Hogyan készíthetsz házilag kézfertőtlenítőt? Sokkal olcsóbb, mint a bolti, mégis hatásos

A megfelelő kézhigiénia is segíthet csökkenteni a fertőzések veszélyét.

kezfertotlenito-fertotlenito-szer
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az influenzaszezon mellett a koronavírus-fertőzés is világszerte sok aggodalmat okoz jelenleg az emberek számára. A szakértők gyakori kézmosást, kézfertőtlenítést ajánlanak, amivel némiképp mérsékelhető a továbbfertőzés veszélye.

Bár influenza ellen létezik védőoltás, a COVID-19 vírus megelőzésére az egyetlen lehetőség jelenleg az immunrendszer megerősítése, a gyakori, alapos kézmosás, a fertőzött személyekkel való érintkezés elkerülése, a nyers vagy ismeretlen eredetű hús- és tejtermékek fogyasztásának mellőzése a Külügyminisztérium összefoglalója szerint.

Kézfertőtlenítő szer házilag

A fertőzéstől tartva a boltok, drogériák polcairól egyre nagyobb mennyiségben fogynak a kézfertőtlenítő szerek is. A készítmények alapja és fő hatóanyaga az alkohol, amely baktérium-, vírus- és gombaölő hatással rendelkezik.

A legalább 70%-os töménységű alkoholt gyógyszertárakban könnyű beszerezni, abból pedig nagy mennyiségű házi fertőtlenítőszer készíthető a boltinál is olcsóbban, természetesebb és bőrtípusra szabható összetevőkkel. Egy deciliter ára 500 forint körül van.

Amennyiben ennél magasabb töménységű a gyógyszertárban kapott alkohol, lehet egy kevés desztillált vagy tisztított vízzel is hígítani, amely a barkácsboltoktól kezdve a drogériákon át a hipermarketekig sok üzletben beszerezhető, a kétliteres üveg 2-300 forintért.

A cikk az ajánló után folytatódik

Antibakteriális hatású illóolajok

A többi alapanyag gyakorlatilag már tetszés szerint variálható. A legjobb, ha fertőtlenítő hatású illóolajokkal gazdagítod a folyadékot, ilyen a teafaolaj, de az eukaliptusz, a fahéj, a citrom is jó választás - ezek nem vírusölők, de az immunrendszert gyengítő bakteriális fertőzéseket segíthetnek megelőzni. 1 deciliterbe nagyjából 10 csepp is mehet bele.

Ez a folyékony szer már önmagában hatásos, és így fújós flakonba is tehető, ám ha valaki gélesebb állagra vágyik, az a legjobban aloe vera géllel érhető el: két-három evőkanálnyit egy nagyobb cserepes növény néhány leveléből is kipréselhetsz. Szakíts le, majd vágj végig középen 1-2 levelet, és sajtold ki alaposan a növényt - le is turmixolhatod az anyagot! Ezt jó alaposan rázd össze a készítménnyel, majd töltsd az egészet pumpás adagolóval ellátott flakonba!

Mivel az alkohol nagyon szárítja a bőrt, az aloe vera gél mellett tetszés szerint néhány csepp E-vitaminnal is lehet dúsítani a szert. Egy 10 milliliteres üveg nagyjából 800 forinttól már kapható a webshopokban, és rengeteg ideig elég. De van olyan is, aki E-vitamin-kapszulákat kiszúrva nyer ki egy kis olajat a házi kencéihez, ez itt is jó megoldás. Ha nincs ilyen otthon, akkor körömvirágos krémmel vagy sheavajjal érdemes hidratálni a bőrt naponta többször.

Felkészült Magyarország a koronavírusra?

Több helyen testhőmérsékletet mérnek a határon, és van, ahol arra kérték a fertőzött területről hazaérkező dolgozókat, hogy két hétig még maradjanak otthon a közösség érdekében, mivel tünetmentesen is lehet az ember vírushordozó.

Így terjed a koronavírus Európában - Mit tesznek Magyarországon a megelőzésért?

Beszámolunk a legfrissebb hírekről a koronavírus európai helyzetével kapcsolatban.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük