Hétköznapi dolog az Alzheimer-kór első jele: évekkel a diagnózis előtt jelentkezik

Érdekes, egyben vészjósló összefüggésre jöttek rá a kutatók.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kognitív funkciók folyamatos beszűkülésével, az egyre súlyosabb demencia megjelenésével, valamint a fokozatos szellemi és fizikai leépüléssel járó Alzheimer-kór nem véletlenül számít az egyik legmegrázóbb diagnózist jelentő kórképnek, így megvan az oka annak is, hogy számtalan kutatás foglalkozik a kezelés, pontosabban a tünetek enyhítésének esetleges lehetőségeivel, a folyamat lelassításával vagy épp a korai felismeréssel.

Ahogy idén, július elején a Prevention.com magazin is beszámolt róla, egy új, a Washington Egyetem által elvégzett kutatásnak sikerült rámutatnia arra, mi lehet a betegség kialakulásának első jele, pontosabban mi az, ami már a klinikai diagnózis előtt is felhívhatja a figyelmet arra, hogy a betegség a jövőben, akár jó pár évvel később kialakulhat.

Ez lehet az egyik legkorábbi jel

A kutatás szerint az Alzheimer-kór kialakulását megelőző egyik első jelnek számít a térbeli tájékozódásban tapasztalt nehézség, illetve annak romlása, különös tekintettel az úgynevezett mentális térképre, amelyet valaki az őt körülvevő környezetéről a fejében rajzol le.

A vizsgálat során egy virtuális, térbeli labirintust hoztak létre számítógépen, melynek segítségével három különböző csoport esetében is vizsgálták a tájékozódási, navigációs képességeket. Az egyik csoportba egészséges emberek, a másodikba az Alzheimer-kór korai stádiumával diagnosztizált felnőttek, a harmadikba pedig olyanok tartoztak, akiknél különféle vizsgálatokkal már sejthetővé tették, hogy a betegség kialakulásának előszobájában vannak.

Az eredmények beigazolták, amit a kutatók vártak, vagyis a már beteg csoport tagjai lényegesen rosszabbul teljesítettek a teszt során, ugyanúgy rosszabb eredménnyel végeztek azonban azok is, akiknél még csak sejtették a betegség jövőbeli kialakulását, azonban annak még semmilyen más tünetét nem tapasztalták.

A fiatalabbaknál különösen érdemes felfigyelni rá

Mindennek a kutatók szerint a hippokampuszhoz van köze, amely az emlékezés mellett a térbeli tájékozódásért is felelős, úgy tűnik ugyanis, az Alzheimer-kór megjelenése előtt ezen területen változások történnek az agyban.

Megrendítő különbség az alzheimeres és az egészséges agy között

Nézegess képeket!

Elolvasom

Figyelmeztető jel lehet tehát a rossz tájékozódási képesség, különösen annak romlása, ha korábban egyáltalán nem volt jellemző hasonló probléma, ami tetten érhető már abban is, ha valaki könnyen eltéved ismeretlen helyen, nehéz visszatalálnia egy új helyről, és problémái vannak idegen környezetben még térkép segítségével is.

Persze nem kell megijedni, ha valaki hasonlót tapasztal, mindez ugyanis másra is utalhat, a kutatók szerint azonban a biztonság kedvéért mindenképpen érdemes orvost felkeresni, különösképp 50 éves kor alatt, amikor is még egyáltalán nem kell jellemzőnek lenniük a hasonló problémáknak.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük