Sokan ártalmatlannak hiszik, pedig komoly zavarra utalhat - Honnan ismerheted fel, hogy már problémát jelent?
A stresszevéssel nem csak az a baj, hogy így felesleges mennyiségű kalória jut a szervezetbe.
Sokan vannak, akiknek az evési szokásait erősen befolyásolja az érzelmi állapotuk. Hajlamosak valamilyen ennivalót keresni, amikor szomorúak, unatkoznak vagy szoronganak valamitől. A tudatosság növelésével lehet változtatni ezen a szokáson.
Az érzelmi evés
A stresszevéssel nem csak az a baj, hogy így felesleges mennyiségű kalória jut a szervezetbe. Amikor az evés válaszreakcióként kapcsolódik a negatív érzelmekhez, az könnyen önkritikát és szégyenérzetet válthat ki. A kutatások szerint az embereknek körülbelül 20 százalékánál előfordul az érzelmi evés. A nők és a serdülők a legmagasabb arányban érintettek benne.
Az érzelmi evésben szenvedők egy részénél korán, akár gyerekkorban is kialakulhat ez a szokás. A stresszhatások tovább növelhetik a problémát, hiszen a stressz olyan hormonok működését is befolyásolja, amelyek megnövelhetik az étvágyat. A fokozott impulzivitás vagy az érzelmek szabályozásának nehézségei szintén az érzelmi evés kialakulásának kockázatát növelik.
Akinél már kialakult az érzelmi evés, annak jó hír, hogy néhány apró dologra való odafigyeléssel fel lehet számolni ezt a berögződést. Érdemes azzal kezdeni, hogy bevezeted a rendszeres étkezést, és elegendőt alszol. Amikor ezt a kettőt sikerült rendezned az életedben, utána lehet azon elgondolkozni, hogy milyenek a nehéz érzelmekkel való megküzdési stratégiáid, vagy hogy az éhségjelzéseket hogyan kezeled.
Az érzelmek címkézése is nehezíti a helyzetet, vagyis amikor egyes érzelmeket jónak vagy rossznak titulálsz, mert ez további félelemeket, elkerülést vagy olyan nem épp célravezető megküzdési stratégiákhoz vezethet, mint amilyen az érzelmi evés. Az érzelmi tudatosságod növelésével, az érzelmek beazonosításával és felismerésével könnyebben megtalálhatod magadban a probléma forrását is.
Az érzelmeid szorosan összekapcsolódnak a gondolataiddal, ezért amikor felismered az érzelmeidet, amik például ahhoz vezetnek, hogy felbonts egy tábla csokoládét, akkor képessé válsz arra is, hogy be tudd azonosítani az érzelmek mögött lévő gondolataidat is. Ezzel eljuthatsz a gondolataid felőli tudatosságig, ami az érzelmi evés felszámolásában is sokat segít, különösen, ha tisztában vagy azzal, hogy a gondolataidat te magad választod meg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az intuitív étkezés azt jelenti, hogy ráhangolódsz a tested jelzéseire. Amikor éhes vagy, eszel, és amikor teltségérzetet érzel, akkor nem erőlteted magadba az ételt. E felfogás szerint az étkezés örömeit elismerően kell befogadni a táplálékot. Ez azt a rugalmasságot kívánja meg, amelyben helye van a barátokkal vagy családtagokkal való örömteli étkezéseknek, vagy egy utazás során a helyi finomságok megkóstolásának is.
Az érzelmi evés megszüntetésében segítség lehet az is, hogy akkor, amikor a szomorúság, vagy a szorongás megjelenik, tudatosítod, hogy ez az érzés nem az éhség érzete, hanem egy érzelem, amivel az evés helyett más módon is meg tudsz küzdeni.
Ha úgy érzed, hogy az evéssel, az étkezésekkel, a testképeddel kapcsolatos gondolatok negatívan befolyásolják az életedet, akkor szükség van a barátok vagy a család támogatására, és adott esetben érdemes szakemberhez fordulni. A hozzáértő segítségével fel lehet tárni múltbéli traumákat, vagy azokat a mintákat, érzelmeket és gondolatokat, amelyek az érzelmi evés hátterében állnak.
Az érzelmi evésből könnyen kialakulhat valamilyen evészavar is, melynek jellemző tünete az ételekről, a testsúlyról való fokozott gondolkodás, közelmúltbeli gyors súlyveszteség, a titokban való evés, a falásrohamok, vagy az elfogyasztott étel kompenzálása hashajtóval vagy hányással, esetleg túlzott mértékű testmozgással.
Az érzelmi evés kialakulását a tudatosság fejlesztésével meg lehet előzni, illetve a már kialakult szokást lehet és fontos is kezelni, mielőtt komolyabb problémákat okozna.
10 tipikus stresszreakció, ami károsítja a testi, lelki egészséget - Szinte mindenki tapasztalja
A munkakörnyezeti változás, a társadalmi nyomás és a gazdasági bizonytalanság is stresszt okoz.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)