Mi az a fehér bigyó néha a csoki tetején? Sokan nem is eszik meg, ha meglátják
Nem szép az a réteg, ami fehéren bevonja a csokoládét. Te kidobod?
Még a leglelkesebb csokirajongók étvágyát is megzavarhatja a csokoládén található fehér réteg. Sokan ilyenkor egyből a penészre asszociálnak, és kidobják a kedvenc édességüket, vagy elkezdik lekapargatni róla a fehér bevonatot.
Jó hír az, hogy köze nincs a penészhez ennek az esztétikailag zavaró rétegnek. Még csak a minőség romlását sem jelzi, szóval nem befolyásolja a csokoládé zamatát és beltartalmát sem.
Nem jelzi azt sem, hogy túl sokáig rejtegetted a bonbont vagy a csokinyuszit, és lejárt a szavatossága. A gyanús anyag kicsapódásának a csokoládéban található cukorhoz és zsírhoz van köze.
Mi ez a fehér bevonat a csoki felületén?
A kakaómasszában található cukor- és zsírtartalom teljesen természetes reakcióba lép egymással, és ennek a kémiai folyamatnak az eredménye a csoki felszínén látható rajzolat. Ha a csokoládét olyan helyen tárolják, ahol a kelleténél magasabb a páratartalom, a cukor elkezdi felszívni ezt a nedvességet, és kristályos formában kicsapódik a csokin. Ez a kristályos felület továbbterjed, és kiszárad, majd foltszerű, fehér bevonatot képez rajta.
A zsírtartalom is nyomot hagyhat
A cukor mellett a zsír is hasonló nyomot hagy, amikor kicsapódik a csokoládé felszínén. Ennek oka lehet a helytelen tárolás, ami miatt olvadozik a csoki. Ám elsősorban a gyártás során előforduló hibás temperálási folyamatok okozzák. A temperálási folyamat egy ellenőrzött melegítési programot jelent, ami közben a kakaó összetevőit megolvasztják, majd lehűtik.
Ennek az a célja, hogy a kakaóvajkristályok egységes formát öltsenek, és homogének legyenek, a csoki felszíne pedig hőnek ellenálló, és fényes. Ha ez a folyamat nem megfelelően zajlik, a kakaóvaj lerakódik a csoki külső kérgén.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Megelőzheted, hogy csúnya legyen a csokid
Ha nem saját fogyasztásra szánod a csokoládét, vagy zavar a külleme, előzd meg a problémát. Tárold a csokit hűvös és száraz helyen. Ne legyen meleg a tároló, mert akkor képlékeny és olvadt lesz a termék. Ha jól záródó csatos dunsztosüvegbe vagy pléhdobozba rakod, az a legjobb tárolási forma.
Tény az is, hogy a minőségi csokoládék gyártási folyamata alatt kevesebb eséllyel fordulnak elő azok a hibák, amelyek a bennük található komponensek kicsapódásához vezetnek. Ezért is érdemes a silányabb csokoládé helyett nívósabbat vásárolni.
Bármilyen finom és egészséges is néha a csokoládé, korántsem annyira, mint a következő, méregtelenítő italok. Nézd meg a képeket!
Beindítja az emésztést, és kimossa a salakot: képeken a legjobb tavaszi méregtelenítő vizek
Nézegess képeket!
ElolvasomHa zavar, használd fel másként
A csoki felszínére rakódott fehér cukor- vagy zsírréteg nem változtat a minőségén, tehát bátran fogyasztható. Ám ha ennek ellenére is zavar a külleme, és nem akarod megenni, használd fel másként. Olvaszd fel vízfürdőben, és melegen tartva csinálj belőle mártogatóst. Vagy szerezz be egy kisebb kapacitású házi fondükészletet, és gyárts folyékony csokiszószt a maradék táblákból. Mogyorót, gyümölcsöket vagy akár süteményeket belemártva a legegyszerűbb, ám annál népszerűbb házi desszertet készítheted el.