3 gyógyszer, amire tényleg tilos alkoholt innod
Ismerd meg azokat a gyógyszerhatóanyagokat, amik nem kompatibilisek az alkohollal!
Számos gyógyszer betegtájékoztatójában találkozhatsz a következő mondattal: a kezelés ideje alatt alkoholt fogyasztani nem szabad.
Míg bizonyos készítmények esetében azért nem javasolt az alkoholfogyasztás, mert csökkenti a gyógyszer hatását, addig vannak olyan tabletták, amelyeknél akár halálos is lehet a gyógyszer-alkohol kombináció.
Altatók, nyugtatók
Benzodiazepinek, zolpidem, zopiclon vagy zaleplon
Talán a legismertebb gyógyszerek az alkohol-tiltólistán az altatók és a nyugtatók. A készítmények hatóanyaga - benzodiazepinek, zolpidem, zopiclon vagy zaleplon - a központi idegrendszerre van befolyással. Mivel az alkohol ugyancsak a központi idegrendszeren keresztül fejti ki hangulatjavító, nyugtató tulajdonságát, a gyógyszer és az ital felerősítik egymás hatását.
Ha altató vagy nyugtató bevételét követően alkoholt iszol, hatására a test természetellenes mértékben ellazulhat, ilyenkor a légzésed, vérnyomásod túlságosan lelassul, nem jut elegendő oxigén a szervezetbe. Súlyos esetben akár légzésleállás is bekövetkezhet. Benzodiazepin, zopiclon illetve zaleplon hatóanyagú gyógyszer többek között a Rivotril, az Imovane vagy az Andante.
Fájdalom- és lázcsillapítók
Paracetamol
A paracetamol-tartalmú, recept nélkül is kapható fájdalom- és lázcsillapítók ugyancsak problémásak. Néhány napos éhezés, illetve alkoholfogyasztás mellett komoly májkárosító hatásuk lehet. A paracetamol bomlásterméke - N-acetyl-benzoquinoneimine - még a megengedett napi 4 grammos dózis mellett is veszélyes a májra. Ha többféle - vényköteles és recept nélkül kapható - paracetamol-tartalmú gyógyszert szedsz egyszerre, és mellé alkoholt fogyasztasz, súlyos esetben néhány nap elegendő lehet a végzetes májkárosodáshoz. Paracetamol hatóanyagú készítmény többek között a Coldrex, a Panadol, a Rubophen, a Panadol vagy a Neo Citran.
Ópiumszármazékok
Az ópiumszármazékokat tartalmazó fájdalom- és lázcsillapítók ugyancsak veszélyes párost alkothatnak az alkohollal. Jelentősebb alkoholfogyasztás mellett bénító hatást gyakorolhatnak a légzőközpontra. Ha kölcsönhatásba lépnek az alkohollal, súlyos esetben akár fulladásos halált is okozhatnak. Ópiumszármazékokat tartalmaz többek között az Adamon, a Contramal vagy a Depridol.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Köhögés elleni szerek
Kodein
Léteznek olyan kodeintartalmú köhögéscsillapítók, amelyekről eszedbe sem jutna, hogy gondot okozhat, ha a bevételük után rövid időn belül alkoholt fogyasztasz. Pedig a kodein csökkenti a köhögés- és a légzésközpont ingerlékenységét, és ugyanúgy működik, mint más ópiumszármazékok: nagyobb mennyiségű alkohollal párosítva ezek az ártalmatlannak hitt köhögéscsillapító szerek légzésleállást eredményezhetnek. Kodein hatóanyagú köptető például az Erigon szirup.
OLVASD EL EZT IS!
- alkohol
- májbetegség
Ezt teszi az alkohol a májaddal! Képeken a döbbenetes különbség
- alkohol
- veszélyes