3 tuti gyógynövény makacs köhögés ellen

Lehet száraz, szűnni nem akaró, hurutos. Téged is zavar az állandó köhögés? Gyógynövényeinkkel könnyedén megszabadulhatsz tőle!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Martilapu

A martilapu elsőként bújik ki tavasszal a földből, ezért február végén, március elején már lehet a szabadban is találkozhatsz vele. Ezenkívül természetesen a gyógyszertárakban és herbáriákban egész évben könnyedén hozzájuthatsz.

Mire jó?

Elsősorban köhögés ellen hatásos, de nem csak magát a köhögést oldja, hanem a köhögési ingert is csillapítja, ezáltal nyugtatva a beteget. A benne található nyálkaanyagok bevonják és védik a hörgők gyulladt nyálkahártyáit. Így a krónikus hörghurut ellen is kitűnően alkalmazható.

Hogyan használd?

TeaSzinte minden esetben más gyógynövényekkel együtt kell a teát elkészíteni, hiszen a martilapu könnyedén túladagolható.

  • Martilapu-levél: 30 g
  • Izlandi zuzmó: 20 g
  • Eukaliptusz levél: 12 g
  • Kamillavirág: 12 g
  • Ánizsmag: 10 g
  • Ökörfarkkóró-virág: 8 g
  • Kakukkfű: 8 g

A teakeveréket alaposan vegyítsd össze, és tárold jól zárható dobozban. Ha teát készítesz, akkor másfél evőkanálnyit adj fél liter forró vízhez, és hagyd állni 15 percig.

Ökörfarkkóró

Az ökörfarkkórónak jellegzetesen szőrösek, bolyhosak a levelei, innen elég könnyű felismerni a természetben. Régen fáklyának használták a kiszáradt szárát, ezért angolul fáklyafűnek is nevezik. Ez a név azonban már csak formája miatt is illik rá, hiszen valóban olyan, mint egy fáklya. Főleg, amikor szép sárga virágai nyílnak.

Mire jó?

A martilapuhoz hasonlóan az ökörfarkkóró is nyálkaanyagai révén csillapítja a gyulladásokat, és csökkenti a köhögést, valamint a köhögési ingert. Ezenfelül pedig segíti a száraz köhögés megszüntetését, és meggyorsítja a váladék felköhögését.

Hogyan használd?

TeaHatását remekül kiegészítik, illetve növelik más gyógynövények is, ezért csak ritkán alkalmazzuk egymagában.

  • Ökörfarkkóró-virág: 20 g
  • Kakukkfű: 30 g
  • Ánizs: 20 g
  • Tavaszi kankalingyökér: 20 g
  • Édesgyökér: 10 g
  • Martilapu-levél : 10 g

A tea elkészítése ugyanúgy történik, mint a martilapunál.

Lándzsás útifű

A lándzsás útifű igen erős gyökérzettel rendelkezik, így könnyedén megterem olyan helyeket is, ahol sok autó és ember jár. Gyökereinek nem okoz gondot a keményre taposott vagy döngölt talajba történő behatolás. Igen strapabíró növény, ezért viszontagságos körülmények között is megtalálható.

Mire jó?

Rengeteg jótékony hatása van. Leveleit például a népgyógyászatban sebek, forradások kezelésére használták, de remek vérzéscsillapító eszköz is. A leggyakrabban azonban köhögés ellen használják, hiszen a lándzsás útifű egyike a legfontosabb természetes köhögéscsillapítóknak.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hogyan használd?

Legeredményesebb hatását az idősek vagy az erős dohányosok élvezhetik, hiszen az úgynevezett időskori köhögésen nagyon gyorsan segít. Feloldja a felköhögni kívánt nyálkát, mely jellemzően reggelente okoz problémát a betegeknek.
Ehhez egy csésze kankalinos útifűteára van szükség.

Tea

  • Kankalin: kávéskanálnyi.
  • Útifű: kávéskanálnyi.

A keveréket egy csésze hideg vízben oldd fel, majd forrald fel, és hagyd állni öt percig.

Ezt is szeretjük