Kínos szagok
A folyamatos rossz lehelet szorongást, visszahúzódó személyiséget és magányt is okozhat. Mert senki sem szereti a rossz szagokat.
Elfordulnak, mikor közel hajolsz valakihez? Gyakran kínálnak meg rágóval vagy cukorkával? Minimum fél méteres távolságban állnak meg tőled az emberek? Ezek bizony mind-mind rossz leheletre utaló jelek. A rossz leheletet azonban nagyon sok minden kiválthatja, kezdve a hiányos szájhigiéniától egészen a gyomorbántalmakig.
Mi jellemző a rossz leheletre?
Általában az az ember, akinek szájszaga van, nem is tud róla. Vagy maximum a környezetéből jövő visszajelzésekből jön rá.
Ennek oka, hogy orrunk egy idő után nem érzékeli azokat a szagokat, melyeknek folyamatosan ki van téve, a másik pedig az, hogy nehezen tudod csak ellenőrizni. Az egyszerre történő ki- és belélegzés nem megoldható ugyanis. Van, akinek csak bizonyos ételek után, vagy csak reggel fogmosás előtt van szájszaga. De vannak olyan emberek is, akiknek mindig, akármit csinálnak is, rossz a leheletük.
Milyen fajtái vannak?
Először is megkülönböztetünk valódi és "ál" leheletet. Az "ál" rossz lehelet csak a képzeletben létezik, és általában az ember rossz lehelettől való félelmét tükrözi. A legtöbb ilyen esetben elegendő, ha egy fogorvos biztosít arról, hogy a probléma a valóságban nem létezik, de nem ritka az sem, hogy pszichológusi segítségre van szükség a rögeszmés félelem leküzdéséhez.
A valódi szájszagot szintén két csoportba lehet sorolni. Az egyik a fiziológiás rossz lehelet, amikor a kellemetlen szagot különböző ételek vagy italok, esetleg cigaretta okozza. Ennek megoldására tökéletesen megfelel a fokozott fogmosás és rágózás. Valamint az is elég, ha arra odafigyelsz, hogy fontosabb találkozók vagy társadalmi események előtt elkerülöd ezeket az ételeket és italokat.
A másik fajtája a valódi szájszagnak a patológiás rossz lehelet. Ez viszont akut és krónikus.
Mi okozza a rossz leheletet?
- Rossz szájhigiénia
- Diéta
- Böjt
- Stressz
- Gyakori kávéfogyasztás
- Alkoholizálás
- Különféle ételek
- Időskori betegségek
- Dohányzás
A légutak és a bőr kellemetlen szagáért a test protein- és fehérjekötésének bomlása a felelős. A fehérje és az aminosavak ugyanis intenzív szagképzők, kellemetlen, akár átható szagú kénvegyületek keletkezéséhez vezetnek. Ha megváltozik a szervezet anyagcseréje, mert például a test nem kap elegendő szénhidrátot - akár egy diéta alkalmával - a „szag-termelés” is felborulhat. A szervezet ilyenkor a szénhidrátok pótlására rossz, acetonszagot okozó ketontesteket termel. Kellemetlen szag felléphet akkor is, ha a test egyes táplálékokat nehezen bont le, és lassan tud csak feldolgozni.
A patológiás leheletnél fontos, hogy a rossz lehelet milyen típusú, hiszen pontosan meghatározva annak szagát, akár a kiváltó betegség is kideríthető. Például:
- cukorbetegség: acetonszag
- vesebetegség: ammóniaszag
- májelégtelenség: friss hús, illetve állati bensőségekre emlékeztető szag
- mérgezéses betegségek: sajátos szag higany, arzén után, általában pontosan felismerhető a méreg.
Milyen betegségek okozhatják?
A felsoroltakon kívül még rengeteg egyéb betegség is okozhat kellemetlen vagy akár kifejezetten visszataszító leheletet.
- Fül-, orr-, gégegyulladás
- Garatban fekélyes daganatok
- Mandulagyulladás
- Idegentest
- Nyelőcső daganata
- Gombás megbetegedések
- Székrekedés
- Gyomorszáj zárófunkciójának betegségei
Mit tehetsz ellene?
Mindenekelőtt teszteld le, hogy neked van-e kellemetlen, krónikus szájszagod. Ebben a legnagyobb segítségedre a környezeted lehet, de léteznek már konkrét tesztek is. Ha szeretnél egy ilyet kitölteni, akkor kattints ide.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Fontos, hogy szégyenkezés helyett inkább felkeress egy orvost, hiszen ha a kiváltó okot kezelteted, akkor maga a szájszag is megszűnik. Fokozottan ügyelj szád, fogaid, nyelved, ínyed ápolására, és mindig tarts magadnál szájfrissítőt. Ügyelj a táplálkozásodra, a dohányzásra, az alkohol- és kávéfogyasztásra.
Mit tehet a környezet?
Ha van olyan ismerősöd, akinek zavaróan rossz a lehelete, akkor ahelyett, hogy három lépéssel hátrébb húzódnál, add finoman a tudtára, hiszen lehet, hogy ez csak egy tünet, mely komoly betegséget takar. És ne felejtsd el, hogy a rossz szájszag nagyon sok embernek okoz komoly pszichikai problémát, kirekesztettnek érzi magát, magányos, és nem mer ismerkedni. Ne nehezítsd tovább helyzetét, inkább segíts neki.
OLVASD EL EZT IS!
- fogápolás
- házi gyógymódok
4 természetes gyógymód vérző íny és érzékeny fogak ellen
- szájszag
- fogápolás