Az aranyér tünetei és természetes kezelése

Székrekedés, vérzés és erős fájdalom. Ismerősek a tünetek, de szégyellsz orvoshoz fordulni? Otthoni módszerekkel is gyógyulhatsz!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Noha nagyon elterjedt probléma, sokan még mindig túlságosan szemérmesek ahhoz, hogy segítséget kérjenek az aranyér kezeléséhez. A gyógyszertárakban sokféle kenőcs, kúp, a gyógyászati szaküzletekben pedig speciális ülőpárna kapható, amely csillapítja a fájdalmat, a viszketést és az esetleges vérzést.

A vény nélkül beszerezhető, "kain"-ra végződő hatóanyaggal készült termékeket azonban az orvosok nem javasolják, mivel a bennük lévő érzéstelenítő hosszútávon fokozott irritációt okoz. Természetesen nem árthat az sem, ha saját házi patikádban is körülnézel, ugyanis rengeteg otthoni gyógymód is létezik a fájó problémára.

Mi az aranyér?

Az aranyér duzzadt vagy tágult visszér a végbélnyílásban, amely fájdalmat, viszketést és időnként vérzést is okoz. Ennek során a kismedencei vénákra ható nyomásfokozás miatt a vér pang a végbél ereiben, és ezek kitágulnak. A fájdalmas tüneteket kiválthatja a sok ülés, a terhesség és a szülés, valamint az öregség, de a gyakori székrekedés miatti erőlködés is. A leggyakrabban a végbélnyíláson belül alakul ki, ilyenkor vérzéssel jár, de fájdalommal nem feltétlenül, a külső aranyeres csomó azonban az időnkénti vérzés mellett rendkívül fájdalmas is. Előfordulhat az is, hogy az aranyér kizáródik: ilyenkor a fájdalom igen hevessé válik. Szerencsére azonban számos praktika létezik, amivel az aranyérrel járó kellemetlen tüneteket enyhítheted, úgyhogy nem muszáj rögtön a patikába rohannod, saját otthonodban is enyhet találhatsz.

Meleg gyógyír

Vegyél meleg vizes fürdőt, a kádban ülve pedig húzd fel lábadat úgy, hogy a végbélnyílás területe minél inkább átmelegedhessen. Ez hatékonyan csillapítja a fájdalmat - közben ráadásul serkenti a vérkeringést is, ami segít összehúzni a duzzadt ereket.

A meleg fürdő hatását még inkább fokozhatod, ha vizedhez egy kis keserűsót keversz: ezzel is elősegítheted az erek összehúzódását.
Ha van otthon bidéd, vásárolj ráhelyezhető, kifejezetten ülőfürdő alkalmazására kifejlesztett lavórt.

A legjobb tippek székrekedés ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ez sokkal egyszerűbb és gyorsabb, mint minden alkalommal teleengedni a kádat, ha kínzó fájdalmaidat enyhíteni szeretnéd. Külső aranyérre beáztatott, meleg teafiltert is helyezhetsz: a kellemes melegen kívül a teafűből kioldódó csersavak is jótékony hatással vannak az aranyérre. Amellett tehát, hogy a teakúra is enyhíti fájdalmaid, a duzzanatot is lejjebb viszi, valamint elősegíti a véralvadást, megállítva ezáltal a vérzést.

Jeges trón

Nemcsak a meleg lehet hatásos aranyér ellen, hanem a hideg is. Készíts jeges borogatást! Tölts tele egy erős nejlonzacskót jéggel, bugyoláld be egy vékony szövetbe, és ülj rá. Egy csomag fagyasztott borsót is használhatsz jég helyett, ez ráadásul jobban felveszi tested alakját is.

A hideg borogatás remekül enyhítheti fájdalmaidat, mivel hatására a duzzadt véredények összébb húzódnak. Jegeld a feneked 20 percig, majd a kezelést ismételd meg, ahányszor csak szeretnéd, de két borogatás között tarts legalább tíz perc szünetet. A tízperces pihenő alatt vehetsz egy meleg fürdőt is: a meleg és a hideg váltogatása szintén nagyszerűen beválhat.

Enyhítő kenőcsök

Alkalmazhatsz olcsó, természetes kencéket is: áztass egy vattalabdát varázsmogyoróba, és kend be vele az aranyeret, a rengeteg csersav összehúzza a véredényeket. Emellett a hétköznapi vazelin nyugtató hatását is remekül hasznosíthatod, melyet számos, vény nélkül kapható, aranyérre ajánlott készítmény is tartalmaz.

A folyékony E-vitamin és a búzacsíraolaj szintén közismert ellenszere ennek a problémának: vattával vigyél fel naponta néhány alkalommal az érintett területre. Kipróbálhatod azonban a visszérgyulladásra is használt fekete nadálytövet, a körömvirágot vagy az aloe verát tartalmazó kenőcsöket is, amelyek szintén elősegítik a gyógyulást. Bármilyen furcsán hangzik, hogy reszelt burgonyából készíts borogatást, ezt is megéri kipróbálnod, ugyanis érösszehúzó és nyugtató hatással rendelkezik.

Étrend

A vizsgálatok szerint a rostdús táplálkozás jelentősen csökkentheti az aranyeres tüneteket, így a fájdalmat és a vérzést is. Úgyhogy nemcsak krémekkel és borogatással kúrálhatod magad, hanem az is hasznos lehet, ha sok teljes kiőrlésű kenyeret és gabonapelyhet fogyasztasz. Emellett egyél minél több gyümölcsöt, zöldséget és barnarizst, de rostban gazdag csemegeként fogyaszthatod a dióféléket is. Mindemellett azonban a folyadékról se feledkezz meg. Igyál minél többet: ez nélkülözhetetlen ugyanis a széklet fellazításához, és az aranyér kialakulásáért gyakran felelős székrekedést is megelőzheted.

Praktikák a mellékhelyiségben

A megelőzés kulcsa mindenekelőtt, hogy kerüld az erőfeszítést. Ennek érdekében próbálj meg, amikor csak kell, elmenni vécére. Ha ugyanis gyakran visszatartod, előbb-utóbb székrekedéssel fogsz küszködni, ami pedig kedvez az aranyér kialakulásának.
Székelés után használj egyszerű fehér, vízzel benedvesített vécépapírt! Az illatosított, színes papír ugyan jól néz ki, de a hozzáadott vegyszer könnyen irritációt okozhat. A vécépapír után pedig parfümmentes, hidratálókrémmel átitatott törölközővel is tisztítsd meg hátsó feled.

Cikkünk a Reader's Digest 1001 otthoni gyógyír című könyv segítségével készült.

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük