Teljesen természetes, hogy az ember egy betegségből mielőbb gyógyulni szeretne. Mivel pedig az orvostudomány sem mindig tud gyors és biztos megoldást kínálni a problémákra, a történelem folyamán számtalanszor utat nyertek a sarlatánok.
A kuruzslók pácienseik érzelmeire hatva hitették el, hogy ők a legmodernebb módszereket alkalmazó gyógyítók, sokan ezért csakugyan vakbuzgón hittek nekik. A csalók gyakran csak a pénztárcájukat kívánták teletömni, ezért viszont súlyos árat is fizethettek a betegek.
Veszélyes gyógymódok
Akadt olyan önjelölt vagy diplomával rendelkező orvos, aki maga is szentül hitt a gyógymódban, és ennek még a megnyomorítással végződő kezelések sem vetettek véget. Hátborzongató, hogy miket megtettek a betegekkel hajdanán.

A Walter Freeman által feltalált lobotómia során a szemhéjon keresztül az agyba vezettek egy jégvágószerű eszközt, mellyel elvágták az agyat a prefrontális kéregnél. Mentális betegségeknél használták, a kegyetlen módszerrel nyomorították meg John F. Kennedy lányát, Rosemary-t is.

John Harvey Kellogg orvosként főleg a bélflórát tanulmányozta. Bizarr módszere volt a tisztító, joghurtos beöntés, de az önkielégítés ellen körülmetélést vagy karbolsavas klitoriszkezelést is alkalmazott.

John R. Brinkley orvosi cím nélkül több száz műtétet végzett férfiakon, melyek során kecskeherét ültetett be herezacskójukba. Ezzel a szexuális teljesítményük javulását ígérte.

Paul Chamberlen a szülői aggodalmat használta ki: a babáknak fogzást könnyítő és a kismamának fájdalmakat csillapító nyakláncot adott. Bizonyított hatása nem volt, bár sok pici megfulladt a lánc miatt. Igen, ma is népszerű a borostyán-nyaklánc...

Clark Stanley állítólag egy indiai orvos receptjéből készítette el mindent gyógyító kígyóolaját. Később kiderült, hogy a szernek semmi köze a kígyókhoz: kőolajat, marhazsírt, paprikát és terpentint tartalmazott.

A radioaktivitást több sarlatán csodaszerként állította be: William J. A. Bailey rádiummal kezelt vize a kicsattanó egészség helyett sugárfertőzéses tüneteket és fájdalmas halált okozott.

Albert Abrams azt állította, a diagnózishoz elég egy vércsepp vagy akár a kézírás is. Eszközével asszisztense segítségével az alhasi rezgésekről állapította meg a betegséget. Egy kakasvérmintával buktatták le csalását.

Jack Kevorkiant az eutanázia élharcosaként Dr. Halál névvel is illették, hiszen rendszeresen segített betegeinek az öngyilkosságban, ehhez pedig több konkrét szerkezetet alkotott. A megítélése máig vegyes.

A modern kiropraktika atyjának tartott D. D. Palmer minden betegséget a gerinc eltéréseire vezetett vissza. Kezelései alatt durva fogásokat, verést is alkalmazott, ennek ellenére a vitatott módszer máig él, persze finomabb formában.