A szem az egyik legkényesebb szervünk. Állandó külső ártalomnak van kitéve, és könnyen létrejöhet rajta gyulladásos betegség. Anatómiája révén ez az érzékszerv nagyon sérülékeny.
A látószerv zavarát sok minden okozhatja. A legkisebb felszíni sérülést is kellemetlenül éli meg az ember, az allergének közül pedig egyre több van irritáló hatással a szemre.
Az ember szeme fényét védeni kell
A baktériumok és vírusok is megtámadhatják a szemet, így azon keletkezhetnek fertőzések is. A fizikai károsodás létrejöhet a szemlencsén, a retinán vagy a szaruhártyán is. A szemhéj betegségei is jellemzőek, amelyek kihatnak a látás minőségére. A különféle belső betegségek, mint az anyagcsere problémái, a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri gondok is meglátszanak a szemen. Legrosszabb esetben daganatos betegség is kialakulhat a látószerven. Az elváltozások és betegségek sokrétűsége miatt 40 éves kor felett mindenkinek évente alapos szemvizsgálat javasolt.
A különféle problémák sokszor összetéveszthetőek, ezért nézd meg galériánkat, hogy felismerd az esetleges elváltozásokat.

A szemben létezhetnek jóindulatú elváltozások és ciszták is, de ez nem az. A szivárványhártya-tumor - Iris melanoma - nem áttétes jellegű daganat, helyben alakul ki a hártyán.

A képen szaruhártyafekély látható, ami gennyesedéssel is járhat. A szemnyomás emelkedése és a másodlagos zöldhályog kísérőbetegségei lehetnek az állapotnak .

Így néz ki a szürkehályog. A filmszerű fátyol abból adódik, hogy a szemgolyó belsejében lévő szemlencse elveszíti az átlátszóságát.

A szivárványhártya-anyajegy - naevus - megjelenhet ilyen formában is. Látásromlást előrehaladott állapotban eredményez. A szemfehérje barnás elszíneződése is előfordul, bár ritka tünetként.

Így nézhet ki egy allergiás eredetű szemhéj- és kötőhártya-gyulladás - blepharoconjunctivitis -, melyet okozhat az is, ha vírus kerül a szembe.

A kötőhártya bevérzése során a kis erek bevéreznek az írisz körül, és vérbő foltok alakulnak ki. Többek között erőlködés, gyulladás, magas vérnyomás vagy érprobléma miatt alakulhat ki.

A kötőhártya-gyulladást allergia, vírus és baktérium okozhatja. Vörösödés, duzzadás, égés, viszketés és nedvedzés is jár vele. A szemhéjak megduzzadnak és fájnak, a gennytől összetapadnak. Gyógyszeres kezelés után sajnos maradhatnak hegek a szaruhártyán.

Az árpa egy apró tályog a szemhéjon, amely fájdalmas gyulladásként jelentkezik. Formája hasonlít a gabonaszemre. Baktériumok is okozhatják, a rossz higiénia is előidézheti. A szemhéj belső és külső felén is megjelenhet.

A sárgaság nem effektíve a szem problémája, hanem anyagcseregondokra utal. Legtöbbször a máj betegsége miatt a sárga epefesték, vagyis bilirubin szintje megemelkedik a vérben, és ez a szemben is meglátszik. A kiváltó kór kezelésével elmúlik.

A szemvörösségnek számtalan oka lehet, és nem feltétlenül áll mögötte betegség. Együtt járhat szemszárazsággal, viszketéssel és könnyezéssel. Allergének mellett a szem monitor miatti megerőltetése okozhatja. Tüneti kezeléssel elmúlik.