Ki volt Alzheimer és Down? 10 ember, akiről betegséget neveztek el

Mindenki csak a betegséget ismeri, amit róluk neveztek el, pedig ezeknek az embereknek sokat köszönhet az orvoslás.

Betegségek felfedezői

Ki ne ismerné az Alzheimer, a Down, a Crohn vagy éppen a Tourette neveket? Léteznek olyan betegségek és rendellenességek, melyek nevei ugyan széles körben ismertek, a mögöttük álló felfedezőről viszont csak ritkán esik szó.

A következő orvosok, kutatók rendkívüli ismereteket alapoztak meg munkásságukkal, az utókor pedig tiszteletükre az általuk felfedezett kórképet róluk nevezte el.

Betegségek felfedezői

Bár egyes betegségekre gyógyír még nem született, a jelenkori kutatás talán sehol nem tartana az egykori tudásanyag nélkül. Alois Alzheimer, Burrill Bernard Crohn és a többiek sokszor korukat megelőzve tették le az alapokat a jövő vizsgálataihoz. Érdemes egy pillantást vetni történetükre.

Alois Alzheimer német ideggyógyász 42 éves korában, 1906-ban Auguste Deter nevű páciensét diagnosztizálta a felejtés betegségével. A szakma akkoriban nem vette komolyan, hogy álláspontja szerint nem az idősödés velejárója, hanem az agykéreg változásai okozzák a betegséget.
John Langdon Down angol orvos 1866-ban, 34 éves korában írta le először a kromoszómaeltérésen alapuló tünetegyüttest, de a külső megjelenés miatt ekkor még helytelenül a mongoloid rassz etnikai jellemzőire vezette vissza. Később otthont is létrehozott a betegek számára.
Burrill Bernard Crohn gasztroenterológus 48 éves volt, amikor 1932-ben leírta kollégáival együtt a vékonybélgyulladás kórképét, ami a Crohn-betegség leggyakoribb formája. Hosszú szakmai útjával egyébként más emésztőrendszeri betegségek megismeréséhez is hozzájárult.
Kaposi Mór magyar bőrgyógyász 34 évesen, 1872-ben a bécsi egyetemen leírta az akkor ismeretlen eredetű, multiplex pigmentált szarkómának, később Kaposi-szarkómának nevezett kórképet, ami egy herpeszvírus-fertőzés által okozott érdaganat. Nem sokkal később ő vehette át a bécsi bőrgyógyászati klinika vezetését.
Georges Gilles de la Tourette, francia neurológus írta le először a Tourette-szindrómát 1885-ben, 28 éves korában, miután kilenc páciensen diagnosztizálta az idegrendszeri betegség tüneteit, köztük az akaratlan mozgást vagy hangadást.
Harvey Williams Cushing amerikai idegsebész 1912-ben, 43 évesen jegyezte le először az agyalapi mirigy túlműködésével is járó endokrin betegséget, amit ő polyglanduláris szindrómának nevezett - később róla a Cushing-szindróma nevet kapta.
Hasimoto Hakaru japán patológus és sebész írta le először a pajzsmirigy autoimmun eredetű gyulladását 1912-ben, 31 éves korában egy berlini szaklapban. Ezt követően hassebészként dolgozott, időnként publikált. A felfedezett betegség a Hashimoto-thyreoiditis nevet kapta.
Thomas Addison angol orvos és kutató sok egyéb mellett felfedezte a mellékvese csökkent működése okozta endokrin rendellenességet, mégpedig 1855-ben, 62 évesen. A hypocortisolismusnak is nevezett hormonzavar később az Addison-kór nevet kapta.
James Parkinson angol orvos 1817-ben, 62 évesen írta meg tanulmányát az általa reszkető bénulásnak nevezett kórról. A pacifista politikai nézeteiről is ismert orvosról később nevezték el a degeneratív idegrendszeri betegséget Parkinson-kórnak, bár még portré sem ismert róla.
Charles Usher angol szemészorvos 1914-ben, 49 éves korában írt le Albrecht von Graefe és Richard Liebreich munkája nyomán egy látás- és halláscsökkenést okozó betegséget, amiről bebizonyította azt is, hogy örökölhető. A siketvak esetek felének hátterében ez áll.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük