Tilos őket gyógyszerekkel együtt fogyasztani: 6 dolog, ami gyengíti vagy felerősíti a hatást
Vannak ételek, melyek hatással vannak a gyógyszerek felszívódására, vagy épp kölcsönhatásba lépnek velük.
Szinte mindenki tudja, hogy bizonyos gyógyszerek kölcsönhatásba lépnek egymással, és gyengítik vagy épp felerősítik egymást, mint ahogy azt is, hogy bizonyos szereket csak éhgyomorra szabad bevenni a megfelelő felszívódás miatt, míg másokat épp ellenkezőleg, sosem éhnyomorra, például a gyomor védelmének okán.
Kevesebb szó esik azonban arról, hogy egyes gyógyszerek szedése esetén azzal is vigyázni kell, mit eszel, illetve iszol mellette, befolyással lehetnek ugyanis a felszívódásra, vagy együtthatásuk révén jelenthetnek komoly problémát. A következőkre mindig figyelj!
Alkohol
Talán a legegyértelműbb, hogy gyógyszerszedés mellett nem szabad alkoholt fogyasztani, ezzel a legtöbben tisztában is vannak. Kifejezetten tilos alkoholt inni nyugtatók, altatók és antidepresszáns szerek használata mellett, felerősítheti ugyanis a hatásukat, ami a fáradtság és szédülés tünetének megjelenése mellett akár még a légzőközpontot is lebéníthatja.
Szintén nem szabad alkoholt fogyasztani fájdalomcsillapítók és köhögéscsillapítók szedése mellett, ami igaz a lázcsillapítókra, vérnyomáscsökkentőkre, véralvadásgátlókra, allergia, epilepszia elleni szerekre, illetve idegrendszeri, pszichiátriai problémákra szedett gyógyszerekre is. Az alkohol továbbá gyengítheti az antibiotikumok hatását.
Magas tiramintartalmú ételek
A tiramin többek között a vörösborban, az érett sajtokban, a vadhúsokban és a feldolgozott húsfélékben található meg nagyobb mennyiségben, és jelentős hatást gyakorolhat a MAO-gátló antidepresszánsok szedésére, például kiugróan magas vérnyomást eredményezhet. Az ilyen gyógyszerek szedése ezért szigorú étrendi korlátokkal is jár, amiről ideális esetben az orvos és a gyógyszerhez tartozó melléklet is tájékoztat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Grépfrút és grépfrútlé
A grépfrútban olyan vegyületek találhatók - furanokumarin-vegyületek -, melyek befolyásolják a szervezet gyógyszerek lebontásáért felelős enzimrendszerét, minek hatására a gyógyszer nem bomlik le megfelelően, így felhalmozódhat a testben, károkat okozva akár a májban, a vesében. Ez különösen szívbetegségekre, daganatos betegségekre és magas koleszterinre szedett gyógyszereknél jelent problémát, de bizonyos vérnyomáscsökkentő, nyugtató, allergiaellenes gyógyszerre is hatása lehet.
Vitaminok és ásványi anyagok
Ne szedj lehetőleg egy időben vitaminokat és ásványi anyagokat, pontosabban ilyen jellegű étrend-kiegészítőket bizonyos gyógyszerekkel, ezek ugyanis gátolhatják felszívódásukat, ezáltal pedig csökkenthetik a hatást. Savlekötők esetén erre különösen fontos figyelni, de például a pajzsmirigygyógyszer hatását is befolyásolhatja, ha kalcium- vagy jódtartalmú étrend-kiegészítővel szeded be együtt, nem véletlen, hogy általában éhgyomorra kell bevenni.
A gyomorrontás elleni szerekre is figyelj, a széntabletta például mindent felszív, így a gyógyszerek hatását is csökkentheti - hasonló okból az útifűmaghéjjal is vigyázz -, amit például fogamzásgátló tabletták szedése mellett is mindenképp figyelembe kell venni.
Tejtermékek
A tejtermékek, köszönhetően annak, hogy nagyobb mennyiségben tartalmaznak kalciumot, gátolhatják bizonyos gyógyszerek felszívódását. Ilyen például a pajzsmirigy-alul- vagy -túlműködésre szedett gyógyszer, de bizonyos antibiotikumokra - többek között a tetraciklin-tartalmúakra - is hatással lehet.
Gyógynövények
A gyógynövények hatásait sokan alábecsülik, figyelembe kell azonban venni őket, ha mellette gyógyszert is szedsz, ha például ugyanarra a betegségre alkalmazol hasonló hatású szereket, a túladagoláshoz hasonló tünetek léphetnek fel. De az sem jó, ha gyógyszert szedsz, mellette pedig mindennap kortyolgatsz például egy gyógyteából, melyben ellentétes hatást kifejtő anyagok találhatók, még ha ezzel nem is vagy tisztában. A kölcsönhatások tekintetében mindig konzultálj orvosoddal, és alaposan olvasd el a gyógyszerekhez tartozó betegtájékoztatót is!