Noha a kávéfogyasztás előnyeire a kutatások többször is rámutattak, így az Alzheimer-kór, a rák vagy a cukorbetegség megelőzésében is hasznos kiegészítőnek találták az étrendben, számos ok lehet, ami miatt az embernek minimalizálnia kell a fogyasztását.
A kávébevitel csökkentését vagy elhagyását akár epebetegség vagy gyomorsavproblémák, reflux esetén is javasolhatja az orvos, ilyenkor azonban nem árt alternatív módot keresni a nehezen ébredőknek vagy azoknak, akik hajlamosak napközben elálmosodni, nehezebben koncentrálni a feladatokra.
Gyógynövények, amik energiával töltenek fel
Az elálmosodás ellen a változatos, tápanyagokban bővelkedő étrend, a testmozgás valamint az elégséges éjszakai alvás is alapkövetelmény, de a szellemi frissesség elősegítésére a gyógynövények ereje is felhasználható. Az élénkítő alapanyagok akár teaként, akár étrend-kiegészítőként alkalmazhatók a nap folyamán: az éberséget elősegítik, mégsem bántják a gyomrot vagy az epetermelést.

A panax ginszeng természetes fizikai- és szellemiteljesítmény-növelő
hatással bír, serkenti a memóriát, javítja a koncentrációt és a hangulatot. Ahogy azonban a kávét, magas vérnyomással ezt sem szabad fogyasztani, és egyes gyógyszerek hatását megzavarhatja, így orvossal fontos egyeztetni kúraszerű alkalmazása előtt.
Fotó: Lcc54613 / Getty Images Hungary

A zsálya nemcsak nagyon finom, de növényi vegyületeinek köszönhetően a kognitív funkciókra is erős
hatást gyakorol, javítja az éberséget, a figyelmet. Tujontartalma miatt csak kúraszerűen ajánlott, ám ellenjavallott alacsony vérnyomással, terhes és szoptató kismamáknak.
Fotó: vicuschka / Getty Images Hungary

A guaranát serkentő hatása miatt energiaitalokban, élénkítő étrend-kiegészítőkben is felhasználják. Kivonatát hasznosnak
találják a figyelem és a memóriateljesítmény javításában. Nagy dózisban növekedhet a szívfrekvencia és a szorongás, így elővigyázatosan alkalmazandó.
Fotó: Rawf8 / Getty Images Hungary

A kislevelű bakopa kivonata a stressz csökkentésére és az agyműködés serkentésére is
alkalmas lehet, javítja a koncentrációt, a reakcióidőt. Érzékenység esetén okozhat csak emésztési gondokat, de rendszeres gyógyszerszedésnél is fontos a kúra előtt egyeztetni az orvossal.
Fotó: mirzamlk / Getty Images Hungary

A borsmenta illóolaja és más hatóanyagai révén segít az energia, a teljesítmény és az éberség fokozásában, a memória javításában. Akár
illóolajként, akár teaként hasznosítható, ám akut gyomorfekély, erős refluxos tünetek esetén kerülendő.
Fotó: mammuth / Getty Images Hungary

A rozmaring is javíthatja a kognitív teljesítményt, már
illóolajként belélegezve is segíti a szellemi frissességet, de kivonata is
hatásos élénkítő. Várandós, szoptatós kismamáknak és vesebetegeknek azonban nem javasolt.
Fotó: svf74 / Getty Images Hungary

A rózsagyökér, azaz a Rhodiola rosea szintén
alkalmas lehet a memória és az állóképesség javítására a kísérletek szerint, sőt a hangulatot is javíthatja krónikus stressz, motivációs és fizikai kimerültség esetén.
Fotó: rezkrr / Getty Images Hungary

Az ashwagandha, vagyis álombogyó kivonatával végzett
kísérletek is arra engednek következtetni, hogy a növény hatékony a memória és a figyelem javításában, az információfeldolgozást gyorsítja, sőt az éjszakai alvás minőségére is jó hatással lehet.
Fotó: eskymaks / Getty Images Hungary
(Képek: Getty Images.)