Nem várt dolgot mondtak az elhízásról: így jóval kevésbé kockázatos pár pluszkiló
Egészségesebb, aki mozog, és ez akkor is igaz, ha valaki túlsúllyal él, és rendszeresen végez valamilyen testmozgást.
Az úgynevezett kardiometabolikus egészség erősebben függ a fittségtől, mint az elhízástól – állítják a szakértők. Ez azt is jelenti, hogy a testzsírtöbblethez kapcsolódó kockázatok jelentősen csökkenthetők a szív-ér rendszer és a légzőrendszer fittségének javításával.
Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arról beszélt, miért fontos a túlsúllyal küzdő személyeknek is a mozgás, illetve miért érdemes több oldalról közelíteni az elhízás kezelése felé.
Az elhízás kezelése
Kanadai kutatók 853 személyt vizsgáltak, akiket az életkort, a nemet és a testtömegindexet (BMI) külön kategorizálva fitt és nem fitt csoportokra osztottak. Valamennyiüknél klinikai vizsgálatokat és ún. maximális futópadtesztet végeztek.
Az eredmények azt mutatták, hogy a fiatalabbak és a nők általában nagyobb fittséggel rendelkeztek, és érdekes módon, minél jelentősebb volt az elhízás, annál komolyabb védő szerepe volt annak, hogy az illető fittnek mondható-e vagy sem. Ugyanis a súlyosabb elhízással élő, de fittebb személyeknél jóval alacsonyabb rizikót mértek a magas vérnyomás tekintetében, mint a nem fitteknél, illetve az edzettségi állapot erős összefüggést mutatott a szisztolés vérnyomásértékkel és a triglyceridszinttel is. Sőt, összességében arra jutottak a kutatók, hogy a komolyabban elhízott, de fitt személyeknek jobbak az egészségi kilátásai, mint a kevésbé elhízott, de nem fitt személyeknek.
Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a súlyosan elhízott, de fitt személyek száma nagyon alacsony volt, körülbelül tízből egy, hiszen minél nagyobb a testtömegindex, annál nagyobb kihívást jelent edzettnek maradni. A szakértők tehát levonták azt a következtetést, hogy a túlsúly és az elhízás nem feltétlenül egyenlő az edzetlenséggel.
Mutnéfalvy doktor a kutatás kapcsán arra is figyelmeztetett, hogy éppen ebből a szempontból nem a legmegfelelőbb mutató a BMI, hiszen az csak a magasságot és a testsúlyt veszi figyelembe, de a testösszetételt nem. Vagyis akinek magasabb a BMI-je, lehet, hogy valójában nem túlsúlyos, hanem nagyobb az izomtömege.
Egyszerre túlsúlyosan és egészségesen
A National Institutes of Health iránymutatása szerint akkor lehet egyszerre túlsúlyosnak és egészségesnek lenni, ha a nők derékbősége kevesebb 89 centiméternél, a férfiaké pedig nem haladja meg a 101 centimétert, valamint nem érinti őket a következő állapotok közül kettő vagy több: magas vérnyomás, magas vércukorszint, magas koleszterinszint. Ugyanakkor ez az ajánlás is felhívja a figyelmet arra, hogy a túlsúly mértékét lehetőleg nem szabad növelni, sőt, ha lehet, csökkenteni kell.
– A fenti kutatás azért is érdekes, mert az elmúlt években egyre sokkolóbb adatokkal szembesültünk azzal kapcsolatban, mennyire veszélyes állapot is az elhízás. Mivel ez egy állandó alacsony szintű gyulladást tart fenn a szervezetben, szinte minden betegség rizikóját növeli, a szív-ér rendszeri kórképektől, a 2-es típusú cukorbetegségig és bizonyos daganatos betegségekig – mondta dr. Mutnéfalvy. – Ez a kutatás azonban rámutatott, hogy még néhány pluszkiló sem annyira kockázatos, ha máskülönben egészséges életmódot élünk, tehát nem dohányzunk, visszafogjuk az alkoholfogyasztást és rendszeresen mozgunk.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az elhízás kezelése mindig összetett
Bár a kutatás a fizikai aktivitás szerepét hangsúlyozta, ami nyilvánvalóan nagyon fontos, a fogyás nem feltétlenül érhető el csak azzal, hogy elkezdünk kocogni.
– Aki esetleg annak ellenére küzd elhízással, hogy ezt nem feltétlenül indokolja az életmódja, annak feltétlenül ajánlott az orvosi kivizsgálás. Sőt az elhízás következtében kialakuló krónikus gyulladás kivizsgálásában és a helyzet kezelésében mindenképpen szükséges orvosi közreműködés, hiszen például számos hormonális betegség oka és következménye is lehet a makacs túlsúly. Ilyen lehet többek közt a pajzsmirigy-alulműködés, az inzulinrezisztencia, a cukorbetegség, az agyalapi mirigy működési problémája, a policisztás ováriumszindróma, a leptinrezisztencia és még sok más endokrinológiai zavar – hangsúlyozta dr. Mutnéfalvy Zoltán. – Ugyanakkor az is nagyon fontos, hogy a beteget ne a fogyókúra felé tereljük, ezt a kifejezést érdemes is kerülni, ugyanis itt nem egy drasztikus, egy hónapos kúrára van szükség, hanem valódi életmódváltásra. Ha pedig a személyre szabott mozgásterápia és táplálkozásterápia mellett az esetleges hormonális eredetű betegségeket is kezeljük, azzal nagy lépést tehetünk az elhízás és a krónikus gyulladás leküzdésének irányában.
Nem jó, ha a háziorvos csak annyit mond: "Fogyjon le!" - Mindenért a túlsúly a hibás?
A táplálkozás az egészség egyik legfontosabb meghatározó tényezője, azonban nem mindenre gyógyír az életmódváltás és a fogyás.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)