Miért csak 50%-os tb-támogatás jár a cukorbetegeknek?
Dr. Filiczky Istvánt kérdeztük a jogszabály-módosításról.
Egy jogszabály-módosítás miatt anyagi következményekkel kell számolniuk azoknak a cukorbetegeknek, akiknél a vizsgálatok során igazolják, hogy nem tartják be megfelelően az orvosi instrukciókat. A háromhavonta esedékes vércukorszint-ellenőrzések alkalmával, egy teszt segítségével állapítják meg, hogy a beteg betartotta-e a diétát, illetve az előírásnak megfelelően használta-e az inzulint az előző hetekben.
Akinél a vércukorszint meghaladja a 8-as értéket, attól megvonják a modernebb analóg inzulinra vonatkozó kiemelt tb-támogatást. A jogszabály-módosításról dr. Filiczky Istvánt, a Dr. Rose Magánkórház belgyógyászát, gasztroenterológusát, táplálkozási tanácsadóját kérdeztük.
Magad miatt vedd komolyan
Dr. Filiczky István elmondta, hogy a cukorbetegség kezelésének alapja minden esetben a diéta. Ezt akkor is be kell tartani, ha nem csupán diétával, hanem tablettákkal vagy inzulinnal kezelnek. A gondozás bizonyos időközönként a szövődmények vizsgálatával jár, és fel kell készülni a hipoglikémiás - alacsony vércukorszint - vagy hiperglikémiás - magas vércukorszint - állapotok elhárítására. Fontos tehát a fegyelmezett étkezés és gyógyszerszedés.
Ha nem tartod be az utasításokat, rövid távon akár a hipoglikémiás, akár a hiperglikémiás kóma is felléphet. A továbbiakban a késői szövődmények, mint a láb amputálása, vakság, veseleállás miatti dialízis, idegsorvadás okozta néma szívinfarktus fordulhat elő.
Fontos a megfelelő értékek szinten tartása
Szakmailag akkor tartják jónak egy inzulinos cukorbeteg kezelését, ha az úgynevezett HbA1C érték 6% körüli. Mit is jelent ez az érték pontosan? A vörösvértestekben található oxigénszállító fehérjére, az úgynevezett hemoglobinra a vér cukortartalmától függően cukor tapad fel: ennek a cukros fehérjének a többihez viszonyított arányát vizsgálják meg. Amennyiben a vércukorérték tartósan magas, akkor nagyobb százalékban lesz cukros hemoglobin a vérben.
A vörösvértestek élettartama általában 120 nap, azaz négy hónap. Ám nem egyszerre pusztul el az összes vörösvértest, illetve születik új, így lehetséges az, hogy a cukros hemoglobin a vércukortartalmat visszamenőlegesen két-három hónapra képes megmutatni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Lejjebb szállított értékek
Az elmúlt évtizedben akkor volt elfogadható egy cukorbeteg páciens kezelése, ha inzulinos kezeltként ez az érték 7% volt, míg gyógyszeresen kezelt diabéteszes beteg esetében 8% körül vagy az alatt kellett lennie. A 21. században azonban a kezelések finomításával, illetve számos tanulmány eredményével összhangban ezeket az értékeket leszállították 6 és 7% alá. Azért fontos a normál értékekhez közelíteni a diabéteszes betegek vércukorértékeit - normoglikémia -, mert így kicsi az esélye, hogy a cukorbetegség késői szövődményei megjelenjenek.
Más országokban hogy működik?
A világban a szakmai irányelvek pontosan megmutatják, hogy milyen értéket kell ahhoz elérni, hogy a diabéteszes beteg számára az életminőség és életkilátások a nem cukorbetegekéhez közelítsenek.
Az Amerikai Egyesült Államokban és néhány európai országban is hasonló eszközökkel, az egészségbiztosítások összegének növelésével szorítják rá a pácienseket, hogy egészségesebben éljenek, ne legyen túlsúlyuk, ne dohányozzanak. A 8%-os érték megkövetelése kifejezetten megengedő, hiszen szakmailag ez nem jelent normoglikémiás értékeket. Viszont mindenkit rákényszerít arra, hogy az érték túllépése esetén a kezelésnek egy emeltebb szintjét válassza mind a háziorvos, mind pedig a beteg, függetlenül attól, hogy kinek a hibájából adódik ez az érték.
Ha a kezelőorvos szakmailag mindent elkövetett, hogy normoglikémiás legyen a páciens, de ezt mégsem tudja elérni, akkor joggal merül fel, hogy a páciens fegyelmezetlensége lehet az oka a magasabb értéknek. Ekkor kell újra beavatkozni, és tapasztaltabb kezelőnek feltárni a hiba okát.
Teszteld az egészséged!
Ha kíváncsi vagy, vajon jó irányba tartasz-e, életmódod elég egészséges-e, kattints az alábbi dobozra, és tölts ki néhány egészségtesztet!
Nem mindegy, melyik inzulint használhatják
Mint dr. Filiczky István elmondta, a különbség a hatásokban, hatásmechanizmusban van. A korszerűbb inzulinokat például az étkezés előtt közvetlenül adják be, ha nem eszik az illető, akkor nem, ha kétszer eszik, akkor kétszer is beadja magának, mindenesetre az inzulinterápia igazodik az életéhez. A kevésbé korszerű inzulinok esetében viszont fix időpontban szúrja be, és ehhez társítja fegyelmezetten az étkezéseit, nehogy leessen vagy felszaladjon a vércukorszintje.
Cukor helyett
Ha kíváncsi vagy, milyen édesítőszereket vethetsz be a cukor helyet, kattints az alábbi videóra!
A szegényebbeknek lesz még nehezebb?
A Dr. Rose Magánkórház szakemberének elmondása szerint az érintettek száma változó, mondhatni szociológiai változékonyságú. Az iskolázott, anyagi jólétben élők között jóval kisebb arányban vannak kóros paraméterű páciensek, mint elhanyagolt körülmények közt élő társaik között.
A szakorvos számára sem könnyű kérdés, hogy hogyan oldják meg az alacsonyabb jövedelműek az egészséges táplálkozást a költségek növelése nélkül. Véleménye szerint az úgynevezett mediterrán diéta a legegészségesebb, ha költségek szempontjából nem is a legolcsóbb. A diabétesz diétás kezelésének mégis a legfontosabb eleme a kalóriabevitel és a szénhidrátbevitel kiszámítása, kordában tartása. Ehhez nem kell mediterrán ételeket enni, csak megtanulni kalóriát és szénhidrátot számolni. A vércukor csökkentésének egyik módja a mozgás, sport elkezdése, fokozása.
Egyetértesz a változtatással?
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- test és lélek
Fáradtság, szédülés, ingerlékenység
- cukorbetegség
- hasfájás
2 súlyos betegség a hasfájás mögött, amire véletlenül se gondolsz
- cukorbetegség
- gyulladás