A cukorbetegek 20%-a nem jogosult a támogatásra
A betegek 20%-a csak az olcsóbb humáninzulin-készítményt kaphatja.
2012 óta egy jogszabály-módosítás következtében nem jár automatikusan minden cukorbetegnek a drágább, úgynevezett analóginzulin-kezelés.
Az egészségügyi államtitkárság szerint az analóg inzulin támogatásának szigorításával a cukorbetegeknél sokkal inkább megelőzhetők a szövődmények, másodlagosan pedig ez az intézkedés az államnak is megtakarítást jelent.
Az egészségügyi államtitkárság véleménye
Az MTI-hez kedden eljuttatott közleményben az egészségügyi államtitkárság azt írta: a tavaly júliusban hatályba lépett, az analóg inzulinok társadalombiztosítási támogatásának változásait tartalmazó rendelet célja az, hogy minél több beteg esetében biztosítható legyen a megfelelő átlagos vércukorszintet szolgáló célérték.
A szabályozás értelme, hogy minden, a cukorbetegség szakmai szabályai szerint indokolt esetben a páciens lépcsőzetesen, kiemelt, 100%-os támogatással jusson hozzá az analóginzulin-készítményekhez - tette hozzá az államtitkárság.
Analóg inzulin helyett humán inzulin
Az analóg inzulinok alkalmazása egy év után akkor folytatható kiemelt támogatással, ha a beteg esetében a megfelelő szénhidrátanyagcsere-háztartás célértéke a szakorvosi javaslat kiállítását megelőző fél éven belül, két mérés alapján fenntartható volt.
Ha azonban valakinél az analóginzulin-készítményekkel nincs terápiás előrelépés, az a továbbiakban teljes támogatással csak a humáninzulin-készítményeket kaphatja meg. Vagyis azoktól a betegeknél, akik nem tartják be a diétát, vagy nem az előírásnak megfelelően használják az inzulint ,és vércukorszintjük meghaladja a 8-as értéket, megvonják a tb-támogatást, nem jogosultak a drágább analóginzulin-készítményekre. A témáról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
Mi a különbség?
Az analóg és a humán inzulin közötti különbség a hatásmechanizmusban van. Előbbit az étkezés előtt közvetlenül adja be magának a cukorbeteg - ha nem eszik, akkor nem kell beadni, ha kétszer eszik, akkor kétszer adja be -, így az inzulinterápia igazodik az életviteléhez. Ezzel szemben a humáninzulin-készítményt mindig fix időpontban kell beadnia, és ehhez igazítja az életvitelét.
Az államtitkárság hangsúlyozta, hogy a drágább analóginzulin-készítmények és az úgynevezett humán inzulinok között számos vizsgálat alapján terápiás eredményességben szignifikáns különbség nincs. Kiemelték továbbá, hogy a szabályozás figyelembe veszi az orvosszakmailag indokolt egyedi eseteket, például a gyermekek kezelését vagy a súlyos hipoglikémiát, azaz az alacsony vércukorszintet is. Kitértek továbbá arra, hogy mivel a módosítással a korábbi egy év helyett csak fél évig érvényes a szakorvosi javaslat, így a betegek szorosabb szakorvosi kontroll alatt vannak, és ezáltal jobban biztosítható, hogy a kezelésük megfelelő legyen.
A betegek 20%-ának nem jár a támogatás
Az államtitkárság a szakma előzetes jelzése alapján azt írta, hogy a szabályozás bevezetése előtt az analóg inzulinra beállított betegek csaknem fele nem érte el a szakmailag megkívánt célértéket. Most viszont az első féléves adatok azt mutatják, hogy az érintett betegek 20%-ánál nem sikerült a célértéket elérni, a többi betegnél a kezelési eredmények javultak, így ők továbbra is kapják a drágább analóg inzulint.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egy év után újra járhat az analóg inzulin
Ez alapján előrelépésnek tekintik, hogy "a betegek jelentős részénél az együttműködésüknek köszönhetően kontrolláltabbá vált a cukorbetegség". Remélik továbbá, hogy a jelenleg humán inzulinos kezelésben részesülők esetében is hasonló előrelépés lesz. Egyéves kezelési ciklust követően ugyanis a finanszírozó ismét biztosítja kiemelt támogatással az analóg inzulinos kezelést - tették hozzá.
Cukor helyett
A cukrot pótolni ma már egyre könnyebb, hiszen napjainkban számos természetes megoldás kínálkozik.
Barkai László véleménye
Barkai László, a Magyar Diabetes Társaság elnöke kedden az MTI-nek kifejtette: a kezelés eredményességét nagyban befolyásolja, hogy a beteg mennyire működik együtt, mennyire fogadja meg az orvos utasításait. Véleménye szerint így az, hogy végül az analóg inzulint használó betegek mindössze 20%-ának kellett váltania, annak köszönhető, hogy a szabályozás szigorítása miatt jobban odafigyeltek a kezelésükre, betartották az utasításokat, többet jártak felülvizsgálatra.
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- vizelet
Erről árulkodik a vizelet szaga: 3 betegség a változás mögött
- cukorbetegség
- tünet
Szomjúság, viszketés, lábgörcs: 3 tünet, ami cukorbetegségre utal
- megelőzés
- cukorbetegség