Bedagadt láb trombózis után: mi a teendő, hogy ne alakuljon ki újabb?
A bedagadt láb intő jel lehet, hogy valamin változtatni kell az újabb trombózis megelőzéséért.

- 2 dolog, ami nélkül gyorsan elveszíti feszességét az arcbőr: így lassíthatod a kollagén és az elasztin csökkenését »
- Csodás divatfotókon a ’90-es évek és napjaink szupermodelljei: együtt mutatják be az újdonságokat »
- A Super Bowl történelmének legemlékezetesebb divatpillanatai: Jennifer Lopez és Shakira abszolút elvitték a show-t »

- Lovas Rozi ritkán látott férjével: János ilyen jóképű pasi
- Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
- Melyik magyar város vasútállomása van a képen? 8 kérdés, ami sokakat zavarba hoz
- Ez a hét nő viselhet fehéret a pápa előtt - Másoknak tilos ilyenben találkozni vele
- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
Trombózis után bedagadt a betegségben érintett lábam, mi a teendő? Kérdezte olvasónk.
Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa válaszolt.
A trombózis oka és kezelése
Leggyakrabban a második és azt követő trombózis oka mindig az első. Amennyiben az első trombózis alkalmával a vénabillentyűk tönkrementek, akkor – alvadásgátlás nélkül, és egyéb rizikófaktorok fennállása esetén – mindig kialakulhat újabb trombózis.

A kezelés legfőbb célja – amennyiben volt már trombózisod – a további vérrögök kialakulásának megelőzése, illetve a folyamatos megfigyelés, ha hajlam mutatkozik a trombózis kialakulására, gondolva a családban előforduló korábbi betegségekre, amelyek kideríthetőek különböző vizsgálatokkal.
A kezelés szakaszai: akut és tartós
Az akut szakaszban kórházi ellátás szükséges vérhígítók és egyéb gyógyszerek megfelelő arányú alkalmazásával, szigorú ágynyugalom mellett. A kórházi ellátás után történik a megfelelő gyógyszeres terápia megtervezése, beállítása szoros szakorvosi kontroll mellett. Személyre szabott gyógyszerezési terápiával minimalizálható az újbóli rögképződés – mondja Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
A kezelés akut szakaszának elhagyásával, az életmódprogramban való részvétellel jelentősen csökkentheted a trombózis kialakulásának veszélyét, megelőzheted a súlyos szövődményeket. Kifejezetten ajánlott ilyenkor az alsó végtag izmainak mozgása, az úgynevezett izompumpa ugyanis nagyon fontos: javítja a keringést, és segít a trombózis visszatérésének megelőzésében.
Mikor, mit és hogyan?
A sport megterhelheti a lábat, sérülést okozhat. A sérülés miatt pedig könnyebben kialakulhat vérrög, főként az alsó végtagokban – figyelmeztet a professzor. A mozgás beépítése az életmódba azonban mégis szükséges.

Hasznos lehet például a futás, gyaloglás, úszás, tenisz, squash vagy a pingpong. A terhelést ajánlatos igen fokozatosan végezni, kezdetben pár kilométer séta, majd kocogás következzen. Figyelembe véve társadalmunkat, heti 2-3-szor 1-1,5 óra lenne az optimális.
Fontos tanács!
Amennyiben a lábban hirtelen jelentkező duzzanatot, dagadást, esetleg kipirosodást, fájdalmat észlelsz, azonnal fordulj orvoshoz!
Trombózisellenes étrend
Az életmódprogram alapja a táplálkozás: az alábbi élelmiszerek jó hatással vannak a keringésre, és a vér koleszterinszintjét is csökkentik.
OLVASD EL EZT IS!

- trombózis
- laborlelet
Mi az a D-dimer? Életmentő lehet, ha ellenőrizteted a szintjét

- menstruáció
- vetélés