Túlsúly okozta betegségek

Igen, a túlsúly nem csak esztétikai probléma! Minél tovább cipeled a felesleges kilókat, annál biztosabb, hogy károsítod az egészséged!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hidd el, sokan járnak hasonló cipőben. Lássuk, miről is van szó!
Amikor túl sok zsír halmozódik fel a testünkben, túlsúlyosak leszünk. Napjainkban egyre több a túlsúlyos ember, az elhízás ma már népbetegségnek számít, ami elsősorban a testmozgás hiányának és az egészségtelen táplálkozásnak tudható be. Egyre kevesebbet gyalogolunk, főleg ülőmunkát végzünk és sokkal többet ülünk a TV előtt, mint korábban. A fogyókúra lassacskán szinte már művészetté válik, amit egyre több ember űz periódikusan. Pedig az egészséges testsúlyt legkönnyebben életmód változtatással érhetjük el, nem pedig drasztikus fogyókúrákkal.

Mitől hízol el?

A túlsúly attól alakul ki, hogy több kalóriát viszel be a testedbe, mint amennyi normális működéséhez és fizikai aktivitásához szükséges. A többlet kalóriát szervezeted zsírként tárolja el, ráadásul olyan helyeken, ahol egyáltalán nem látod szívesen! Az elhízás általában hosszú éveket igényel, mégis legtöbbünk pár hét vagy hónap alatt akar megszabadulni felesleges kilóitól.

Miért fontos, hogy ügyelj a megfelelő testsúly elérésére és megtartására?

A testsúly egészséges szinten tartásával nagy mértékben csökkentheted a szív- és érrendszeri megbetegedések és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ráadásul így jobban is érezheted magad a bőrödben!

A túlsúly hatásai:

  • magas vérnyomás
  • magas koleszterinszint
  • cukorbetegség - a túlsúlyos felnőtteknél a cukorbetegség kialakulásának kockázata háromszor nagyobb, mint az egészséges súlyúaknál
  • ízületi problémák
  • epekő

Ha a fentiek bármelyikét észleled, próbálj meg lefogyni, ez több szempontból is jótékony hatással lesz az egészségedre!

Honnan tudhatod, hogy túlsúlyos vagy?

Számos elmélet, index és különböző táblázatok születtek arra vonatkozóan, hogy mikortól számítunk túlsúlyosnak. A legfontosabb kontroll azonban saját magad vagy, hiszen mindenki maga érzi, hogy megfelelő-e a közérzete, és jól érzi-e magát a bőrében. Érdemes azonban a Testsúly Index alapján leellenőrizni, hogyan is állsz "testsúlyilag".

Bár pontosan a számodra megfelelő testsúlyt nem lehet meghatározni, a magasságodhoz mérten létezik egy tól-ig határ, amelyen belül található az egészséges testsúlyod. A Testsúly Index (TI) táblázatból kiderül, hogy megfelelő-e a testsúlyod. A Testsúly Indexedet úgy kapod meg, hogy a táblázatban keresztezed a magasságodat és a testsúlyodat. Az így kapott érték a Testsúly Indexed.

Az orvosok és dietetikusok a derékméretet is meg szokták mérni, hogy pontosabban meg tudják állapítani, hogy mennyire egészséges a testsúlyunk. Férfiaknál a 102, nőknél a 88 cm-nél nagyobb derékbőség azt mutatja, hogy előnyös lenne pár kilótól megszabadulni. 94-102 cm a férfiak, 80-88 cm a nők esetében arra figyelmeztet, hogy szinten kell tartani testsúlyunkat.


  • Ha a Testsúly Indexed 18.5 alatt van, érdemes lenne felszedned pár kilót.
  • Ha a Testsúly Indexed 20-25 közötti, akkor minden rendben van.
  • Ha a Testsúly Indexed 25-30 között van, pár kiló leadásával elérheted az egészséges testúlyodat.
  • Ha a Testsúly Indexed 30 felett van, akkor érdemes komolyabban nekiveselkedni a lefogyásnak.

Miként szabadulhatsz meg felesleges kilóidtól?

Fogyókúráztál már valaha? Ha a válaszod igen, akkor nagyon is jól tudod, hogy fogyni és utána megtartani a testsúlyt, nem könnyű dolog. Fontos, hogy fokozatosan érd el a megfelelő szintet. Próbálj meg hetente fél-egy kilót leadni, egészen addig amíg el nem éred az egészséges súlyodat. Eltarthat egy darabig, úgyhogy fő a kitartás!
A leghatásosabban úgy fogyhatsz le, ha megváltoztatod az étkezési szokásaidat és többet mozogsz. A lejjebb olvasható tippekkel könnyebben szabadulhatsz meg feleslegeidtől és súlyod megtartásával sem lesz gondod.

Ne feledd, hogy ha az egyik nap többet eszel a kelleténél az még nem a világ vége. Ettől még a következő nap nem kell ezt ellensúlyoznod azzal, hogy alig eszel. Próbálj meg visszatérni a normális napi rutinba, hiszen egy napi túlkapástól még nem vész kárba a diétád. A lényeg, hogy próbálj meg rendszeresen étkezni. Legyen meg a napi 3 közepesen kiadós főétkezés, köztük egyél gyümölcsöt vagy zöldséget, ha éhes vagy. A drasztikus fogyókúrák és az étkezések kihagyása nem jár tartós fogyással, a hangsúly az életmód-változtatáson és a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozáson van.

Tippek - életmód javaslatok

  • Hagyj fel a dohányzással!
  • Találd meg a pihenésre alkalmas időt és alakíts ki magad körül egy nyugodt környezetet!
  • Tartsd karban a tested, mozogj naponta legalább 30 percet, amit akár 3-szor 10 percben is megtehetsz!
  • Törekedj arra, hogy elérd és megtartsd az egészséges testsúlyodat!

Egészséges táplálkozás

  • Egyél kevesebb állati (telített) zsiradékot. A péztárcádhoz mérten a lehető legsoványabb húst válaszd. A nyers húson található zsírcafatokat vágd le, a csirke bőrét húzd le.
  • Egyél kevesebb csomagolt kekszet, aprósüteményt és tortát.
  • Használj olyan olajokat és margarinokat, amelyek egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakban magasak. Használj napraforgó, kukorica vagy olívaolajat a zsír, és margarint a vaj helyett.
  • Használj alacsony zsírtartalmú állati eredetű élelmiszereket, válaszd a soványtejet, a zsírszegény joghurtokat és sajtokat.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

  • Használj olyan margarinokat, amelyek növényi szterinekben gazdagok.
  • Próbálj meg minél több halat enni, lehetőleg hetente egyszer olajos hal (pl. hering, szardínia, tonhal, lazac) legyen ebédre vagy vacsorára.
  • Fogyassz minél több gyümölcsöt, zöldséget. Naponta többször egyél belőlük, ahol egy adag 2-3 evőkanál zöldséget, vagy 1 egész banánt, narancsot, 2-3 kisebb gyümölcsöt (szilva), egy kisebb tál gyümölcssalátát vagy egy pohár frissen facsart gyümölcslevet jelent.
  • Válaszd a rostban gazdag, teljes kiörlésű gabonából készült péksüteményeket.
  • Bár a cukrot egyáltalán nem kell kihagynod a táplálkozásodból, sőt nem is kell állandóan kerülnöd, de érdemes odafigyelni arra, hogy minél kevesebbet egyél belőle. Ez azt jelenti, hogy cukormentes üdítőket igyál a cukros helyett, kevesebb édességet, csokoládét és pudingot fogyassz, és figyelj arra oda, hogy fokozatosan minél kevesebb cukrot rakj ételeidbe és italaidba.
  • Igyál sok folyadékot, célozd meg a napi 1,5-2 litert. Lehetőleg ásványvizet, 100%-os gyümölcslevet és tejet igyál. Alkoholból ne fogyassz mértéktelenül!
  • A sóbeviteledet csökkentsd minimálisra. Egyél kevesebb előre csomagolt felvágottat, sajtot, sós rágcsálnivalókat, és tegyél kevesebb sót az ételeidbe a főzés során és az asztalnál egyaránt. A só helyett inkább különböző fűszerekkel (lehetőleg zöldfűszerekkel) ízesítsd ételeidet.

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük