A gyógyító-karcsúsító Candida-diéta: elpusztítja a túlszaporodott gombákat
A speciális Candida-diéta helyreállítja a tested egészségét.
Mikor van szükséged a Candida-diétára?
A Candida-diétát elsősorban a Candida-betegség gyógyítására alkalmazzák, de sokan tekintenek rá hatékony fogyókúrás módszerként, hiszen többek között a kifejezetten hizlaló és egészségtelen táplálékok megvonásán alapszik.
Akkor sem árt magad megvizsgálni egy kicsit, ha csak fogyókúrázni szeretnél, ugyanis a Candida meglehetősen alattomos betegség: észrevétlenül alakul ki, de később igen komoly következményekhez vezethet. A betegség egyetlen előnye, hogy tünetei gyakran sokkal komolyabb betegségekre utalnak, így valóságos megkönnyebbülés, ha kiderül, csak Candidád van.
Mi okozza a Candida kialakulását?
A betegséget az egészséges bélflórában is jelen lévő, emésztést elősegítő Candida albicans nevezetű élesztőgombák okozzák, melyek valójában csak akkor válnak rosszfiúvá, ha például a túlzott édesség- és állati eredetű fehérjefogyasztás, valamint a mesterségek élelmiszerek és adalékanyagok hatására túlszaporodnak, és felborítják szervezeted természetes egyensúlyát.
A betegség kialakulásában lényeges kockázati tényező a legyengült immunrendszer, a stressz, az állandó feszültség, a hormonkészítmények szedése, a cukorbetegség, a vitaminban és ásványi anyagban szegény, viszont szénhidrátban gazdag táplálkozás, illetve végül, de nem utolsósorban az antibiotikumok szedése, ami nemcsak a Candida-gombák szaporodását segíti, de a bélflóra jótékony baktériumait is elpusztítja. A betegség szerencsére egy célzott diétával viszonylag könnyen gyógyítható.
A kialakult Candida gomba okozta fertőzés sokkal gyakrabban félrediagnosztizált betegség, mint más hüvelyi fertőzések. Biztos eredményt az otthon elvégezhető gyorsteszt vagy orvos által rendelt laborvizsgálat adhat. A gyorstesztet patikákban, vagy például online a FeminaShopban vásárolhatod meg, a laborvizsgálatot pedig előzetes bejelentkezés után belgyógyászodtól kérheted.
Az otthoni Intim Candida Gyorstesztet itt rendelheted meg »
A Candida tünetei
Ha a következő tüneteket észleled magadon, szükséged lehet a diétára.
- Gyakran érzed rosszul magad, mintha valami nem lenne rendben az emésztéseddel.
- Fáradékony és levert vagy.
- Szívpanaszaid vannak.
- Erőteljesen hullik a hajad.
- Bőrkiütések jelennek meg rajtad.
- Szorulásod vagy krónikus hasmenésed van.
- Gyakran fázol fel, nagyon sokszor van hólyaghurutod.
- Kedélyállapotod gyakran hullámzik, libidód lecsökkent.
- Koncentrációs képességed már nem a régi.
Fontos! Mielőtt belekezdenél a diétába, mindenképp konzultálj kezelőorvosoddal, aki szükség esetén elvégezteti a Candida-tesztet!
A Candida-diéta
A Candida-diéta lényege, hogy az elszaporodott gombáktól megvonod kedvenc táplálékaikat, vagyis a szénhidrátokat. Ha nem jutnak hozzá, nem szaporodnak tovább, nagy részük előbb-utóbb elpusztul, így számukat visszaszoríthatod a normális szintre.
Ehhez azonban időre van szükség: mivel a nők sokkal érzékenyebbek rájuk, és fogékonyabbak a betegség kialakulására, a szükséges diéta ideje esetükben három-hat hónap is lehet, míg a férfiak megússzák egy-két hónappal.
De ne ijedj meg, a diéta az első két-három hét után egyáltalán nem szigorú, csupán néhány élelmiszert kell megvonnod magadtól. Azonban már az első néhány hét is - nem is beszélve arról, ha valóban több hónapig tartod a diétát - tökéletesen alkalmas arra, hogy rendbe tedd emésztésed, helyrehozd anyagcseréd, és jó néhány - a több hónap alatt akár több tíz - kilótól is megszabadulj.
Amit az első két-három hét után már szabad: könnyű, nem gombás érleléssel készült sajtfélék, tej, bab, borsó, kukorica, barack, szőlő, cseresznye, narancs, citrom, grépfrút, alma, körte, avokádó.
Amit mindvégig szabad: gombaölő fűszerek - sáfrány, kurkuma, koriander, köménymag, bazsalikom, curry -, Graham-kenyér, rozskenyér, korpás kenyér, sovány húsok, hal, natúr rizs, hajdina, árpa, köles, lencse, lenmag, mustármag, zab, zabtermékek, tojás, élőflórás natúr joghurt, juhtúró, zöldségek minden mennyiségben, dió, tökmag, hidegen sajtolt olajok, szezámmag, kávé, ásványvíz, teák.
Mintaétrend
Tízóraira és uzsonnára egyél zöldséget, zöldségsalátát, illetve egy fél csésze tökmagot, szezámmagot vagy diót. Mivel a diéta célja elsősorban a gyógyulás, nincsenek előírások az ételadagokra vonatkozóan, arra azonban ügyelj, hogy sose edd túl magad. Ha úgy érzed, kezdesz jóllakni, várj 10-15 percet, és csak akkor folytasd az evést, ha valóban éhes vagy. Az egészséges táplálékoknak köszönhetően így mindenképp megindul a fogyás, amennyiben túlsúlytól is szenvedsz.
1. nap
Reggeli: főtt tojás Graham-kenyérrel, csirkemellsonkával, tea.
Ebéd: grillezett csirkemell, barnarizs, paprikás-paradicsomos saláta.
Vacsora: csirkés zöldségsaláta jégsalátából, uborkából és paradicsomból.
2. nap
Reggeli: egy pohár élőflórás natúr joghurt lenmaggal, egy pohár tea.
Ebéd: tonhal citrommal, barnarizs, fejes saláta.
Vacsora: zöldségleves.
3. nap
Reggeli: pirítós rozskenyérből, paradicsommal, sajttal, sonkával, egy pohár tea.
Ebéd: túrós és fahéjas palacsinta - teljes kiőrlésű lisztből.
Vacsora: grillezett pulykaszelet spenótsalátával.
4. nap
Reggeli: zabkása fahéjjal, egy pohár tea.
Ebéd: grillezett csirkemell, héjában főtt krumpli, párolt brokkoli.
Vacsora: zöldségleves.
5. nap
Reggeli: egy pohár élőflórás natúr joghurt tökmaggal és mustármaggal, egy pohár tea.
Ebéd: lazac fokhagymával, barnarizs, paradicsomsaláta.
Vacsora: héjában főtt burgonya céklával.
6. nap
Reggeli: tükörtojás zöldsalátával, egy pohár tea.
Ebéd: durva kiőrlésű lisztből készült főtt tészta padlizsánnal, hagymával, sárgarépával, zöldpaprikával és paradicsommal.
Vacsora: egy pohár élőflórás natúr joghurt tökmaggal és mustármaggal.
7. nap
Reggeli: gabonapehelyből készült natúr müzli, egy pohár élőflórás natúr joghurt.
Ebéd: grillezett csirke fokhagymával, héjában főtt krumpli, fejes saláta.
Vacsora: saláta sárgarépából, borsóból, zellerből és spenótból.