E-cigaretta: a szakértők szerint több kárt okoz, mint hasznot
Nem ajánlott túlságosan hosszú időn át használni az elvileg a leszokást segítő e-cigarettát.
A 2012-ben szigorodó dohányzásra vonatkozó törvények, valamint a cigaretta árának felfelé kúszása következtében egyre többen kacérkodnak a leszokás gondolatával, illetve választják az e-cigarettákat.
Ezek az elektromos készülékek azonban - különösen hosszú távú alkalmazás mellett - nem feltétlenül veszélytelenek a szervezetre.
Így működnek az elektromos cigaretták
Az e-cigaretta külsőre kicsit töltőtollra emlékeztet, és a sima ciginél valamivel nehezebb. Egy apró akkumulátor van benne, ami egy porlasztópumpa segítségével a készülékbe helyezett utántöltő folyadékot párává alakítja.
Vagyis az elektromos cigaretta használata során nem füst, hanem gőzt lélegzel be. A működésével kapcsolatos további információkat korábbi cikkünkben olvashatsz.
Szabályozásra szorul a piac
Bár az e-cigaretta használatával kiiktatható azoknak a káros anyagoknak a szervezetbe kerülése, melyek a dohány égése során keletkeznek, a készülék nem teljesen veszélytelen.
Az e-cigaretta megalkotásának célja a dohányzásról való leszoktatás volt. Az Európai Bizottság épp ezért az elektromos cigaretta piacának szabályozására készül, illetve ki akarja terjeszteni rá a leszokást segítő egyéb nikotintartalmú készítményekre vonatkozó szabályokat.
Ennek alapján a termékek forgalmazását egészségügyi hatósági engedélyhez kötik, és bizonyos nikotintartalom felett orvosi rendelvény nélkül kiadható gyógyszernek minősítik.
Nikotintartalom: legfeljebb négy milligramm
A bizottsági tervek szerint a továbbra is szabadon forgalmazható elektromos cigarettákban használt patronokban a nikotintartalom nem haladhatja meg a kétmilligrammot, a patronokban használt folyadékban pedig a milliliterenkénti négy milligrammot - írta a Berliner Zeitung.
Az e-cigaretta több kárt okoz, mint hasznot
A Berliner Zeitung szerint a jelenleg használt termékek nikotintartalma a határérték többszöröse. Ez pedig komoly problémát jelent, hiszen így termék használata nem segít hozzá a függőség megszüntetéséhez, vagyis sokan hosszú évekig használják az e-cigarettát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Károsítja a tüdőt
A legújabb kutatások szerint az elektromos cigaretta károsíthatja a tüdőt. Az Európai Tüdőgyógyász Társaság éves kongresszusán, Bécsben ismertették a szakemberek azoknak a vizsgálatoknak az eredményét, melyek tanúsítják, hogy az e-cigaretták használata közben légúti ellenállás alakul ki a tüdőben. Ennek következtében kevesebb oxigén szívódik fel a vérben, vagyis kevesebb jut belőle a test sejtjeihez, így a szervek nehezebben tudják ellátni feladataikat.
Az Athéni Egyetemen végzett vizsgálat szerint mind a dohányosok, mind a nemdohányzók esetében megfigyelhető volt az e-cigaretta légúti ellenállást okozó hatása.
OLVASD EL EZT IS!
- cigaretta
- dohányzás
Nikotinmérgezés: 6 vészjelző tünet, amit ne vegyél félvállról
- futás
- cigaretta
Nikotinéhség: így küzdheted le legegyszerűbben a tudósok szerint
- cigaretta
- megelőzés