Edd ezeket a magokat rák és érrendszeri betegségek ellen!

Rengeteg vitamin és ásványi anyag van bennük. Tudtad, hogy főzéshez is használhatod őket? (x)

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A natúr magkrémek felhasználási lehetőségeinek köre csaknem olyan széles, mint kínálatuk. Olajos magvakból készülnek, közös jellemzőjük, hogy magas fehérje-, vitamin- és ásványianyag-tartalommal rendelkeznek, valamint értékes telítetlen zsírsavakat tartalmaznak.

A krémek elkészítési receptje viszonylag egyszerű: vegyünk ökológiai gazdálkodásból származó magokat, pörköljük meg forró levegőn - típustól függően 120-140 °C-on -, és végezetül őröljük le. Az eredmény: csodás, aromás bio magkrémek széles választéka.

Más összetevőkkel keverve és őrölve - mint kakaó, nádcukor, tejpor és Bourbon-vanília - lágyan olvadó krémeket kapunk. A kíméletes feldolgozásnak köszönhetően közvetlenül az őrlés előtt kerül sor a pörkölésre, így a késztermék a magok aromáját teljes mértékben megőrzi. A finom őrlésnek köszönhetően a magok olaja kicsapódik, ami a krémeknek selymes, lágy és krémes állagot kölcsönöz.

Mire lehet őket használni?

Az egészségtudatos táplálkozás, így a mai modern és kreatív konyha elengedhetetlen elemei, sokoldalú felhasználhatóság jellemzi őket. Az ázsiai konyha kedvelt alapanyagai. Kenhetjük kenyérre, kombinálhatjuk lekvárral vagy mézzel. Szószok, öntetek, édességek és turmixok ízesítéséhez használhatjuk.
Kiváló minőség és kíméletes, adalékanyagmentes feldolgozás jellemzi a dm Bio magkrémeket, az alapanyagok ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származnak.

Kesukrém

Nevével ellentétben nem dióféle, hanem a pisztáciával és mangóval rokon, Közép-Amerikában őshonos örökzöld növény, a kesufa gyümölcse. Az álgyümölcs, a kesu-alma a virágkocsány megvastagodásából származik, a valódi termés, a kesudió a kocsány alján található.

Finom, diós ízvilág jellemzi a lágyan szétolvadó krémet. Nagyon sok értékes tápanyag található meg benne: magnéziumot, vasat, kalciumot, E1- és B-vitamint tartalmaz, valamint antioxidáns hatású.

Felhasználás: kitűnő kenyérfeltét, zöldséges ételek, szószok és édességek készítéséhez is felhasználhatjuk. Tipp: vegánok számára tejszín és sajthelyettesítő termék.

Földimogyorókrém

Kétféle típus található szortimenten: a finomra őrölt és a mogyoródarabos, crunchy változat. Ez utóbbi igen kedvelt az észak-amerikai kontinensen, másfél kilogrammra rúg Amerikában a fejenkénti éves fogyasztása. Nem krémként, hanem mogyoróvajként ismerik.

Jelentős mennyiségben tartalmaz A, B-, E- és K-vitamint, mangánt, magnéziumot. Kiváló fehérjeforrás.

Felhasználás: pikáns ízű, nagy kedvenc pirítósra, kenyérre, péksüteményre kenve, de az ázsiai konyha egyik fő alapanyaga, pikáns szószok, dresszingek készítéséhez nélkülözhetetlen.

Mandulakrém

A fehér mandulakrém hántolt, blansírozott és nem pörkölt mandulából készül, valamint nem tartalmaz keserű mandulát. A barna mandulakrémet hántolatlan és pörkölt mandulából készítik. Ízbeli különbséget is tapasztalhatunk a két krém között, a barna sokkal gazdagabb ízvilággal rendelkezik, a fehér krém lágyabb állagú és ízű.

Gazdag fehérjében, értékes aminosavakban, B2-, E-vitaminban, cinkben, káliumban, foszforban és telítetlen zsírsavakban.

Felhasználás: kenhetjük kenyérre, tejjel vagy gabonaitallal turmixolhatjuk, túróhoz, joghurthoz adhatjuk. Bármilyen desszerthez illik, világos szószok alapanyaga lehet. Házi, vegán mandulaital elkészítéséhez egy evőkanál mandulakrémet 150-180 ml liter meleg vízzel és 10 g nádcukorral vagy 20 g juharsziruppal keverjünk össze, és lehűtés után már fogyaszthatjuk is.

Tahini, azaz szezámpaszta

Az egzotikus név mögött szintén egy krém rejlik, melyet szezámmagból állítanak elő. Enyhén pörkölt, hántolt és őrölt szezámmag keverékéből készül. A hántolás során eltávolítják a mag külső, rostos-szálas burkát. A receptúra az arab térségből származik, és a hummusz, vagyis a csicseriborsókrém egyik alapanyaga.

A közel-keleti konyha ételeihez hántolt szezámmagból, míg a kínai, japán és koreai konyha a hántolatlan szezámmagból készült tahinit használja. Mézzel és édes sziruppal keverve a kedvelt török édesség, a halva fő alkotója. Kitűnő forrása a réznek, magnéziumnak, kalciumnak, gazdag rostokban és B1-vitaminban.

Felhasználás: a fűszeres krém ideális pikáns szószok és ázsiai ételek elkészítéséhez.

Tárolási javaslat

  • Szobahőmérsékleten, de hűtőszekrényben is tárolható, ebben az esetben sokkal szilárdabb állagú lesz.
  • Sokáig megőrzik minőségüket, még felbontott csomagolásban is.
  • Mivel nem tartalmaznak tartósítószert, mindig tiszta evőeszközzel nyúljunk bele.
  • Mivel a krémek előállítása során nem használunk emulgátort és egyéb adalékanyagot, az olaj kicsapódhat a termék felületén. Ez a minőséget nem befolyásolja, és könnyen segíthetünk rajta, gyors mozdulatokkal keverjük simává a krémet.

Hummusz recept

Hozzávalók 4 adaghoz:

  • 1 üveg csicseriborsó
  • 3 evőkanál olívaolaj
  • 4 evőkanál citromlé
  • 2 evőkanál tahini
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 3 evőkanál apróra vágott petrezselyem
  • só, bors és római kömény

Elkészítés:

A csicseriborsót egy mixer segítségével pürésítsd össze a tahinival, fokhagymával, citromlével és olívaolajjal. Majd keverd hozzá petrezselymet, végezetül ízesítsd sóval, borssal és római köménnyel. Pirítós kenyérre kenve tálald. Jó étvágyat!

Ezt is szeretjük