Fogyókúrás csodaszernek hiszik a liraglutidot, pedig nem az: van, aki feleslegesen használja

A liraglutidtartalmú gyógykészítmények nem mindenkinél eredményeznek fogyást.

Liraglutid hatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A liraglutid hatóanyagú szereket alapvetően a 2-es típusú cukorbetegség és a kóros elhízás kezelésére fejlesztették ki, de (sajnos) egyre többen használják őket mintegy fogyókúrás csodaszerként, pedig nem mindenkinél eredményeznek súlyvesztést.

Ezek közé a gyógyszerek közé tartoznak többek között a Saxenda, a Victoza és a Xultophy injekciók is, amik népszerűségük miatt hiánycikké váltak a patikákban, és gyakran épp azok nem jutnak hozzájuk, akiknek ténylegesen szükségük lenne rá - történik mindez annak ellenére, hogy súlyos mellékhatásaik lehetnek

A liraglutid hatása

Az Orvosi Továbbképző Szemlében megjelent cikk szerint a liraglutid azon glükagonszerű peptid-1 (GLP1) receptoragonisták közé tartozik, melyek serkentik az inzulin elválasztását, miközben gátolják a glukagon hormon kibocsájtását, ezzel csökkentik a vércukorszintet és az éhségérzetet, ami fogyást eredményez. Azonban egyes embereknél mégsem ez a hatásuk.

GettyImages-1207142164

Ennek az oka az érzelmi evés, mely azt jelenti, hogy valaki stressz vagy valamilyen negatív érzés hatására kezd enni. Egy 2022-es kutatásban túlsúlyos, 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegeket vizsgáltak 12 héten át. Ez alatt az időszak alatt naponta más szerek mellet 0,6-1,2 mg/nap GLP-1 agonista liraglutidot is kaptak, miközben MRI-vizsgálatokkal ellenőrizték az agyuk táplálkozásra adott válaszait. Kiderült, hogy az érzelmi evés szorosan kapcsolódik az agy jutalmazási területének aktivitásához. Azok a résztvevők, akiknek már a kísérlet elején is az érzelmi evés mértéke magas volt, kevésbé voltak érzékenyek a liraglutidos kezelésre, ezáltal a táplálékbevitelüket sem tudták szabályozni. Kutatók szerint a túlsúlyos embereknek a 60%-a érzelmi evő, többségük nő.

A liraglutid mellett egyébként egy másik glükagonszerű peptid-1 (GLP1) receptoragonista a semaglutid is, mindkettőt hivatalosan törzskönyvezték az Egyesült Államokban és Európában is a cukorbetegség és a krónikus elhízás kezelésére.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Valóban fogyás érhető el a liraglutid nagyobb, 3,0 mg/nap, adagolásával, illetve a központi idegrendszerre ható, teltségérzetet okozó gyógyszerekkel, de az érzelmi evőknél az étkezésekhez kapcsolódó erős érzéseik miatt ezen hatás nem tud teljesen érvényesülni. Külön érdekesség, hogy még a bariátriai műtétek után is nagyobb az esélyük a túlsúlyra, mint más embereknek. 

Éppen ezért szakértők azt javasolják, hogy mielőtt az injekciós kezelésbe kezdenének az érintettek, érdemes lehet felmérni a táplálkozási szokásaikat, és terápiával kezelni azokat, akiknél megmutatkozik az érzelmi evés. 

Olvass tovább: 12 apróság, amivel erőfeszítés nélkül fogyhatsz

Bizonyos dolgok erőfeszítés nélkül segítik a fogyást, érdemes őket akár mindennap alkalmazni.

12 apróság, amivel erőfeszítés nélkül fogyhatsz: táplálkozási tanácsadók sorolták őket

Bizonyos dolgok erőfeszítés nélkül segítik a fogyást, érdemes őket akár mindennap alkalmazni.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük