Ennyitől számít erősnek a vérzés - Akár a menopauza egyik első jele is lehet
A perimenopauza és a menopauza időszakában gyakori jelenség a szokásosnál erősebb vérzés.
Ha túl erős vagy túl hosszú a menstruáció, menorrhagiáról van szó, ami egy bizonyos ponton túl orvosi segítséget igényel.
De vajon milyen okai lehetnek a jelenségnek ötven felett, és mit lehet tenni ellene? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész válaszolt a kérdésekre.
Mikortól számít erős vérzésnek?
Akkor lehet menorrhagiáról, vagyis erős vérzésről beszélni, ha a vérveszteség meghaladja a 80 millilitert, és/vagy túl sokáig tart. Ennek jelei lehetnek:
- Ha gyakrabban kell cserélni a betétet, tampont, mint a szokásos.
- Ha esetleg dupla védelem szükséges, például a tampon mellett betét is.
- A vérben megjelenő rögök nagyobbak, mint 2,5 centi.
- Ha éjszakánként arra ébred az illető, hogy átázott a ruházata.
- A túl erős vérzés nemcsak kényelmetlenséget jelent, de megnöveli a vérszegénység kockázatát is, aminek jele lehet a fáradtság, a zavartság, az erős, esetleg szabálytalan szívdobogás, a légszomj.
50 felett is jelentkezhet erős vérzés?
A menopauzába való átmenet időszakában viszonylag gyakori az erős vérzés jelensége. Felmérések szerint a 42-52 közti nők 90%-a tapasztal tíz napnál tovább tartó vérzést, és 78%-uk véli úgy, hogy az erősebb a szokásosnál.
Ennek az az oka, hogy a klimax felé közeledve kevesebb peteérés történik, ezért a szervezetben megemelkedik az FSH hormon szintje, hogy fenntartsa a normális ovulációt, ami viszont megemeli az ösztrogén hormon szintjét. A magasabb ösztrogénszint megvastagítja a méh nyálkahártyáját, ami nehezebb, hosszabb menstruációt eredményez. A hormonszintek ezen változásának időszakát perimenopauzának nevezik, és átlagosan négy évvel korábban kezdődik, mint az utolsó menzesz, de akár tíz évig is eltarthat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A perimenopauza időszaka alatt fokozatosan csökken az ösztrogénszint, és elvékonyodik a méhnyálkahártya. Amíg azonban teljesen le nem áll a menstruáció, a nők jelentős változásokat élhetnek át. Ilyenek lehetnek az alábbiak:
- Rövidebb, hosszabb vagy kimaradó menzesz.
- A ciklusok közt jelentkező pecsételő vérzés (piros vagy barnás színnel).
- Abnormálisan erős vérzés (a kimaradó vagy szabálytalan menstruáció triggere lehet az erős vérzésnek).
Olyan fizikális és mentális tünetek is előfordulhatnak a perimenopauza időszakában, amelyek már a menopauzára hajaznak, mint a hőhullámok, az alvászavarok, a hangulatváltozások, az irritábilitás, a szexuális aktivitás változása, valamint a vaginális fertőzések, hólyagproblémák, csontritkulás és szívbetegségek növekvő kockázata.
Hogyan kezeljük az erős vérzést 50 felett?
Mivel a menorrhagia gyakran erős fájdalommal is jár, sokszor szükség van fájdalomcsillapítók, görcsoldók alkalmazására, és érdemes az életmódban is bizonyos változásokat bevezetni.
- A stresszoldás és az alvásproblémák rendezése csökkenti a hormonális kiegyensúlyozatlanság hatásait.
- Ha a tünetek (például kimerültség, terhelhetőségcsökkenés, hajhullás) vashiányra utalnak, fontos a vaspótlás még ritkább menzesz esetén is.
- Erős vérzés esetén érdemes olyan betétet vagy tampont választani, ami ezt jobban kibírja, esetleg kifejezetten erre fejlesztették ki.
Amennyiben a vérzés nagyon erős, vagy más zavaró tünet is jelentkezik, nem kell elviselni a kellemetlenséget, a fájdalmat, érdemes orvoshoz fordulni. Ilyen esetekben ugyanis segíthet például a hormonterápia, ami kiegyensúlyozza az ösztrogén- és a progeszteronszinteket, jelentősen csökkentve a tünetek erősségét - ismerteti dr. Józan Gyöngyi.
Amennyiben azonban ötven felett és a menopauza lezárulta után jelentkezik vérzés, az mindenképpen kivizsgálást igényel, mert sokszor méhmióma vagy -polip okozza azt. Ugyanakkor ebben az időszakban növekszik a méhnyálkahártya-daganat előfordulási valószínűsége is, tehát ennek is utána kell járni a szokatlan vérzés kapcsán. Olyan tüneteket is fontos kivizsgáltatni, mint a folyamatos pecsételő vérzés, a szexuális aktus utáni vérzés és bármely, a normálistól eltérő jelenség.
4 erős gyógynövény a női ciklus segítésére: rendezik a menzeszt, csökkentik a fájdalmat
Ezek a gyógynövények nagyban segítenek nőgyógyászati problémák esetén.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- menopauza
- mediterrán étrend