Rendszeres fogmosás: súlyos mentális betegséget előzhetsz meg vele
Ugyanazok a baktériumok okoznak gondot a szájban és az agyban?
Amellett, hogy a rendszeres fogápolással mosolyod vonzóbbá válik, minek köszönhetően magabiztosabb lehetsz, a memóriádat is megóvhatod vele.
A Kaliforniai Egyetem kutatói vizsgálataik során arra az eredményre jutottak, hogy a fogaikat rendszeresen ápoló, egészséges ínyű emberek esetében kisebb a szellemi leépülés, az Alzheimer-kór kockázata.
Óvd a memóriádat fogmosással!
A 18 éven át tartó követéses vizsgálat során Annlia Paganini-Hill és munkatársai csaknem 5500 ember fogápolási szokásait, illetve szellemi egészségét követték nyomon.
A vizsgálatban részt vevők életkora 52 és 105 év között mozgott, és a vizsgálat kezdetén senkinél sem tapasztalták a szellemi leépülés jeleit.
A kutatás végén arra az eredményre jutottak, hogy azoknál az embereknél, akik rendszertelenül - naponta átlagosan egynél kevesebbszer - mostak fogat, 65%-kal magasabb volt az időskori demencia kialakulásának kockázata.
Ugyanazok a baktériumok a szájban és az agyban
Talán most arra gondolsz, nem véletlen, hogy ha valaki még fogat mosni is elfelejt, akkor számolnia kell a memóriaromlás kockázatával. A kutatást vezető Paganini-Hill azonban mással magyarázza a kapott eredményeket: úgy véli, a fogínybetegségeket okozó baktériumok bejuthatnak az agyba, ahol gyulladásos folyamatokat indíthatnak el.
Ezt támasztják alá azok a korábbi vizsgálatok is, amelyek során Alzheimer-kórban elhunyt emberek agyát vizsgálták, és olyan baktériumokat sikerült azonosítani, amik a fogágybetegségek kialakulásával is összefüggésben állnak.
Szívbetegség megelőzése fogmosással?
A fogínybetegséget nem csupán a szellemi leépüléssel hozták összefüggésbe: az elmúlt években több külföldi kutatás is jutott arra a következtetésre, hogy a fogínygyulladás bizonyos tekintetben a szívbetegség előfutára lehet.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?
A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. november 6. 18 óra
Helyszín: Thália Színház
Promóció
Ennek oka, hogy azok a baktériumok, amelyek a szájban gyulladásos folyamatokat indítanak el, a véráramba kerülve az erek falán olyan sérüléseket ejtenek, melyek elősegítik vérrögképződést. A kezeletlen fogínygyulladás tehát fokozhatja az érelmeszesedés, az infarktus és a stroke kockázatát. Erről a témáról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
OLVASD EL EZT IS!

- fog
- tünetek és betegségek
Érzékeny fogak, vérző íny: a fognyaki kopás leggyakoribb okai

- rák
- megelőzés
A fogínygyulladás és a fogkő a rák előfutára?

- száj
- antibiotikum