Fertőzések, emésztési rendellenességek: a szelénhiány súlyos következményei
Tudd meg, mikor van szüksége több szelénre a szervezetednek!
A szelén segít megelőzni a szabadgyökök által okozott sejtkárosodást, így a rák és a szívbetegségek megelőzésében fontos szerepe van. A zöldségek, gyümölcsök szeléntartalma attól függ, hogy a termőtalajuk mennyire gazdag szelénben.
Az Egyesült Államok számos régiójában szelénben rendkívül gazdag a talaj, így az itt élő emberek szervezete elegendő szelénhez jut, szemben Kínával vagy Oroszországgal, ahol a talaj elenyésző mennyiségben tartalmazza ezt az ásványi anyagot.
A szelén természetes forrásai
- Halak.
- Tojás.
- Sajt.
- Teljes kiőrlésű kenyér.
- Barna rizs.
Különlegesen magas szeléntartalmú növény a brazil mogyoró, amellyel azonban érdemes csínján bánni, hiszen mindössze 30 grammjában a napi ajánlott adag több mint hétszerese megtalálható. Ha a vérben túl magas a szelén mennyisége, akkor szelenózis léphet fel. Tünetei jellemzően a hajhullás, gyomorpanaszok, fehér foltos köröm és ingerlékenység lehetnek.
Gyermekkorban 20-40 mikrogramm, felnőttkorban 55 mikrogramm az ajánlott napi mennyiség, amelyet terhesség és szoptatás idején érdemes 60-70 mikrogrammra emelni.
Szelénhiány okozta betegségek
Kutatások alátámasztják, hogy a szelénben szegény régiókban bizonyos betegségek jellemzően nagy számban fordulnak el. A Keshan-kór, amely a szívfunkciók zavarát okozza, leginkább gyerekeknél és fiatal nőknél jelentkezik. A Kashin-Beck-kór a csontok és ízületek megbetegedését okozza, illetve a kretenizmust, melyet a szellemi visszamaradottság jelez.
Kiknek ajánlott a szedése?
Jódhiány esetén ajánlott nagyobb mennyiségben szedni a szelént, hiszen ennek az ásványi anyagnak a hiánya fokozza az elégtelen jódbevitel következményeit.
Hosszabb, gyulladással járó vagy fertőzéses megbetegedések esetén is ajánlott a szelén szedése, mert ezek az állapotok csökkentik a mennyiségét a szervezetben.
A különféle emésztési rendellenességek is megkívánják a szelén bevitelét - ilyenkor a rossz felszívódás miatt szükséges az emelt mennyiség.
OLVASD EL EZT IS!
- stressz
- beres
Így győzd le a stressz káros hatásait!
- sport
- megelőzés
Milyen betegségeket okozhatnak a szabadgyökök?
- vitaminok
- gyógyító táplálékok