Ez a cukorbetegség legveszélyesebb szövődménye, mégis keveset beszélünk róla - Amputáláshoz is vezethet
Cukorbetegeknél könnyen kialakulhat fekély. Ha már megtörtént a baj, orvosi méz alkalmazásával felgyorsítható a sebgyógyulás.
A cukorbetegeknél, főként a 2-es típusú cukorbetegeknél az egyik legveszélyesebb szövődmény a diabéteszes láb kialakulása lehet, amelynek súlyos következményeként merül fel a fekélyek megjelenése és végső soron az amputáció.
Dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze, a mézes fekélykezelés specialistája éppen ezért a sebkezelés kiemelt jelentőségére és a mézes fekélykezelés előnyeire hívta fel a figyelmet.
A diabéteszes neuropátia fő tünetei
A cukorbetegség egyik korai szövődményének számít a diabéteszes neuropátia, ami azért alakul ki, mert a komplex anyagcserezavar károsítja a testet behálózó perifériás idegeket. Vezető tünetei a fájdalom és az érzéketlenség. További tünetek lehetnek:
- Viszketés, bizsergés, szúrásszerű érzés az érintett ideg lefutása mentén. Előfordul, hogy csak átmeneti, de állandósulhat, mozgásra fokozódhat.
- Gyengeség, érzéskiesés. Az érintett terület mentén elhelyezkedő izmok gyengülésük miatt még mozgásképtelennek is tűnhetnek.
- Érintésre és hidegre jelentkező túlérzékenység, ami miatt még a finom nyomás is zavaró, sőt fájdalmas lehet.
Nem meglepő tehát, hogy a diabéteszes neuropátia miatt csökken a fájdalomérzés, emiatt pedig a sérüléseket, fertőzéseket is később vehetik észre a cukorbetegek. Ennek egyik fájdalmas következménye lehet később a fekélyek keletkezése, amely megfelelő kezelés nélkül az amputáció egyik fő oka. A magyar adatok szerint a cukorbetegséggel élők körében tizenötször gyakrabban végeznek amputációt, mint a nem cukorbetegeknél! A cél mindenképpen ennek a súlyos kimenetelnek a megelőzése.
Miután a diabéteszes láb komplex szövődmények miatt alakul ki, komplex orvosi segítség is szükséges: részt vesz benne a diabetológus, a sebész, az ortopéd orvos, a gyógytornász, a dietetikus.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
A kezelés elsődleges célja a lehető legtöbb szövődmény elkerülése, de minden csak a rendszeres diabetológiai ellenőrzésre, a rendelt kezelés gondos betartására, a dietetikus által javasolt étrend, valamint a mozgásterápia követésére épülhet. A diabéteszes láb és a fekély kialakulásának megelőzése is komoly tudatosságot igényel, ezért a cukorbetegeknek elengedhetetlen:
- a rendszeres vércukorkontroll,
- a cipőre, a testmozgásra helyezett hangsúly,
- az otthoni lábvizsgálat, lábápolás,
- és már a kisebb sebek, sérülések esetén is orvosi segítség kérése.
Különösen fontos a cukorbetegek számára a lábak rendszeres, legalább évenkénti szakorvosi ellenőrzése, amikor megvizsgálják a bőr állapotát, az idegek működését.
A mézes fekélykezelés a már kialakult állapoton is javíthat
Lehetőség szerint a cukorbetegeknél meg kell előzni a fekélyek kialakulását, de ha már megtörtént, akkor sincs veszve minden, bár nagyon gondos kezelésre van szükség.
Az orvosi méz alkalmazásával szerencsére jelentős mértékben csökkenthető a sebfelszín pH-ja, ezáltal felgyorsul a sebgyógyulás - ismerteti dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze, a mézes fekélykezelés specialistája. – Mézes fekélykezeléssel elkerülhető az elhúzódó gyulladásos folyamatokkal együtt járó vizenyő és váladékképződés, valamint az optimális, nedves gyógyulási környezet megteremtésével elősegíthető a hegesedés és a hámosodás.
5 tényező, ami növeli a fekély kockázatát - Olvass tovább!
A cukorbetegeknek nagy figyelmet kell fordítaniuk a lábaik megfelelő ápolására, mert egy kis sérülésből is komoly problémák származhatnak.
Miért nem szabad cukorbetegként mezítláb járni? 5 tényező, ami növeli a fekély kockázatát
A cukorbetegeknek mindenképpen különös gondot kell fordítaniuk lábuk állapotára, mert óriási veszélyt rejthet az, ami apróságnak tűnik.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)