Nem véletlen, hogy az orvosok gyakran szoktak olyan közvetítőeszközöket ajánlani a pácienseknek, amik segítenek az érzéseik kifejezésében, mint a rajzolás vagy az írás.
A 25 éves Sofía Románt 16 éves korában diagnosztizálták bipoláris zavarral, közismertebb nevén mániás depresszióval. Mivel beszélni nem tudott a problémájáról, rajzolással fejezte ki a benne dúló érzelmi viharokat.
A bipoláris zavar rajzokon
Sofía érzéseit leginkább rajzokon keresztül tudta kifejezni. Sőt, a pszichoterápiának és az alkotásainak köszönhetően a gyógyulás útjára lépett. Ez a mentális betegség képes szinte láthatatlanul, szépen lassan felemészteni az embert.
A bipoláris zavar sokak számára ködös kifejezést takar. A pszichés probléma lényege, hogy valaki vagy lehangolt, azaz depressziós állapotban van, vagy pedig feldobott, azaz mániás állapotban, ezek a periódusok pedig mintegy érzelmi hullámvasútként követik egymást. Gyakran hosszú ideig csak az egyik dominál, de később újra visszatér a másik. Az emberek 1%-a szenved ettől a betegségtől, leggyakrabban 15-30 éves kor között jön elő, a pontos kiváltó oka még nem ismert. A betegség tüneteit a 25 éves rajzoló elgondolkodtató alkotásaiban fejezte ki.

A kép címe a Fantom. Ezzel a rajzzal megmutatja a betegséggel járó lehangoltság és az örömre való képesség elveszítésének érzését, mely egyfajta sötét ködként lepi el az embert.
Fotó: Sofía Román

A Mániákus című képével a felfokozott szakasz uralta állapotot jelenítette meg a rajzoló. Ilyenkor szó szerint gyakran túl sokká válhat a beteg minden téren, olyan szinten túlpörög, hogy folyamatos beszéde és öntelt viselkedése inkább taszító lehet a többi ember számára.
Fotó: Sofía Román

A Bezárva című kép jól mutatja, mennyire szenved önmagától is a bipoláris zavaros beteg. Depressziós szakaszában önmagát leértékeli, állandóan szorong, és negatív világlátás jellemzi.
Fotó: Sofía Román

Ugyanakkor a Szeretethiány című kép bemutatja, mennyire szükségük van ezeknek az embereknek a támogatásra, a megértésre és elfogadásra. Mivel önmagukat nem szeretik, mások szeretetére tudnak csak támaszkodni.
Fotó: Sofía Román

A Roham című kép a bipoláris zavarosok kitöréseit mutatja be. Súlyos állapotokban előfordulhatnak pszichotikus, idegösszeomlás-szerű tünetek is.
Fotó: Sofía Román

A Tévképzetek című kép is a pszichotikus tüneteket fejezi ki. Előfordulhat, hogy a beteg hangokat hall, illetve hallucinációi vannak.
Fotó: Sofía Román

A Depresszió című kép a lehangolt állapot legmélyebb bugyraiba enged betekintést. A betegséggel járó állandó szorongás és alvászavar nemcsak a pszichére, de a testi egészségre is hatással van.
Fotó: Sofía Román

A Stigmatizált című kép kifejezi a betegek harcát nemcsak önmagukkal, de az őket körbevevő világgal is. Gyakran félreértelmezi a környezetük a viselkedésüket, amivel egy idő után teljesen bezárkózhatnak nemcsak a családjuk, de az egész külvilág előtt is.
Fotó: Sofía Román

Az Identitászavar című kép is a belső vívódás és üresség érzetét mutatja be. A betegeket sokszor nincs, ami motiválja, és a belső tehetetlenségérzés a személyiségükre is hatással van. Gyakorlatilag nincsen tiszta énképük.
Fotó: Sofía Román

A kép címe: Demoralizáció. Tökéletesen megmutatja a betegség egyik legjellemzőbb tünetét, a lehangoltságot és az érdeklődés elveszítését is. Külső szemlélőként az tűnhet fel, hogy a személy folyamatosan halogatja teendőit, ami gyakran a személyi higiénia és az étkezések rovására megy.
Fotó: Sofía Román

A Lejtő című erőteljes rajz a betegséget béklyóként ábrázolja. A mentális zavarral küszködők sokszor szenvednek öngyilkossági gondolatoktól is.
Fotó: Sofía Román

Az Emlékek című kép a betegség félreérthető tünetét mutatja be. Idősebb személyeknél összekeverhetik demenciával, mivel a betegnek a koncentrációs képessége és a figyelme is csökkent, ezek mintegy emlékezetkiesésként mutatkozhatnak a környezet számára.
Fotó: Sofía Román
(Képek forrása: Sofía Román Instagram, Facebook.)