egeszseg
Fotó: DenizA / Getty Images Hungary

Italok a reflux ellen

Különféle egyéb italokat is ki lehet próbálni, amelyek nagy eséllyel szintén képesek megszüntetni a gyomorégés tüneteit. Ilyenek például a tiszta (szénsavmentes) víz, a növényi tejek, a kókuszvíz, a nem savas gyümölcs- és zöldséglevek, mint például a sárgarépalé, valamint a növényi tejjel készült turmixok.

Amennyiben a gyomorégés mellett másféle emésztési tüneteid is vannak, akkor mindenképpen érdemes felkeresni egy szakorvost, ugyanis a többféle tünetegyüttes számos betegséget jelezhet a refluxon túl. Többek között olyan betegségek is állhatnak a háttérben, mint a gyomorfekély, ételintolerancia vagy akár fertőzések.

A daganat 9 nem tipikus tünete, amit kevesen vesznek komolyan: a puffadás, krónikus köhögés is jelezheti

Ezek a nem tipikus tünetek daganat gyanúját is felvethetik.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük