Az idegösszeomlás vészjelző tünetei: így vedd észre időben!

Az idegösszeomlás nemcsak pszichés, hanem komoly fizikai tüneteket is okozhat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A belső egyensúly megőrzése nem egyszerű feladat. Egyre gyakrabban hallhatod, hogy valakinek idegösszeomlása lett, hiszen jelenleg a társadalmi, gazdasági helyzet komoly kihívás elé állítja az embereket.

Ha időben felismered a jeleket, könnyebben segíthetsz a környezetedben élőkön, mielőtt nagyobbá válna a baj. Dr. Somogyi Andrea pszichiátert kérdeztük az idegösszeomlás tüneteiről, okáról.

A tűrőképesség határai

A doktornő mindenekelőtt leszögezni, hogy az idegösszeomlás egy olyan köznyelvben elterjedt kifejezés, aminek nincs orvosi megfelelője. Azaz nem egy kifejezett betegséget jelöl, a laikusok többféle lelkiállapotra használják. Általánosságban elmondható, hogy egy olyan feszültséggel teli állapotot írnak le így, ami testi és pszichés tünetekkel járhat. Ezen belül is elkülöníthető kétféle típus.

Az egyik egy hirtelen, váratlan eseményre való reakció, a másik tartósan fennálló, folyamatos feszültségre adott válasz. Az utóbbi esetben, ha nem történik változás, az idő előrehaladásával a tünetek egyre súlyosbodhatnak, és az életminőségben is komoly romlás következhet be.

Az összeomlás előjelei

  • Gyomorgörcs, hányinger.
  • Hasmenés.
  • Fejfájás.
  • Rossz közérzet.
  • Alvászavar.
  • Szívdobogás.
  • Rettegés.
  • Hirtelen leizzadás.

A szervezet vészreakciója

Amikor egy váratlan esemény okozza a szokatlan viselkedést, nincsenek megelőző jelek. Az erős sokkhatás, amivel például a munkahely hirtelen elvesztése jár, bárkit könnyen kibillenthet az egyensúlyából. Ilyenkor testi tünetként szívdobogás, izzadás, fejfájás, hasmenés, hányás, ájulás léphet fel. Pszichés tünetként pedig sírás, heves indulati és érzelmi kitörések, félelem, rettegés jelentkezhet. Amikor hosszan jelen van valaki életében a feszültség, az ugyanezekkel a jelekkel járhat, csak ilyenkor kevésbé látványosan, elszórtan jelentkeznek.

Állandóan fáradt vagy? Most kiderül, miért!

Nézegess képeket!

Elolvasom

A tüneteket azért produkálja a szervezet, mert vészhelyzetként éli meg az adott szituációt - felkészül arra, hogy a lehető leggyorsabban tudjon reagálni, ha bekövetkezik a baj. A megemelkedett pulzusszám, a szív gyorsabb pumpálása, a test megfeszülése - mind erre vezethető vissza. Természetesen a kezdeti apró jelek alig észrevehetők. Dr. Somogyi Andrea tapasztalatai alapján ezek leggyakrabban az alvással kapcsolatos problémák. Ez lehet éjszakai megébredés, kisebb alvásigény, gyakori élénk álmok, vagy esetleg olyan jel, amit csak a partner vesz észre alvás közben: forgolódás, esetleg csapkodás.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Megelőzés és kezelés

Annak, hogy valaki egyre nehezebben viseli a rá nehezedő nyomást, illetve felborult a belső egyensúlya, a kezdeti jelei nem látványosak. Csak a családtagok, esetleg a közeli barátok figyelhetnek fel a szokatlan apróságokra. Dr. Somogyi Andrea elmondta: gyakori, hogy a problémával küzdők a külvilág jelzéseit nem veszik komolyan, vagy azokat támadáséként élik meg, és elutasítóan viselkednek. A leghasznosabb lépés az önvizsgálat. Amikor feltűnnek az általánostól eltérő reakciók, érzések, fontos megállni egy pillanatra. Át kell gondolni, hogy mi okozhatja a zavart, mi az, ami a nyugtalanságot előidézheti.

A legjobb tippek szorongás és depresszió ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Sajnos a segítségkérésre leginkább már csak akkor kerül sor, amikor a teljesítmény komolyan romlik. A beteg a munkahelyén nem tud teljesíteni, a házimunkát nem képes elvégezni, már nem érdekli a hobbija, indokolatlan türelmetlenség, ingerlékenység jelentkezik. Itt már könnyen észre lehet venni, hogy baj van, de egy kis törődéssel megelőzhető, hogy súlyossá váljon a pszichés probléma. A helyzet megoldásához meg kell keresni a kiváltó okokat, amelyek ehhez az állapothoz vezettek, majd azokat fel kell oldani.

Volt már rá példa, hogy a fenti tüneteket egyszerre produkáltad?

Ezt is szeretjük