Lassítja az öregedést, csökkenti a krónikus betegségek kockázatát: csak 5 napig szabad tartani ezt a diétát
Ez a diéta jó hatást gyakorol az egészségre, és még a fogyást is segíti.
Az egészséges életmód és az optimális testsúly sokak számára fontos cél, és egyre többen keresnek olyan módszereket, amivel ezeket el tudják érni. Az egyik ilyen új megközelítés a fasting mimicking, azaz a böjtöt utánzó (FMD) diéta, amely az elmúlt években egyre népszerűbbé vált. De vajon mi is pontosan ez, és hogyan lehet sikeresen alkalmazni?
Fasting mimicking vagy böjtöt utánzó diéta
A böjtöt utánzó diéta egy olyan táplálkozási módszer, amely az éhezésen alapul úgy, hogy közben még ugyan minimálisan, de biztosítja a szervezetnek a szükséges tápanyagokat. Általában ötnapos ciklusban zajlik, amelyben az első nap magasabb kalóriabevitel mellett, a következő négy nap alacsonyabb kalóriabevitel mellett zajlik.
Az első napon 1100 kalóriát lehet bevinni. Ebből a kalóriabevitelből 11% legyen növényi alapú fehérjeforrásból, 46% pedig egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírokból, míg a maradék 43% legyen komplex szénhidrátokból, amelyek rostban bővelkednek. A következő négy nap során pedig 725 kalóriát vigyél be naponta, és figyelj oda a megfelelő folyadékpótlásra is.
Fontos, hogy az étrend összetétele tartalmazza megfelelő arányban a makrotápanyagokat. Az étkezések során ez 9-11% fehérjét, 41-44% zsírt és 44-47% szénhidrátot jelent. A fehérjék nélkülözhetetlenek az izomépítéshez és a telítettség érzetéhez, míg a jó minőségű zsírok és szénhidrátok hozzájárulhatnak az energiaszint fenntartásához és az anyagcsere támogatásához, jót tesznek a szív-érrendszerrel, a szénhidrátok ugyancsak energiát biztosítanak.
A diéta során megengedett élelmiszerek közé tartoznak a tiszta, szűrt húslevesek, zöldséglevesek, diófélék, olívaolaj, zöldségek - ezekben például szinte nincs kalória -, bogyós gyümölcsök, babok, lencsék és hüvelyesek. Fontos azonban kerülni a magas glikémiás indexű ételeket, például a fehér rizst, tésztát vagy édességeket. Utóbbiak fogyasztása a hónap többi részében sem ajánlott.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A böjtutánzó diéta ötnapos ciklusai azért javasoltak, mert ez az időtartam még mindig hatékony, de kevésbé jár hosszú távú egészségügyi kockázatokkal, mint a hosszabb böjt. A diétát havonta egyszer lehet ismételni.
Egészségügyi hatások
A FMD nemcsak a testsúlycsökkenést segítheti elő, hanem számos egyéb egészségügyi előnnyel is járhat. A böjt alatt a szervezetbe jutott tápanyagok felhasználása hatékonyabbá válik, és elősegíti a ketózist, azaz hogy a zsírból nyerjen energiát az ember, ami hozzájárulhat a testsúlycsökkenéshez és a zsírvesztéshez.
Egyes kutatások szerint javíthatja a metabolikus egészséget, csökkentheti a vércukorszintet, az inzulinrezisztenciát és a gyulladásokat, amikkel olyan krónikus betegség előzhető meg, mint a cukorbetegség. Pozitív hatást gyakorolhat az agyi funkciókra és a mentális egészségre is, és még az öregedést is lassítja.
Serkentheti az autofágia nevű folyamatot, amely során a szervezet megtisztítja és megújítja a sejteket, így lassítja az öregedés jeleinek megjelenését. Emellett csökkentheti az oxidatív stresszt és a gyulladást, amelyek mind-mind hozzájárulnak az öregedés folyamatához.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az FMD nem való mindenkinek. Nem javasolt terhes vagy szoptató nőknek, valamint alacsony testsúllyal vagy táplálkozási rendellenességekkel küzdő embereknek - az anorexia jeleiről itt olvashatsz többet. Emellett olyan személyeknek sem, akik súlyos egészségügyi problémákkal küzdenek, tehát cukorbetegség vagy szív- és érrendszeri betegségek esetén is konzultálniuk kell orvosukkal vagy dietetikussal. Végül azoknak, akik gyógyszereket szednek, vagy valamilyen krónikus állapotuk van, mindig egyeztetniük kell egy egészségügyi szakemberrel, mielőtt bármilyen életmódváltást eszközölnek.
A 3 legjobb diéta, amit könnyű tartani, és tartósan fogyaszt: nagyon egészségesek
Szakértők véleménye alapján összegyűjtöttük, mi a három legjobb, legegészségesebb diéta, ami tartós fogyást hoz.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!