Milyen a jó fülzsír? Nagyon sokat elárul az egészségedről

Mindenkinek van, kinek ilyen, kinek olyan, vannak azonban jelek, melyek mindenképp gyanúsak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár néha felmerülnek kérdések azzal kapcsolatban, miként célszerű tisztítani a fület ahhoz, hogy ne sérüljön meg, és ne okozzon problémát a fülzsír, utóbbival kapcsolatban ritkán hallani arról, minősége és mennyisége mikor megfelelő.

Holott ezek utalhatnak különféle kóros egészségügyi állapotokra, érdemes tehát néha odafigyelni az esetleges változásokra.

Mire jó a fülzsír?

A fülzsír termelődése teljesen természetes biológiai folyamat, a fülben lévő mirigyek termelik, hogy védjék a hallójáratot. A fülzsír kiszűri a szennyeződéseket és a port, biztosítja a hallójárat megfelelő nedvességét, puhán tartja, védelmet nyújt a kiszáradás, illetve a túlnedvesedés ellen, és nem engedi, hogy a kórokozók túl mélyre jussanak a hallójáratban.

Milyen, ha valami baj van vele?

A fülzsír természetes színe sárga vagy sárgásbarna, zsíros állagú, de, hogy száraz-e vagy épp ragadós, hogy milyen mennyiségben jelentkezik, egyéni adottságoktól, genetikától is függ.

Érdemes orvoshoz fordulni, ha ezek az adottságok kellemetlenek számodra, mint ahogy akkor is, ha bármiféle változást tapasztalsz. Természetes például, hogy vizesebb állagúvá válik a fülzsír, ha hajat mosol, vagy izzadsz, ha azonban ezek nélkül is ilyen lesz, vagyis vízszerű, folyósabb, emellett színe is változik, zöldessé vagy nagyon sötét sárgává válik, fordulj orvoshoz, ez ugyanis jelezheti a fül fertőzéses megbetegedését is.

Ha nagyon erős, kellemetlen szaga lesz, az szintén utalhat erre, de a hallójárat sérülése is állhat a háttérben, különösen, ha egyensúlyzavar, fülcsengés, illetve a hallás tompulása is jelentkezik mellette.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha hirtelen túl sok lesz belőle, az jelezhet például olyan összetett problémát, melynek emellett ugyanúgy része a nagyfokú izzadás, a kellemetlen szájszag, a gyomorpanaszok, illetve a reflux, de ugyanúgy baj lehet, ha hirtelen azt tapasztalod, csak alig vagy egyáltalán nem termelődik.

Ha utóbbi fennáll, emellett apró neszezést, zúgást hallasz a füledben, nyomást érzel, eltompul a hallásod, esetleg fájdalom is jelentkezik, meglehet, hogy nem tud megfelelően ürülni, emiatt pedig kemény dugót képez a fülben. Ezen esetekben érdemes mielőbb fül-orr-gégészhez fordulnod, attól azonban ne ijedj meg, ha az idő előrehaladtával azt tapasztalod, egyre szárazabb lesz, ez a korral is járhat.

Milyen színű lepedék van a nyelveden? Erre a betegségre utalhat

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kell, vagy nem kell tisztítani?

A normális mennyiségű fülzsír kiürítése általában magától is lezajlik - a rágás, állkapocsmozgás révén is -, így arról egyáltalán nem kell gondoskodnod, hogy a hallójárat belsejéből eltüntesd, sőt, hasznos funkciói miatt ez káros is. Főként, ha fültisztító pálcikával végzed a tisztítást, ez ugyanis beljebb tuszkolhatja az anyagot, emellett mikrosérüléseket is okozhat.

A hallójáratot lehetőleg fültisztító spray-vel se tisztívíztsd - kivétel utóbbi alól, ha túl sok fülzsír termelődik, a hallójárat speciális anatómiája pedig nem engedi ennek ürülését -, a fülzsír megjelenésének esztétikai kifogásolhatósága miatt azonban a fülkagyló látható részéről mindenképp tisztítsd le, ezt azonban csak óvatosan végezd: innen, vagyis a peremről fültisztító pálcikával is letakaríthatod anélkül, hogy be kellene vele nyúlnod a hallójáratba, emellett langyos, esetleg sós vízzel is érdemes kitörölgetned ezt a részt, akár az ujjaddal.

Ezt is szeretjük