Ébredés a kómából (x)
A kómából való ébredésről a legtöbb embernek csak filmbéli jelenetekben látott tapasztalata van.
Sokan úgy képzelik, hogy a beteg, mint egy hosszú álomból, egyszer csak felébred, és ott folytatja az életét, ahol abbahagyta. A valóság a legtöbb esetben viszont nagyon más.
Minél nagyobb a sérülés, annál valószínűbb a kómás állapot elhúzódása. Van, hogy hosszú hónapok, vagy akár évekbe is beletelik, míg a kómás állapotból éberkómás állapotba kerül a beteg. Ilyenkor már valamelyest hallja a körülötte lévő világot, van, hogy a szeme is nyitva van, de akaratlagos, tudatos cselekedetre nem, vagy csak nagyon kis mértékben képes. Sallai Erik 46 hónapja fekszik kómában, de pár hónapja egy különleges hatóanyagtól ébredezni kezdett a tudata. Sok évnyi változatlan állapot után, Erik az intranazális C-Peptide-terápia megkezdését követően aktívabban mozogni kezdett.
- Oldalra néztem, és láttam, hogy a bal lába fel van húzva maga alá, és én olyan boldogan mentem oda, és kérdeztem, hogy te ezt meg tudod csinálni? Aztán fogta, és kinyújtotta –idézi fel a boldog pillanatot az édesanya.
2016. január 10-én a Szlovákiában élő, akkor 18 éves Sallai Erik egy ismerősével autóbalesetet szenvedett. Az autó egy betonkerítésnek ment neki, és a jobb oldalon elöl ülő Erik koponyája súlyosan megsérült.
- Én csak azt kérdeztem, hogy ugye nem halt meg? - Több év múltán is elcsuklik az édesanya hangja, ha arra a napra gondol, amikor megjelentek a rendőrök az otthonában.
A fiút a legközelebbi kórházba szállították, ahol sem megfelelő felszerelés, sem agysebész nem volt. Az ilyen sérüléseknél az idő nagyon fontos tényező, de a kórház nem engedte az átszállítását. Végül egy hónap múlva Kassára kivitte az édesanyja, ahol több agyműtétet is végeztek a fiún. 24 hónap után közölték az családdal, hogy most már vigyék haza Eriket, mert nem tudnak többet segíteni rajta.
Az anya Szigetvárra vitette fiát, ahol a kórházban megtanították, hogy kell ápolni egy kómás beteget. Editke, 63 éves anyukájával 2018 májusától otthon ápolja Eriket, de a fiúnál változás ez év júniusáig nem történt. A C-Peptide-ről a hintabalesetet szenvedett Máthé Krisztofer esetének és csodás gyógyulásának kapcsán hallott először, és azonnal felvette a kapcsolatot Varga Gábor hatóanyag-kutatóval. Eriknél először felerősödtek a mozgások, elkezdte kezét és lábát is mozgatni. Sokszor a kerekesszékben a teljes testével előre vagy oldalra dől, sőt, hangokat is ad.
A C-Peptide, mivel a sejtek anyagcsere-ellátását is segíti, így az agysérülés által keletkezett szöveti roncsolódás regenerálódásában is támogatóan hat. Minden agysérülés más, így két ugyanolyan gyógyulási folyamat sincs, a fejlődést mindig a beteg saját állapotához kell viszonyítani.
Az édesanya és a nagymama az évek alatt idegileg kimerült, sokszor sírtak, mert egyre nehezebb volt hinniük a fiú felépülésében. Most, hogy már látják, hogy Erik is jól reagál a C-Peptide-re, újra bíznak a fiú gyógyulásában.
- Nekünk azért tart ilyen sokáig, mert mi mélyebbről jövünk fel. Mert nekünk nem volt meg az első orvosi segítség, amire ugye szükségünk lett volna. Mert én úgy gondolom, hogyha jó kezekbe kerül, ha normális agysebész műti, akkor nem itt vagyunk mi se. Akkor már mi is járunk. Régen mindig elkeseredtem, amikor láttam a többi betegről készült filmet, irigyeltem, hogy ők már hol tartanak, de most már tudom, hogy csak várnunk kell, mert Erik a maga tempójában, de fejlődik, és ez a lényeg – mondja mosolyogva és bizakodva az édesanya.
(Képek forrása: Max-Immun Kft.)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.