A 4 legrosszabb reggeli, ami a demencia kockázatát is növelheti - Kihagyni sem szabad
A reggeli jócskán befolyásolhatja az idegrendszer állapotát.
A szellemi hanyatlás, vagyis a demencia nem feltétlenül velejárója az időskornak. A kognitív képességek minél további megőrzésének eszköze lehet az egészséges életmód, akár még az is számíthat, hogy az ember mit reggelizik.
A táplálkozás segíthet a másodlagos demenciák rizikófaktorainak csökkentésében, így például a diabétesz, valamint az érrendszeri betegségek elkerülésében. Az egészséges étkezés a reggelivel kezdődik, ha az megfelelő, sokkal valószínűbb, hogy utána is jó döntéseket hoz az ember - már ami az ételválasztásokat illeti.
Demencia kockázatát fokozó reggelik
A demencia nem egy konkrét betegség, hanem gyűjtőfogalom, ami a szellemi leépülésre, a memória károsodására utal. Míg bizonyos demenciák, így például a Parkinson-kór pontos okai nem tisztázottak, akadnak olyan esetek is, amelyek hátterében más betegség, szervi károsodás állhat. Ez utóbbi forma kialakulásának valószínűségét fokozza egyebek mellett a cukorbetegség, a magas vérnyomás vagy az érelmeszesedés. Mivel ezek a rizikótényezők szoros összefüggést mutatnak az életmóddal, azon belül is a táplálkozással, az agy védelmében ajánlott odafigyelni az étrendre.
A reggeli sokak szerint a nap legfontosabb étkezése, mégis jellemző, hogy a rohanó hétköznapok során kevesebb idő és energia jut rá, mint kéne. Pedig a jól összeállított reggeli lendületes napkezdést biztosít, feltölt energiával, gondoskodik az egyenletes vércukorszintről. Akkor sem érdemes kihagyni, ha épp nehezen szorítasz rá időt, mert az elmaradása a vizsgálatok szerint növelheti a demencia kialakulásának valószínűségét.
Cukros péksütemények
A reggeli kihagyásán túl a másik leggyakoribb hiba, hogy az ember útközben vásárolt édes péktermékek mellett teszi le a voksát. A túlzott cukorbevitel kifejezetten rossz hatással van az érrendszerre és az idegrendszerre, fokozza a gyulladást a szervezetben, növeli a diabétesz és az elhízás kockázatát. A finomított szénhidrátok gyors vércukorszint-emelkedést váltanak ki, a vércukorszint ingadozása pedig szintén többféleképpen károsítja a szervezetet.
Joghurtok, pudingok
A különféle joghurtok és pudingok gyorsan előkapható és elfogyasztható választást jelentenek reggelente, azonban a péksüteményekhez hasonlóan bővelkednek a hozzáadott cukorban, ráadásul többnyire csak rövid ideig tartó jóllakottságot biztosítanak. Amennyiben joghurtot reggeliznél, a legjobb, ha natúrt vásárolsz, és otthon ízesíted gyümölcsökkel, olajos magvakkal a kedved szerint.
Feldolgozott húskészítmények
Bár csak a ráérősebb reggeleken kerülnek elő, a virslik, kolbászok, különböző feldolgozott húskészítmények gyakori fogyasztása a demencia rizikótényezői között szerepel. Ezek a termékek szintén gyulladásfokozó hatásúak, többnyire magas a sótartalmuk, ami a vérnyomás emelkedésében is szerepet játszhat. Ráadásul a vérzsírok, trigliceridek és a koleszterin szintjét is növelhetik, ezáltal az erek károsodásához járulhatnak hozzá.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Telített zsírok
Telített zsírokat számos élelmiszer tartalmaz, így például a húsok, valamint a magas zsírtartalmú tejkészítmények, de a süteményekben is találkozni velük. Ismertebb növényi forrásai a pálmaolaj és a kókuszolaj. Túlzott fogyasztásuk növelheti az LDL-koleszterin szintjét, idővel érelmeszesedéshez, szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet.
Vércukorszintet stabilizáló reggelik
Különösen a szénhidrátanyagcsere-zavarokkal élők számára fontos, hogy mi kerül reggel a tányérjukra, persze náluk az egyéni érzékenység is döntő. Mivel ilyenkor még rosszabb az inzulinérzékenység, mint, mondjuk, délben, ajánlott olyan táplálékokat választani, amelyek - főként - lassú felszívódású szénhidrátot tartalmaznak, illetve sok bennük az emésztéssegítő és vércukorszintet stabilizáló rost.
8 reggeli, ami stabilizálja a vércukorszintet, és órákra eltelít: emésztéssegítő rostokban gazdagok
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- egészséges életmód
- megelőzés